ua en ru

Рада міністрів ЄС підтвердила намір підписати з Україною угоду про асоціацію

Автор: RBC.UA
Рада міністрів ЄС із закордонних справ під час свого засідання, яке відбулося 18 лютого і було присвячене Східному партнерству, підтвердила свій намір підписати з Україною угоду про асоціацію, включаючи положення про створення глибокої і всеосяжної зоні вільної торгівлі.

Рада міністрів ЄС із закордонних справ під час свого засідання, яке відбулося 18 лютого і було присвячене Східному партнерству, підтвердила свій намір підписати з Україною угоду про асоціацію (УА), включаючи положення про створення глибокої і всеосяжної зоні вільної торгівлі (ЗВТ). Про це говориться в повідомленні представництва Європейського союзу в Україні.

"Проте для цього Україна повинна вдатися до рішучих дій і добитися відчутного прогресу у трьох важливих сферах, які Рада ЄС відзначила у своїх висновках, прийнятих 10 грудня 2012 р. Мова йде перш за все про забезпечення відповідності жовтневих парламентських виборів в Україні міжнародним стандартам, вирішення проблеми застосування виборчого правосуддя і перешкоджання повторному виникненню подібних ситуацій, а також проведення реформ, які були визначені в спільно узгодженому порядку денному саміту Україна-ЄС", - говориться в повідомленні.

Читайте також: Молдова не випередить Україну в підписанні угоди про асоціацію з ЄС, - МЗС Польщі

Рада ЄС підтвердила прагнення Євросоюзу встановити згодом безвізовий режим з країнами-учасницями Східного партнерства. В зв'язку з цим міністри закликали Україну активізувати зусилля у напрямі виконання критеріїв першої фази плану дій з візової лібералізації.

"Також учасники зустрічі сподіваються на швидке завершення процесу вступу оновленої угоди про спрощення оформлення віз з Україною і Молдовою", - говориться в заяві.

Читайте також: Штефан Фюле у Києві - одночасна інтеграція України з ЄС і іншими об'єднаннями неможлива (фото)

Крім того, Рада ЄС підтвердила важливість Східного партнерства як особливого виміруя Європейської політики сусідства і мету ініціативи - побудову політичної асоціації і поглиблення економічної інтеграції між ЄС і країнами-партнерами.

Учасники засідання визнали європейські прагнення і європейський вибір деяких країн-учасниць Східного партнерства. Вони взяли до уваги їхні прагнення до розвитку глибокої і стабільної демократії. Міністри підкреслили важливість залучення громадянського суспільства у функціонування і моніторинг виконання основних цілей Східного партнерства. У зв'язку з цим вони вітали розвиток форуму громадянського суспільства Східного партнерства і створення національних платформ форуму. Також Рада ЄС звернула увагу на роботу, яку ведуть парламентська асамблея Euronest і конференція місцевих і регіональних органів влади країн Східного партнерства у напрямі розвитку співпраці з парламентами і місцевою і регіональною владою країн-партнерів.

Крім того, Рада ЄС нагадала про фінансову допомогу у розмірі 1,9 млрд євро, що надається країнам-партнерам за їхні реформи протягом 2010-2013 рр. Учасники зустрічі підкреслили важливість подальшого впровадження програм всеосяжних інститутів, які були узгоджені з п'ятьма країнами-учасницями Східного партнерства. Мета програм - укріплювати управлінські здібності для проведення важливих реформ в цих країнах.

Читайте також: Євросоюз виставив Україні 19 вимог для підписання угоди про асоціацію

Наприкінці Рада ЄС висловила бажання провести в липні зустріч міністрів закордонних справах країн-членів Східного партнерства. Особливої актуальності ця зустріч набуває в рамках підготовки до саміту Східного партнерства, який відбудеться у Вільнюсі в листопаді.

Нагадаємо, Україну 7-8 лютого відвідав єврокомісар з питань розширення і європейської політики сусідства Штефан Фюле. Він провів декілька зустрічей з представниками правлячих кругів і критично оцінив 2012 р. для України. Проте, за його словами, Україна може підписати угоду про асоціацію з ЄС на саміті Східного партнерства у Вільнюсі в листопаді 2013 р. Фюле заявив: "Що стосується термінів, то вони чітко зрозумілі - це листопад 2013 року. Я сказав про те, що таких термінів, як грудень 2013 року або січень 2014 року не існує", - сказав єврокомісар. Лідер парламентської опозиції Арсеній Яценюк з цього зробив висновок, що якщо Україна не підпише угоду в листопаді, то більше їй такий шанс не буде наданий зовсім.

Читайте також: Україні потрібно більше прогресу в реалізації реформ для укладення УА з Євросоюзом, - Янукович

Угода про асоціацію України і ЄС була парафована 30 березня 2012 р. - підписана була тільки політична частина договору. Для набрання документом чинності необхідне підписання і ратифікація Верховною Радою, Європарламентом і парламентами країн-членів ЄС. Представники ЄС багато разів відзначали, що підписання угоди про асоціацію опинилося під загрозою через нинішній стан України.