В Ірландії запущено черговий етап програми скорочення держвидатків. Він передбачає зменшення видаткової частини бюджету на 2,2 млрд євро. За оцінкою національного уряду, це стане найсерйознішим економічним кроком за всі п'ять років роботи Кабінету. Цю інформацію у своєму зверненні до парламенту країни озвучив міністр державних витрат та державного реформування Ірландії Брендан Хоулін, передає Reuters.
В Ірландії запущено черговий етап програми скорочення держвидатків. Він передбачає зменшення видаткової частини бюджету на 2,2 млрд євро. За оцінкою національного уряду, це стане найсерйознішим економічним кроком за всі п'ять років роботи Кабінету. Цю інформацію у своєму зверненні до парламенту країни озвучив міністр державних витрат та державного реформування Ірландії Брендан Хоулін, передає Reuters.
У рамках скорочення програм соціального забезпечення планується стандартизація по виплатах дитячої допомоги, що щорічно буде зберігати у скарбниці 43 млн євро. Разом з тим, сукупні зміни у сфері соціальних гарантій тільки в 2012 р. дозволять залишити в бюджеті 475 млн євро.
Витрати на охорону здоров'я будуть скорочені на 26% від поточних, що в кінцевому підсумку буде означати економію 543 млн бюджетних коштів.
Скорочення також торкнуться державного сектора. До 31 грудня 2011 р. загальна кількість зайнятих у ньому людей буде доведена приблизно до 300 тис. осіб, а до кінця 2012 р. буде скорочено ще 6 тис. місць. Планується, що зазначені заходи дозволять зберегти до 400 млн євро. Також очікується скорочення і в інших секторах.
Крім того, міністр у своєму зверненні наголосив, що для подолання кризи країна робить все від неї залежне, однак проблеми, з якими зараз стикається єврозона і весь фінансовий світ в цілому, можуть завдати серйозної шкоди процесу національного відновлення.
Напередодні прем'єр-міністр країни Енда Кенні звернувся до ірландців в телевиступі. Він попередив співгромадян, що бюджет буде вкрай аскетичним.
В іншому випадку, буде неможливо довести дефіцит бюджету до 3% до 2015 р. За наступний фінансовий рік розрив між державними доходами та витратами повинен скоротиться на 3,8 млрд євро.
Низькі темпи зростання ВВП, які в III кварталі склали лише 1,6%, не дозволяють повною мірою зібрати запланований обсяг податків. У листопаді недостача склала 1,6% від прогнозованої суми. У наступному році ставка ПДВ в Ірландії зросте на 2%, що принесе в скарбницю близько 670 млн євро. Також будуть підвищені ставки на податків на володіння нерухомістю, автомобільні збори і на доходи корпорацій. У видатковій частині помітно скоротяться витрати на освіту та охорону здоров'я.
Нагадаємо, на засіданні Єврогрупи 30 листопада 2011 р. міністри фінансів країн єврозони позитивно оцінили роботу уряду Ірландії в сфері врегулювання питань боргової кризи і повідомили, що Ірландія повинна отримати черговий кредитний транш обсягом 8,5 млрд євро в січні 2012 р. З цієї суми 0,5 млрд євро надасть Великобританія, інше буде поділено між Міжнародним валютним фондом (МВФ) і європейським стабфондом EFSF.
Ірландія разом з Грецією, Італією, Іспанією та Португалією входить до групи проблемних країн, відому по англійській абревіатурі PIIGS. З них найбільш гостро фінансової допомоги потребують Афіни, потім Лісабон. Проблеми Ірландії, незважаючи на наявний запас стабільності, полягають у зовнішньому боргу, порівнянному за розміром з річним ВВП країни.
Зазначимо, сьогодні Президент Франції Ніколя Саркозі і канцлер Німеччини Ангела Меркель провели у Парижі переговори про долю єврозони. Очікується, що на саміті ЄС, що відкривається в Брюсселі в п'ятницю, лідери Франції та Німеччини представлять план посилення консолідації 17 країн єврозони - в першу чергу, мова йде про введення більш строгих правил контролю за станом бюджету і покарання в разі виникнення недопустимого дефіциту.
За словами французького Президента, європейські угоди планується змінити таким чином, щоб вони включали пункт накладення автоматичних санкцій на порушників бюджетної дисципліни (в тому випадку, якщо дефіцит бюджету держави перевищує встановлений ліміт у 3% ВВП). Крім того, Меркель і Саркозі наполягають на тому, щоб спеціальний європейський орган міг контролювати національні бюджети 17 держав єврозони.