Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад сьогодні, 5 лютого, зазнав нападу в Каїрі, де він перебуває з візитом.
Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад сьогодні, 5 лютого, зазнав нападу в Каїрі, де він перебуває з візитом. Про це повідомив телеканал Al-Arabiya на своїй сторінці в Twitter.
Інцидент стався біля мечеті Аль-Хусейн. Нападник виявився сирійцем, його арештовали співробітники єгипетської служби безпеки.
Візит Президента Ірану в Єгипет перший з часів ісламської революції 1979р. Поїздка покликана підкреслити відлига у відносинах між Іраном та Єгиптом після обрання Президентом останнього ісламіста Мухамеда Мурсі.
Однак, розбіжностей у відносинах двох країн як і раніше чимало. Так, наприклад, Єгипет стурбований тим, що Іран підтримує Президента Сирії Башара Асада. Відновлення повноцінних відносин з Іраном ускладнюється і тим, що Єгипет хоче зберегти відносини зі США, які щорічно виділяють в якості допомоги єгипетським військовим 1,3 млрд дол.
Читайте також: Ахмадінежад прибув до Єгипту з історичним візитом
Нагадаємо, що дипломатичні відносини між Тегераном і Каїром були розірвані після того, як в Ірані відбулася ісламська революція. Напруженість між сторонами стала рости після підписання в 1978 р. єгипетсько-ізраїльського мирного договору.
Потепління у відносинах Єгипту та Ірану стало можливим після повалення в 2011 р. режиму Хосні Мубарака. У серпні 2012 р. Президент Єгипту Мухаммед Мурсі відвідав з офіційним візитом Іран. Тоді ж була досягнута домовленість про відновлення роботи дипмісій.
Єгипетський лідер називає розвиток відносин з Іраном одним із пріоритетів своєї зовнішньої політики. Відновивши відносини з Тегераном, Мурсі, за його словами, має намір "врівноважити" ситуацію в близькосхідному регіоні, створивши тим самим "новий баланс".
У рамках цього підходу Президент-ісламіст поставив під сумнів єгипетсько-ізраїльський угоду 1978 р. Влада ісламської республіки вітала обрання Мурсі на вищий пост в Єгипті. У Тегерані підтримують народні рухи "арабської весни", які називають передвістям майбутніх ісламських революцій.
Читайте також: Іран має намір продовжувати ядерну програму, незважаючи на економічні санкції
Ахмадінежад, відправляючись з Тегерана до Каїра, дав інтерв'ю місцевим ЗМІ. "Я спробую створити грунт для налагодження ірано-єгипетських відносин, які, завдяки спільним зусиллям, мають забезпечити співробітництво держав", - заявив глава виконавчої влади ісламської республіки.
Зазначимо, що ісламісти Ірану і Єгипту є прихильниками двох різних напрямків мусульманської релігії. У африканській державі значно переважають суніти, а в азіатській - шиїти.