У суботу, 22 грудня, в Єгипті проходить другий раунд референдуму щодо нової Конституції. Проект основного закону країни викликав у Єгипті масштабні заворушення і призвів до загострення політичної кризи.
У суботу, 22 грудня, в Єгипті проходить другий раунд референдуму щодо нової Конституції. Проект основного закону країни викликав у Єгипті масштабні заворушення і призвів до загострення політичної кризи, повідомляє Reuters.
Читайте також: МЗС рекомендує громадянам України утриматися від поїздок в Єгипет
Виборчі дільниці відкрилися сьогодні в 8:00 за київським часом і продовжать роботу 19:00. Їх робота може бути продовжена, як це було в минулому раунді голосування.
Документ підтримали ісламісти і прихильники Президента Мурсі (на фото), в той час як ліберальна опозиція його різко розкритикувала. "Національний фронт порятунку", головна єгипетська опозиційна коаліція, навпаки оголосила бойкот голосування за проектом основного закону, який, як стверджують правозахисники, обмежує права меншин і жінок.
Читайте також: У Єгипті НУО звинуватили владу в підтасовуванні результатів конституційного референдуму
Перший етап конституційного референдуму, який охоплював великі міста, проходив у Єгипті 15 грудня 2012 р., після чого було заявлено, що більшість голосів було віддано за нову Конституцію країни. За попередніми даними, її підтримали 56,5% громадян країни. У свою чергу, опозиціонери вважають, що перший раунд пройшов нелегітимно.
Читайте також: Глава єгипетського виборчкому подав у відставку
Голова виборчої комісії Єгипту Захлул ель-Бальші, відповідальний за проведення референдуму з питання про нову Конституцію країни, 20 грудня 2012 р. покинув свій пост. Як повідомляється в листі, направленому представникам виборчкому, причиною його відставки є стан здоров'я, що різко погіршився, проте опозиція вважає, що відставка викликана порушеннями в ході голосування, які виявилися для нього неприйнятними.
Проект Конституції Єгипту встановлює для Президента нову межу повноважень - не більше двох термінів по чотири роки. Раніше глава держави міг переобиратися на 6-річний термін необмежену кількість разів. З документа прибрали згадку про рівноправність чоловіків і жінок, а в статті про свободу зібрань з'явився пункт про обов'язкове попереднє повідомлення представників влади.
Між тим, деякі статті залишилися незмінними у порівнянні з попередньою Конституцією: так, державною релігією в країні визнається іслам, а в основі законодавства залишаться принципи шаріату. При цьому шаріатські норми прописані докладніше.
Читайте також: Євросоюз погрожує розірвати відносини з Єгиптом
Новий виток внутрішньополітичної кризи в Єгипті послідував за рішенням глави держави істотно розширити свої повноваження. Президент підписав "Конституційну декларацію", згідно з якою суди позбулися права оскаржувати його укази. Таким чином, на думку ліберальної опозиції, був зруйнований баланс між гілками влади, а сам Мухаммад Мурсі зосередив у своїх руках диктаторські повноваження. Глава держави стверджує, що мова йде про тимчасові заходи, необхідні, щоб покласти край нестабільності в країні.
Єгипетські судді закликали до загального страйку на знак протесту проти президентського декрету. 23 листопада 2012 р. заворушення почалися по всій країні. У цій обстановці Мурсі пішов на компроміс з армією, наділивши її поліцейськими повноваженнями, в тому числі дозволивши військовим заарештовувати цивільних осіб з метою забезпечення безпеки і захисту державних установ.
Читайте також: Прихильники Президента Єгипту розгромили наметове містечко опозиції в центрі Каїра (відео)
У свою чергу різко відгукнувся про проект Конституції Єгипту спікер Європарламенту Мартін Шульц. Він заявив, що країнам ЄС слід розірвати політичні та економічні зв'язки з Єгиптом. Шульц вважає, що для країн ЄС було б доцільно перервати будь-яку співпрацю з Єгиптом, "поки в ньому не запанує демократія".
Мурсі здобув перемогу на президентських виборах, що відбулися в червні 2012 р. Після інавгурації він вийшов зі своєї партії - політичного крила руху "Брати-мусульмани". Новий Президент заявив про бажання будувати Єгипет, відкритий для всіх його громадян, незалежно від переконань. Разом з тим в уряд, сформований при Мурсі, увійшли тільки помірні ісламісти і військові. У серпні глава держави відправив у відставку лідера генералів - Мухаммада Тантауі. Таким чином ісламіст значно зміцнив свій політичний вплив.
У Єгипті триває становлення нових органів державної влади. Судячи з підсумків виборів до нижньої і верхньої палати парламенту, Єгипет має всі шанси втратити статус світської держави. Після триетапного голосування понад 60% місць у Законодавчих зборах дісталося ісламістам, в першу чергу політичному крилу "Братів-мусульман", а також ісламським консерваторам - салафітам. На виборах до верхньої палату парламенту Єгипту - Рада Шури - ісламістські партії завоювали майже 85% місць.