ua en ru

В ЄС немає кризи євро, - Президент Литви

Автор: RBC.UA
У Європейському Союзі немає кризи євро. Про це заявила Президент Литви Даля Грібаускайте.

У Європейському Союзі немає кризи євро. Про це в інтерв'ю Deutsche Welle заявила Президент Литви Даля Грібаускайте.
"Почнемо з того, що ніякої кризи євро немає. Є фінансово-економічна криза в деяких країнах ЄС. А, наприклад, балтійські країни вже виходять з кризи. У нас зростання ВВП становить від 3 до 4%", - заявила Грібаускайте.

У той же час вона відзначила, що Європі знадобитися більше часу на вихід з кризи, ніж планувалося спочатку. "Необхідні давно назрілі структурні реформи. Але криза - це і шанс для радикальних змін. У добрі часи політикам важко проводити реформи. А в кризові часи людей простіше переконати в необхідності змін. Це показує наш литовський досвід", - пояснила Президент.

Читайте також: ЄЦБ готовий знову знизити облікову ставку, - Драгі

Європейський центральний банк, тим часом продовжує шукати можливості підтримки економіки. Серед іншого розглядається можливість покупки проблемних кредитів у країнах Південної Європи. Дана міра дозволить частково зняти навантаження з банківської системи країн, по яких ударив боргову кризу. Крім цього, ЄЦБ розглядає можливості збільшення програми обміну цінних паперів, забезпечених активами (ABS). Ймовірно, що регулятор розширить список цінних паперів, прийнятих ним від банків єврозони в обмін на кредити.

Такий захід дозволить банкам проблемних країн поліпшити власний баланс, знизити кредитні ризики, підвищити рівень власного капіталу, а також створити буфери ліквідності для того, щоб адаптуватися до нових нормативних стандартів. Фактично фінансові організації проблемних країн зможуть досить просто перейти до нових стандартів і при цьому почати активно кредитувати реальний сектор економіки.

Читайте також: ЄЦБ понизив облікову ставку до історичного мінімуму в 0,5%

Також глава ЄЦБ Маріо Драгі підтвердив готовність ЄЦБ знову знизити ключову ставку в разі подальшого погіршення економіки єврозони. Востаннє ЄЦБ знизив ключову ставку до 0,5% річних після того, як інфляція в єврозоні сповільнилася, а безробіття різко зросла.

Деякі аналітики вважають, що зниження ставок ЄЦБ буде недостатньо для відновлення нормальної кредитної активності у всіх частинах єврозони. В даний час проблемний "південь" єврозони не може повною мірою скористатися сверхмягкой політикою ЄЦБ, оскільки банки в кризових країнах не готові кредитувати населення і бізнес під настільки ж низький відсоток як на більш благополучному "півночі". Ряд експертів вважають, що ЄЦБ рано чи пізно буде змушений вдатися до "кількісного пом'якшення" за зразком США.

Читайте також: ЄЦБ може почати викуп кредитів у проблемних банків Південної Європи

Раніше Драгі раніше заявляв, що стурбований знижувальними ризиками для економіки зони євро, які таять в собі спад внутрішнього попиту і повільні структурні реформи в зоні євро.

Нагадаємо, що в січня 2013 р. Драгі заявив, що економіка країн єврозони почне відновлюватися в другій половині 2013 р. На його думку, найбільш важливою метою для єврозони на даний момент є подолання роздробленості на фінансових ринках.
А ось в Єврокомісії ситуацію оцінюють більш песимістично - рецесія в економіці єврозони в 2013 році продовжиться, при цьому зростання не буде до 2014 р.

Зазначимо, що в 2013 р. криза в Європі може досягти піку, коли сукупний державний борг в єврозоні перевищить 95,1%.