ua en ru

ЄЦБ понизив облікову ставку до історичного мінімуму в 0,5%

Автор: RBC.UA
Європейський центральний банк знизив облікову ставку на 25 базисних пунктів - з 0,75% до історичного мінімуму в 0,5% річних, говориться в поширеному сьогодні повідомленні банку. Це рішення збіглося з очікуваннями більшості аналітиків.

Європейський центральний банк (ЄЦБ) знизив облікову ставку на 25 базисних пунктів - з 0,75% до історичного мінімуму в 0,5% річних, говориться в поширеному сьогодні повідомленні банку. Це рішення збіглося з очікуваннями більшості аналітиків.

Ставка була знижена для того, щоб стимулювати споживання на тлі крайнього плачевного економічного стану в країнах Євросоюзу. Різкої реакції на валютних ринках після рішення ЄЦБ не послідувало. Євро, після короткочасного коливання, поступово виросло. Рішення центробанку набуде чинності з 8 травня.

Пониження ставки рефінансування ЄЦБ було очікуваним з урахуванням останніх даних по інфляції в єврозоні. Споживчі ціни у валютному союзі в квітні ц.р., за попередніми даними, виросли на 1,2% в річному вимірюванні, що є найнижчим показником з лютого 2010 р. і значно розходиться з інфляційним орієнтиром ЄЦБ на рівні близько 2%.

Різке уповільнення інфляції "розв'язало руки" ЄЦБ для додаткового стимулювання економічної активності в єврозоні. Євроекономіка з середини 2012 р. перебуває в рецесії, а рівень безробіття кожного місяця оновлює рекорди - в даний час він складає 12,1%.

Деякі аналітики вважають, що зниження ставок ЄЦБ буде недостатньо для відновлення нормальної кредитної активності у всіх частинах єврозони. В даний час проблемний "південь" єврозони не може повною мірою скористатися надм'якою політикою ЄЦБ, оскільки банки в кризових країнах не готові кредитувати населення і бізнес під такий же низький відсоток як на благополучнішій "півночі". Низка експертів вважає, що ЄЦБ рано чи пізно буде вимушений удатися до "кількісного пом'якшення" за зразком США.

Зазначимо, в квітні ЄЦБ залишив облікову ставку на рівні 0,75%. У березні ставка також залишилася незмінною. ЄЦБ скоротив облікову ставку до нового історичного мінімуму в 0,75% з 1,0% 5 липня 2012 р.

На початку квітня глава ЄЦБ Маріо Драгі (на фото) сказав, що усередині організації йдуть "широкі дискусії" щодо процентної ставки. Незважаючи на те, що вона знаходиться на рекордно низькому рівні, вона вища, ніж ставки в Японії (0%), США (0,25%) і Великобританії (0,5%). "Кінець кінцем ми зійшлися на тому, що зараз не час дивитися за ставкою", - сказав глава ЄЦБ.

Читайте також: ЄЦБ може понизити процентну ставку, щоб допомогти німецькій економіці

Супротивники зниження процентної ставки вважають, що міра не призведе до пожвавлення економіки регіону, в якому реальна вартість позикових коштів сильно різниться для "ядра" і периферії. Так, розрив у ставках по кредитах малому і середньому бізнесу між відносно благополучною Францією і проблемною Італією і Іспанією складає до 4 п.п. Драгі раніше обіцяв понизити цю різницю за допомогою введення "нестандартних заходів", правда, не уточнивши, яких саме.

80% економістів, опитаних Reuters і Commerzbank, вважають, що зниження процентної ставки ЄЦБ до 0,5% навряд чи значно допоможе економіці єврозони.

Читайте також: ЄЦБ варто понизити процентну ставку, - Лагард

"Серйозного впливу на стан справ в проблемних країнах ставка ЄЦБ не чинить. Кредити для середніх підприємців в Іспанії та Італії удвічі дорожчі, ніж для німецьких компаній. У конкурентній боротьбі несподівано різко зросло значення того, де розташована фірма - в Тіролі на території Австрії або ж декількома кілометрами південніше - в Південному Тіролі на території Італії", - пише Sueddeutsche Zeitung.

"Ефект від зниження відсотка для периферійних країн буде обмеженим. Тим часом саме там такого зниження потребують найсильніше", - заявив член директорату ЄЦБ Йорг Асмуссен.

Читайте також: Зниження процентної ставки ЄЦБ до 0,5% не допоможе економіці єврозони, - експерти

"Насправді, що зараз дійсно потрібне, так це спрямовані заходи зі стимулювання кредитування в кризових країнах. Як заявила канцлер Німеччини Ангела Меркель, поточна монетарна політика досить м'яка для Німеччини, але дуже жорстка для решти країн. Це і так очевидно, але, можливо, це ознака того, що політичні лідери теж починають "розуміти необхідність дій", - написав в своєму звіті головний валютний стратег брокерської компанії Saxo Bank Джон Харді.

Глава МВФ Крістін Лагард ще в березні заявила, що ЄЦБ варто продовжити зниження процентних ставок і "закрити очі" на вищі темпи інфляції. У своєму виступі Лагард відзначила, що, незважаючи на певне поліпшення ситуації на фінансових ринках Європи, ЕЦБ повинен продовжити зниження процентної ставки.