ua en ru

Уотергейт "по-новому"

Уотергейт "по-новому" Фото: Порошенко ризикує, що його політичною спадщиною стане інтернет мем "сліпий траст"
Максим Каменев
Максим Каменев
редактор отдела "Политика" РБК-Украина
"Нікому не відомо, як це - залишати президентський пост. Але якщо ви чекаєте, що я стану на коліна і буду повзати і каятися - ні, ніколи! Я продовжую наполягати, що всі мої помилки йшли не від голови, а від серця, але це мої помилки і мені нікого в них звинувачувати. Я все знищив сам. Я сам дав їм меч, а вони тільки встромили його і з задоволенням провернули. І, думаю, на їх місці я зробив би те ж саме.

"Нікому не відомо, як це - залишати президентський пост. Але якщо ви чекаєте, що я стану на коліна і буду повзати і каятися - ні, ніколи! Я продовжую наполягати, що всі мої помилки йшли не від голови, а від серця, але це мої помилки і мені нікого в них звинувачувати. Я все знищив сам. Я сам дав їм меч, а вони тільки встромили його і з задоволенням провернули. І, думаю, на їх місці я зробив би те ж саме.

- А що ж американці?

Я їх підвів. Я підвів моїх друзів і підбив мою країну. Але найгірше те, що я скомпрометував нашу систему правління. Я зруйнував мрії молодих людей, які могли б йти в уряд, але тепер вони вважають: ", там таку корупцію розвели". Я підвів американський народ, і цей тягар завжди буде тиснути на мене. До кінця моїх днів. Моя політична кар'єра закінчилася".


Це слова 37-го президента США Річарда Ніксона в інтерв'ю журналісту Девіду Фросту вже після Уотергейтського скандалу та його відходу з Білого дому.

У своїх мемуарах Ніксон любив міркувати про те, чому обрав життя, в якому так важливо подобатися, хоча йому набагато більше підійшла б роль мислителя.

Президент України Петро Порошенко два роки тому теж вибрав "життя, в якій важливо подобатися". І також стрімко йде до фрази Ніксона, який "все знищив сам".

У неділю журналісти звинуватили Порошенка в тому, що він збрехав. На початку року президент заявив, що передав корпорацію Roshen в так званий "сліпий траст". Але журналісти стверджують, що насправді президент лише вивів свій бізнес в офшор - передав фірмам, зареєстрованим в Панамі, та ще й зробив це в серпні 2014 року - під час "Илловайского котла". Ще одне звинувачення журналістів - Порошенко не задекларував фірми, на які перевів свій бізнес.

Співробітники Адміністрації президента розповідають, що отримавши запит від журналістів, Порошенко відмахнувся від нього. Мовляв, він не пам'ятає, чи є у нього офшор в Панамі, цим займаються юристи - всі питання до них. А юристи виправдовуються, що виведення бізнесу в офшор - стандартна практика підготовки до його продажу. Так у всьому світі прийнято. Президент обіцяв продати бізнес і готувався до цього, а значить, які можуть бути питання, а тим більше звинувачення. І якщо вже на те пішло, то вони, юристи, лише зареєстрували офшорну компанію, але через неї поки що нічого не продали. Тому говорити взагалі нема про що.

Але говорити є про що. Порошенко переміг на виборах під гаслом "жити по-новому". Під час виборчої кампанії він пообіцяв продати бізнес. Через півтора року після цього він сказав, що передав активи в "сліпий траст" і не має до них ніякого відношення. А в результаті може виявитися, що президент просто вивів активи в офшор, щоб при продажу не платити податки в бюджет України.

При цьому останні два роки Порошенко говорить про "деолігархізації" і на зустрічах з мільярдерами вимагає, щоб вони не виводили гроші з країни і платили податки в Україні. Як, наприклад, співвласник групи "Приватбанк" Ігор Коломойський. Президент наполягає, щоб той погасив борги компанії "Укрнафта", яка останній рік фактично не сплачує в держскарбницю.

Виникає питання, як президент може вимагати від інших того, чого не робить сам? І чому прості українці повинні платити податки, якщо цього не збирається робити президент? Глава ГФС Роман Насиров на зустрічах з журналістами час від часу запитує, а чи не перевірити йому, чи платять податки їх редакції. Тепер чолі ГФС можна спокійно відповісти: "Ви краще підіть президента перевірте".

Ще одне питання: "Про що ще міг збрехати президент?" чи Можна вірити його словам про ситуацію в зоні АТО, переговорах з Володимиром Путіним, безвізовий режим з ЄС і взагалі - чи можна йому вірити? Ось вчора Порошенко пообіцяв, що найближчим часом його юристи нададуть "вичерпну інформацію" з приводу того, навіщо потрібно було створювати офшорну компанію. Вірити?

Під час виборчої кампанії президент обіцяв не тільки продати Roshen, але і, наприклад, говорив, що бійці в зоні АТО повинні отримувати 1000 гривень в день. Це обіцянка теж не виконано. Але особливих претензій з цього приводу немає. Всі розуміють, що поки що це нереально. Але зарплату контрактникам все ж таки підняли, а "1000 гривень в день" - мета, до якої потрібно прагнути.

Обіцянку продати бізнес іншого роду - воно символ того самого "жити по-новому". Звідси і підвищена увага до активів президента, яке так дратує.

Коли Андрій Садовий відмовився стати прем'єром президент нагадав йому, що на парламентські вибори його партія йшла під гаслом " " Візьми і зроби!". Мовляв, погрожував зробити - йди і роби. Оточення Порошенко вважає це зауваження дуже дотепним.

Але, слова Порошенка дуже просто перефразувати по відношенню до нього самого - обіцяв жити по-новому - живи. Вся країна терпить заради цього "по-новому". Терпить війну, зростання цін, тарифів, падіння курсу гривні, а він фабрику продати не може. "Сліпий траст" у нього, розумієш.

Політична спадщина Річарда Ніксона - до будь-якого політичного скандалу прийнято додавати закінчення "гейт" на кшталт "Уртергейта" - причини його відставки. Петро Порошенко ризикує, що його політичною спадщиною стане інтернет мем "сліпий траст".