Останнє питання поставив адвокат Сердюк. Він поцікавився у Порошенка, чому Верховна Рада не визнала його таким, що самоусунувся під час зимової відпустки протягом тижня. Сердюк явно натякав на відпочинок Порошенко на Мальдівах, який став предметом журналістського розслідування програми "Схеми". На це питання Порошенко не відповів.
У середу в Оболонському суді Києва у справі про держзраду екс-президента Віктора Януковича був допитаний нинішній президент Петро Порошенко. Кілька днів тому він заявив про своє рішення взяти участь у цьому заочному процесі. Втім, особисто в зал Оболонського суду Порошенко так і не прибув. Хоча в очікуванні президента в цей день в суді були істотно підвищені заходи безпеки. Допит, за клопотанням прокуратури, відбувався в режимі відеоконференції з Адміністрації президента. Та й завершився він на півгодини раніше, ніж планувалося. Подробиці – в матеріалі РБК-Україна.
На початку засідання в середу прокурори звернулися до суду з клопотанням, щоб дозволити президенту Петру Порошенку свідчити в режимі відеоконференції. Сторона звинувачення пояснила, що отримала лист з Банкової з таким проханням. Захист Віктора Януковича, у свою чергу, вимагав прибуття Порошенка безпосередньо в суд. Однак колегія суддів задовольнила клопотання прокурорів. Адвокат Віталій Сердюк наполягав на перенесення допиту на будь-яку іншу дату, щоб Порошенко міг особисто з'явитися в суд встиг відповісти на 200 заготовлених питань.
Перед початком допиту президента в суді були показані архівні відео візиту Порошенка в Крим 28 лютого 2014 року. Прокурор Максим Крим зазначив, що Порошенко, будучи тоді ще народним депутатом, приїхав на півострів без охорони, щоб налагодити діалог кримчан з новою українською владою, зберегти життя людей і розвінчати міфи російської пропаганди. Адвокат Януковича Сердюк просив суд показати відеозапис повністю, щоб "з'ясувати питання, які настрої були у населення в Криму, тих людей, які зустрічали Петра Олексійовича Порошенка". Також прозвучали аудіозаписи переговорів радника Путіна Сергія Глазьєва і депутата Держдуми РФ Костянтина Затуліна щодо візиту Порошенка в Крим. У другій частині відео Петро Порошенко пояснює, що приїхав домовлятися з депутатами Верховної Ради Криму про діалог. Натовп зустрів майбутнього президента криками і агресією. Прокурори зазначили, що це були незаконні дії, організовані на кошти Російської Федерації.
Близько 14:10 в залі суду встановили зв'язок з Банковою, і Порошенко, готовий давати свідчення, з'явився на екрані. Першим питання, переважно процедурні, поставив суд. Одне з них стосувалося стосунків Порошенка з Януковичем. "Я був особисто знайомий з Януковичем. У мене були різні з ним стосунки", - відповів Порошенко.
Прокурор Максим Крим запитав президента, з якою метою він відвідував АРК в лютому 2014-го, і свідком яких він став подій. Порошенко розповів, що 27 лютого в кабінеті Олександра Турчинова запропонував негайно вилетіти в Крим, з метою провести переговори з депутатами Верховної Ради півострова, щоб "зупинити ті руйнівні процеси, які почалися з оголошення спроби незаконного референдуму, переконати депутатів і переконатися самому у процесах і подіях, які у той день відбувалися в Сімферополі і в Криму". Порошенко процитував відповідне доручення Турчинова.
Президент також зазначив, що на час його візиту Сімферополь вже був блокований військами та людьми в цивільному. Аеропорт був оточений. Порошенко коротко передав зміст своїх коментарів пресі в день приїзду до Сімферополя. Він говорив про готовність створити робочу групу між народними депутатами та депутатами ВР Криму з метою вирішення всіх важливих питань. Для цього Порошенко домовився про зустріч з головою Верховної Ради Криму Володимиром Константіновим.
"Я особисто переконався, що Верховна Рада (Криму, - ред.) була закрита, не працювала. Вона була оточена так званими маленькими "зеленими чоловічками" - військовослужбовцями регулярних сил Російської Федерації і ланцюгом осіб у камуфляжі, які себе називали кримською самообороною, але координувалися офіцерами спецслужб Російської Федерації", - розповів Порошенко. Президент також додав, що був оточений провокаторами, які загрожували його життю, але були й люди, які його захистили.
Порошенко також розповів, що особисто бачив у Криму військовослужбовців РФ, які були перекинуті на територію України без згоди на те Української держави. "Це може кваліфікуватися як агресію і незаконну анексію території суверенної незалежної України", - зазначив Петро Порошенко.
Президент заявив, що спецслужбами РФ були скоординовані дії на Сході України: в Донецьку, Луганську, Запоріжжі, Дніпропетровську, Одесі. Під час зустрічі Порошенка з жителями Ізвариного Луганської області обстріляли його автомобіль, також були провокатори, які перейшли кордон з боку Росії.
Порошенко також підкреслив, що ніякого оголошення референдуму в Криму не було, хоча Верховна Рада Криму не мала права його оголошувати.
Далі питання стали ставити адвокати. Суд обіцяв їм надати вдвічі більше часу на допит Порошенка, ніж прокурорам. Адвокат Сердюк поцікавився у Порошенка, чому він особисто не приїхав у суд. Президент "з поваги до суду" розповів про свій насичений графік і зустрічі, які завадили йому приїхати на процес.
А наступні питання адвокатів суд, в основному, за клопотанням прокурорів, став знімати. Наприклад, низка питань була знята, оскільки суд визначив їх правовими або такими, які не стосуються суті процесу за обвинуваченням Януковича у зраді. Зокрема, адвокати хотіли з'ясувати законність самоусунення Януковича від виконання президентських повноважень. Питання також стосувалися угод, підписаних 21 лютого 2014 року між Януковичем і опозицією в присутності представників країн Заходу.
Відповідаючи на запитання за вказаними вище темами, які не були зняті судом, президент зазначив, що ніхто не припиняв повноваження Януковича. За його словами, екс-президент пропав, з ним не було зв'язку, а проти України відбувалася агресія. Тому, зазначив Порошенко, відсутність своєчасної реакції з боку парламенту була б безвідповідальністю і бездіяльністю на ті виклики, які стояли перед державою. Президент також додав, що ніхто не уникає питань захисту, просто вони задані "не за адресою". Порошенко наполягав, що тлумачити Конституцію він не має права, і робити це може тільки Конституційний Суд. Куди, за його словами, після судової реформи може звернутися будь-яка людина, якщо вважає, що її права порушені.
Суд же, регулярно знімаючи питання захисту Януковича, вголос припустив, що адвокати навмисно ставлять питання не по справі, тому що або бояться допитувати свідка, або навмисне втрачають час, щоб звинуватити суд у перешкоджанні роботі.
Останнє питання поставив адвокат Сердюк. Він поцікавився у Порошенка, чому Верховна Рада не визнала його таким, що самоусунувся під час зимової відпустки протягом тижня. Сердюк явно натякав на відпочинок Порошенко на Мальдівах, який став предметом журналістського розслідування програми "Схеми". На це питання Порошенко не відповів. Допит був зупинений судом, так як адвокати в черговий раз задали питання не по суті звинувачень проти Януковича. Суд подякував Порошенку за участь, і президент вийшов з кадру.