У ніч із п'ятниці на суботу у низці єгипетських міст сталися сутички між поліцією і протестувальниками, які обурені рішенням Президента Мохаммеда Мурсі розширити собі повноваження.
У ніч із п'ятниці на суботу у низці єгипетських міст сталися сутички між поліцією і протестувальниками, які обурені рішенням Президента Мохаммеда Мурсі розширити собі повноваження, повідомляє радіо "Свобода".
У Каїрі поліція застосувала сльозогінний газ для того, щоб розігнати мітингувальників із площі Тахрір. Акція протесту розпочалася у єгипетській столиці ще в п'ятницю ввечері, її організатори заявили, що протест триватиме щонайменше тиждень.
У п'ятницю акції протесту тривали й у містах Порт-Саїд, Суец та Александрії, де мітингувальники скоїли напад на штаби президентської партії "Брати-мусульмани".
Читайте також: У Каїрі активісти закидали офіс Al Jazeera "коктейлями Молотова"
Варто також відзначити, що помічник Президента Єгипту з питань демократичних перетворень Самір Маркус подав у відставку, висловлюючи протест проти прийнятого указу про розширення президентських повноважень.
Пізніше ще два радники Мурсі відмовилися від своїх постів. Спочатку добровільно залишив свій пост письменник і представник коптської церкви Самір Моркус, практично відразу за ним пішла публіцист Сакіна Фуад.
Раніше Президент країни Мохаммед Мурсі відправив до відставки генерального прокурора Єгипту Абделя Магіда Махмуда. Даний крок викликав бурхливу реакцію опозиціонерів, які звинуватили главу держави в узурпації влади. Обурення супротивників Президента викликав також той факт, що Мурсі відправив генпрокурора до відставки після розпуску парламенту, тобто його рішення не обговорювалося.
По темі: У Каїрі в результаті безладів на демонстраціях заарештовані 118 людей
Рішення про відставку Махмуда було ухвалене напередодні, на його місце був призначений Талат Абдулла. Така міра, зокрема, націлена на те, щоб заспокоїти демонстрантів, що вимагають перегляду справ представників державної влади, замішаних в застосуванні насильства по відношенню до демонстрантів у ході повстання торік. Тоді під час масових заворушень загинули більше 800 осіб.
Читайте також: Президент Єгипту значно розширив свої повноваження - опозиція заявляє про державний переворот
Відзначимо, напередодні Президент Єгипту Мухаммед Мурсі позбавив судові інстанції права скасовувати свої розпорядження. Крім того, глава держави змінив порядок призначення генерального прокурора і ввів заборону на розпуск конституційної комісії, яка розробляє проект основного закону країни.
Читайте також: Президент Єгипту скасував поправки до Конституції, повернувши собі повноваження
Аналітики зазначають, що Мурсі сконцентрував у своїх руках владні повноваження, порівнянні з диктаторськими. Деякі опозиціонери заявляють, що фактично Мурсі проголосив себе новим фараоном.
Політичні супротивники Мурсі, серед яких нобелівський лауреат Мухаммад аль-Барадеї, дорікають главу держави в порушенні принципу поділу влади. Ліберали висловлюють сумніви, що президент відмовиться від отриманих напередодні можливостей.
Читайте також: Мохаммед Мурсі склав присягу Президента Єгипту (відео)
Нагадаємо, що Мурсі здобув перемогу на президентських виборах, що відбулися в червні 2012 р. Після інавгурації він вийшов зі своєї партії - політичного крила руху "Брати-мусульмани". Новий Президент заявив про бажання будувати Єгипет, відкритий для всіх його громадян, незалежно від переконань. Разом з тим в уряд, сформований при Мурсі, увійшли тільки помірні ісламісти і військові. У серпні глава держави відправив у відставку лідера генералів - Мухаммада Тантауі. Таким чином ісламіст значно зміцнив свій політичний вплив.
В Єгипті йде становлення нових органів державної влади. Судячи за підсумками виборів в нижню і верхню палати парламенту, Єгипет має всі шанси втратити статус світської держави. Після трьохетапного голосування більше 60% місць у Законодавчих зборах дісталося ісламістам, в першу чергу політичному крилу "Братів-мусульман", а також ісламським консерваторам - салафітів. На виборах у верхню палату парламенту Єгипту - Рада Шури - ісламістські партії завоювали майже 85% місць.