Саміт Ліги арабських держав почав свою роботу в Багдаді вперше за 20 років, незважаючи на відсутність 12 з 22 глав держав, що входять в організацію. Сунітські лідери всіх країн Перської затоки (за винятком Кувейту), Йорданії та Марокко проігнорували захід, що спостерігачі пов'язують з їх неприйняттям шиїтського керівництва Іраку. У роботі саміту також візьме участь генеральний секретар ООН Пан Гі Мун.
Саміт Ліги арабських держав почав свою роботу в Багдаді вперше за 20 років, незважаючи на відсутність 12 з 22 глав держав, що входять в організацію. Сунітські лідери всіх країн Перської затоки (за винятком Кувейту), Йорданії та Марокко проігнорували захід, що спостерігачі пов'язують з їх неприйняттям шиїтського керівництва Іраку. У роботі саміту також візьме участь генеральний секретар ООН Пан Гі Мун.
Очікується, що більша частина порядку денного буде присвячена ситуації в Сирії, однак експерти не сподіваються на дипломатичний прорив в цій області, передає BBC.
У момент відкриття саміту в центрі Багдада прогриміла серія вибухів, проте повідомлень про постраждалих і руйнування не було. Бомба вибухнула в районі Сальхі неподалік від так званої "Зеленої зони", де розташовується більшість державних установ та іноземних представництв.
Перед відкриттям заходу іракська влада фактично закрили Багдад для в'їзду та виїзду транспорту, а також привела близько ста тисяч поліцейських і військовослужбовців в стан підвищеної боєготовності. Крім того, в районі Багдада заборонені польоти всіх літаків, за винятком лайнерів іноземних делегацій.
Тижнем раніше терористи здійснили в Іраку серію з 12 скоординованих за часом вибухів та обстрілів, жертвами яких стали 46 осіб.
Як розвивається дискусія, поки інформації немає. Відомо поки про одну заяву - генсека ООН Пан Гі Муна. "Світове співтовариство чекає, щоб президент Сирії Башар Асад дійсно почав виконувати план Кофі Аннана по мирному врегулюванню", - заявив він.
Зазначимо, що Президент Сирії Башар Асад сьогодні знову підтвердив, що його уряд приймає план мирного врегулювання в країні, запропонований спеціальним посланником ООН Кофі Аннаном. Однак, у Асада є "зауваження".
Серед умов Асада - вимога щоб збройні угруповання в Сирії припинили те, що він назвав "терористичними актами" проти уряду.
Протистояння в Сирії триває з березня 2011 р. Для моніторингу за ситуацією в кінця грудня 2011 р. туди була направлена місія спостерігачів Ліги арабських держав. В кінці січня 2012 р. робота місії була припинена у зв'язку із загостренням ситуації в Сирії.
З моменту початку конфлікту, Сирію покинули посли Бахрейну, Саудівської Аравії, Катару, Кувейту, Оману і ОАЕ. Раніше своїх дипломатичних представників відкликали США, Великобританія, Франція, Німеччина, Іспанія та Італія.
Через нездатність Дамаска зупинити кровопролиття і небажання впустити в країну групу спостерігачів, Євросоюз і США розширили економічні санкції проти Сирії. Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Це, в свою чергу, значно ускладнює всі експортно-імпортні операції. Також введено в дію ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації.
За даними ООН загальна кількість жертв конфлікту перевищила дев'ять тисяч людей. Виступаючи в Раді Безпеки ООН, посланець організації на Ближньому Сході Роберт Серрі заявив. що хвиля насильства в Сирії йде на спад і їй треба покласти край.
Кілька днів тому спецпредставник ООН Кофі Аннан запропонував Президенту Сирії план мирного врегулювання ситуації, що складається з шести пунктів. Влада Сирії заявила, що приймає цей план. Західні країни скептично відреагували на заяви сирійських властей про прийняття мирного врегулювання. Як сказала державний секретар США Хілларі Клінтон, Президента Сирії Башара Асада потрібно судити не за словами, а по справах.
Пізніше з'явилася інформація про те, що Асада план не влаштовує.
Після цього генеральний секретар ООН Пан Гі Мун закликав його негайно приступити до виконання плану з припинення кровопролиття в країні.
Що стосується інших питань саміту, то повідомляється, що генеральний секретар Ліги арабських держав Набіль аль-Арабі запропонував провести докорінну реформу цієї організації. За його словами, ЛАД має йти нога в ногу з подіями в регіоні. Для цього потрібно провести докорінну реформу всіх підрозділів і переглянути пріоритети і методи роботи.
У зв'язку з тим, що устав ліги розроблявся ще в 1944 р. аль-Арабі закликав лідерів арабських країн домовиться про початок реформи.
Ліга арабських держав об'єднує 21 країну і Організацію звільнення Палестини (ОЗП). Штаб-квартира організації знаходиться в Каїрі. Зустрічі глав МЗС і лідерів ЛАД відбуваються щорічно, проте саміт 2011 року був скасований через події арабської весни. Останнє засідання ЛАД відбулося в березні 2010 року в лівійському місті Сирт, де головував лівійський лідер Муамар Каддафі, який загинув від рук повстанців в 2011 році. У січні 2011 року в єгипетському місті Шарм-еш-Шейх пройшов економічний саміт ЛАД під головою колишнього президента Єгипту Хосні Мубарака, який в даний час звинувачується в корупції та придушенні демонстрацій.