ua en ru

У Брюсселі проходить саміт Україна-ЄС

Автор: RBC.UA
У Брюсселі в рамках XVI саміту Україна-ЄС за участю Президента України Віктора Януковича, президента Європейської ради Хермана ван Ромпея і президента Європейської комісії Жозе Мануеля Баррозу проходить пленарне засідання. Про це повідомляє офіційний веб-сайт Президента України.

У Брюсселі в рамках XVI саміту Україна-ЄС за участю Президента України Віктора Януковича, президента Європейської ради Хермана ван Ромпея і президента Європейської комісії Жозе Мануеля Баррозу (всі троє - на фото) проходить пленарне засідання. Про це повідомляє офіційний веб-сайт Президента України.

Перед цим пройшла зустріч Януковича з ван Ромпєєм і Баррозу у вузькому колі.

Як заявляв раніше міністр закордонних справ України Леонід Кожара, на саміті Україна-ЄС будуть підписані такі документи, по одному з яких Україні буде наданий кредит у розмірі більше 600 млн євро: кредитний договір і меморандум щодо виділення Україні макрофінансової допомоги з боку Європейського Союзу; меморандум про основу діалогу Україна-ЄС з питань бізнес-клімату; сьомий спільний звіт про виконання меморандуму між Україною і ЄС про взаєморозуміння щодо співпраці в енергетичній галузі.

Читайте також: Саміт Україна-ЄС не має на меті лише підписання кредитного договору на 610 млн євро, - джерела

Проте джерела видання "Комерсант-Україна" в європейських структурах заявили: "Мета саміту - не підписання кредитного договору. Це ми могли б зробити у будь-який момент і без Президента. Наша головне завдання - переговори з проблемних питань. Ми хочемо дати Віктору Януковичу останній сигнал про те, що без змін у всіх ключових сферах, про які українська влада відмінно обізнана, угода про асоціацію не буде підписана".

У Брюсселі із самого початку не планували ухвалювати рішення або проводити оцінку прогресу України в безвізовому діалозі. А європейських дипломатів турбує не стільки бездіяльність Верховної Ради, скільки відмова української влади від раніше взятих зобов'язань.

Читайте також: Рада міністрів ЄС підтвердила намір підписати з Україною угоду про асоціацію

Україна чекає підписання угоди про асоціацію з ЄС, включаючи положення про зону вільної торгівлі, в листопаді 2013 р. на саміті Східного партнерства у Вільнюсі. Про таку можливість заявив під час свого візиту до Києва 7-8 лютого єврокомісар з питань розширення і європейської політики сусідства Штефан Фюле. Він також зазначив, що Євросоюз не збирається підписувати з Україною угоду про зону вільної торгівлі раніше, ніж буде підписано угоду про асоціацію.

Угода про асоціацію України і ЄС була парафована 30 березня 2012 р. - підписана була тільки політична частина договору. Для набрання документом чинності необхідне підписання і ратифікація Верховною Радою, Європарламентом і парламентами країн-членів ЄС. Представники ЄС багато разів відзначали, що підписання угоди про асоціацію опинилося під загрозою через нинішню ситуацію в Україні.

Читайте також: Євросоюз виставив Україні 19 вимог для підписання угоди про асоціацію

Основними адвокатами євроінтеграції України виступають Польща і Литва, яка головуватиме в Євросоюзі в другій половині 2013 р., коли і пройде саміт у Вільнюсі. Проте й інші країни висловлювали підтримку євроінтеграційних прагнень України, хоча складно сказати, чи не є їхні заяви всього лише проявом дипломатичної ввічливості.

Основні вимоги Євросоюзу до України зводяться до трьох напрямів: вирішення проблем законодавства про вибори, зокрема перехід до єдиного Виборчого кодексу; виправлення наслідків вибіркового правосуддя і недопущення нових його випадків; реалізація всеосяжної програми реформ, передбаченої порядком денним асоціації.

Читайте також: Звільнити Тимошенко і Луценко може суд, а не парламент, - Янукович

Окремо слід підкреслити проблему вибіркового правосуддя. Мова йде про ув'язнення екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко та екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Під час своєї відкритої прес-конференції "Діалог з країною" Янукович зазначив, що розуміє важливість вирішення даної проблеми, проте звільнити лідерів опозиції може тільки суд, а не парламент, тоді як Президент має намір діяти тільки в рамках своїх повноважень. Проте, позиція Януковича в цьому питанні поступово стає трохи більш ліберальною, і він кілька разів вже натякнув на те, що у разі звернення до нього Тимошенко і Луценка з проханням про помилування це прохання може бути задоволено.