Умови Хана: візит нового єврокомісара в Україну
В Україні 27-28 листопада побував новий комісар з питань європейської політики сусідства і розширення австрієць Йоханнес Хан, який змінив на цій посаді 1 листопада чеха Штефана Фюле. Останній запам'ятався своєю явною симпатією до України. Хан показав себе куди більш стриманим.
Під час свого візиту до Києва він чітко дав зрозуміти, що ЄС продовжуватиме підтримувати Україну, в тому числі і фінансово. Але лише при дотриманні ряду умов. А це і посилення довіри громадян і бізнесу до влади, і судова реформа, і децентралізація, і забезпечення захисту національних меншин, і боротьба з корупцією і реформування неефективної державної служби, і реорганізація енергогалузі. "Кошти виділятимуться тоді, коли будуть виконуватися певні умови. Саме такий підхід ми будемо використовувати в Україні", - підкреслив Хан.
При цьому він повідомив, що відтепер має намір кожні три місяці відвідувати Україну - перевіряти виконання зазначених умов.
На думку колишнього заступника міністра фінансів України Олександра Савченка, всі ці заяви свідчать про те, що в Євросоюзі склалася думка, що в Україні запізнюються з економічними реформами. "Вже десь півроку Україна має жити за новим господарським механізмом, за новими правилами складання бюджету та оподаткування. Зараз така склалася думка в Євросоюзі, у Міжнародному валютному фонді, що фінансова допомога повинна Україні надійти настільки швидко, наскільки швидко ми почнемо економічні реформи. Тому такі меседжі ми отримуємо від усіх: від послів, від МВФ, європейського співтовариства - нас просто змушують робити економічні реформи", - повідомив РБК-Україна Савченко.
У свою чергу президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко розкритикував підхід Євросоюзу до України. "Те, що вони пропонують, те, що вони гарантують - це все абстрактно і несерйозно", - заявив Охріменко у коментарі РБК-Україна.
"Вони скасували мита, але вони залишили квоти, стандарти, вимоги проходження митниці і технологічні стандарти. Тому на сьогоднішній день, якщо навіть всі мита зведуть під нуль, Україна не зможе продавати, починаючи від молока і закінчуючи цукерками, товари в Європу, тому що пройти ці всі стандарти і знайти своє місце на європейському ринку для українських виробників неможливо", - вважає експерт.
А ось президент Європейської бізнес асоціації Томаш Фіала вважає вимоги ЄС справедливими і такими, що відповідають прагненням українського бізнесу. "Ми позитивно оцінюємо все, що він (Хан, - ред.) говорив. Це повністю збігається з тим, що бізнес думає. Побороти корупцію, забезпечити верховенство права, реформувати суди, те ж саме і в силових органах і прокуратурі... Адже прокуратура зараз перетворилася на репресивний орган по відношенню до бізнесу", - заявив Фіала в коментарі РБК-Україна.
"Що ж стосується надання фінансової допомоги, то тут Європа, за словами Хана, готова допомагати Україні. Цього хотів би і бізнес. Але бізнес, так само як і комісар, хоче, щоб гроші приходили на жорстких умовах, які українська влада повинна виконувати", - додає він.
Отже, перший іспит з впровадження реформ, якщо вірити комісару, Україна повинна здати вже через три місяці.
Юлія Молочко