Зміна менеджменту ПАТ "Укргазвидобування" в червні, здійснена прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, не принесла найбільшій українській газодобувній компанії очікуваних змін. Заборгованість перед бюджетом зростає, видобуток газу падає, а саму держструктуру стрясають гучні корупційні скандали, пов'язані з виведенням коштів з підприємства і непрозорими кадровими призначеннями.
Зміна менеджменту ПАТ "Укргазвидобування" в червні, здійснена прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, не принесла найбільшій українській газодобувній компанії очікуваних змін. Заборгованість перед бюджетом зростає, видобуток газу падає, а саму держструктуру стрясають гучні корупційні скандали, пов'язані з виведенням коштів з підприємства і непрозорими кадровими призначеннями.
Призначення на посаду голови правління УГВ вихідця з міжнародної компанії McKinsey&Company Олега Прохоренка було з самого початку сприйнято неоднозначно. Експерти попереджали, що "короля буде грати свита": молодий менеджер без досвіду керування структурами такого масштабу стане зручною ширмою для реалізації різних тіньових схем.
За останні місяці стан держпідприємства дійсно змінився не в кращий бік. Так, за інформацією прес-служби "Укргазвидобування" в серпні поточного року було видобуто 1,21 млрд кубометрів вуглеводнів. Тобто, порівняно з минулим роком падіння склало 5,4%. В липні держпідприємство також показало падіння на рівні 4,1% (проти липня 2014 року), здобувши 1,61 млрд кубів.
"У нас вже відзначаються темпи зниження видобутку власного газу. Але ми будемо змушені і далі скорочувати видобуток газу. Падіння в цьому році у нас вже близько 200 млн кубометрів в зоні АТО. Також є падіння видобутку газу у конкретних підприємств", - коментує Олег Прохоренко.
За прогнозами профільних експертів, падіння видобутку блакитного палива за підсумками поточного року досягне 2 млрд кубометрів. При цьому, проблеми "Укргазвидобування" не обмежуються одним тільки зниженням обсягів виробництва.
Днями надбанням широкої громадськості стала сума заборгованості компанії по рентних платежах. За інформацією Податкової служби України, держпідприємство заборгувало бюджету 3,9 млрд грн. І до кінця року ця сума зросте ще мінімум на 400 млн грн., які газодобувачам доведеться заплатити в якості відсотків за відстрочення сплати податків (обслуговування боргу обходиться в 36% річних).
У той час ці кошти могли б піти на підтримку працездатності існуючих свердловин та інвестицій в розробку нових родовищ.
Дивує, що в умовах гострого дефіциту ліквідності керівництво підприємства легко розкидається десятками мільйонів гривень, знаходячи їм досить сумнівне призначення.
Так, у вересні ПАТ "Укргазвидобування" провела одразу кілька тендерів на надання послуг, які мають до видобутку газу вельми опосередковане відношення. За словами журналіста-розслідувача Дмитра Русіна, в результаті цих конкурсів держпідприємство перерахує понад 180 млн грн за...навчання керівництва компанії та оновлення програмного забезпечення для ведення бухгалтерського обліку.
"Прийняте рішення оновити бухгалтерські програми, які хочуть в "Укргазвидобуванні" поміняти. Ціна всього лише 150 млн грн. Як ніби у них немає бухгалтерії. Я вже не кажу про те, що не всі свердловини і родовища у них підключені до інтернету, в принципі, це можна якось нормально запускати. Ідея така є. Дуже дивує те, що новий менеджмент вирішив замовити консалтингові послуги щодо того, щоб їм радили, як управляти підприємством. Ціна теж не маленька - 33 млн грн за поради", - зазначає Дмитро Русін.
У той же час аналітик консалтингової компанії "Ньюфолк" Геннадій Кобаль вказує, що консалтингові послуги - одна із схем виведення коштів з держпідприємств. Реальну їх вартість дуже важко об'єктивно оцінити.
"Особливість закупівель послуг, зокрема аудиту і консалтингу полягає в тому, що, на відміну від товарів, дуже важко реально оцінити їх вартість. У підсумку ПАТ "Укргазвидобування" отримає важкий том рекомендацій вартістю 33 млн грн. Як держкомпанія буде використовувати дані рекомендації, чи дійсно вони їй зараз потрібні, чи знадобляться в найближчому майбутньому - незрозуміло", - підкреслює експерт.
Ще 100 тис. грн буде витрачено на зйомку фільму - мабуть, про успіхи нового керівництва компанії. Також держпідприємство шукає підрядника для обслуговування акваріума об'ємом 620 к.
За словами Кобаля, за 33 млн грн, витрачених на оплату "порад" Олегу Прохоренко та його команді, можна було купити п'ять ліцензій на нафтогазові ділянки або придбати в США сучасний буровий верстат.
Чимало запитань і до тієї команди, яку Прохоренко Олег привів з собою в керівництво державним підприємством. В основному це вихідці з російської компанії "Роснефть", що спеціалізуються на проведенні закупівель. "Якщо подивитися на первинні документи, виявляється, що за цією компанією стоять люди, які, загалом-то, представляють ту ж саму "Роснефть"", - говорить Дмитро Русін.
"Радикально оновився менеджмент компанії, відповідальний за сферу закупівель. Але, дивна річ, практично всі ключові позиції зайняли менеджери - вихідці з російської держкомпанії "Роснефть", які раніше працювали також в ТНК-ВР, яку поглинула "Роснефть", - зазначає Геннадій Кобаль.
Зокрема, відповідальним за закупівлі товарів і послуг у "Укргазвидобуванні" став Андрій Токар, який ще навесні 2015 року працював в Росії в одному з підрозділів "Роснефти". Начальник управління закупівель також виходець з "Роснефти", раніше працював на Саратовському нафтопереробному заводі. Там же працював і начальник департаменту безпеки УГВ Володимир Гребенник.
"Ні один із згаданих вище менеджерів ніколи не працював у сфері видобутку нафти і газу. Зате вони мають унікальний досвід роботи в сфері закупівель матеріалів та послуг в Росії. Це підтверджують тендери ПАТ "Укргазвидобування"", - наголошує Геннадій Кобаль.
Факти підтверджують, що прийшовши в УГВ, росіяни почали активно лобіювати рідні підприємства. На початку серпня газовидобувна компанія провела тендер на закупівлю 12 тис. тонн технічного метанолу. В результаті конкурсних торгів, які подали заявки 5 учасників, перемогу здобула якесь ТОВ "Химпромпостач". Її пропозиція - 28, 75 тис. грн за тонну російського метанолу за підсумками конкурсних торгів була визнана найкращою. З'ясувалося, що підприємство, яке виграло державний тендер, вартістю 345 млн грн, було створено нещодавно і має статутний фонд в 1 тис. грн. При цьому його пропозиція, як показало детальне вивчення матеріалів тендеру, була далеко не найдешевшо. Тобто нові "закупівельники", використовуючи фірму-прокладку, за завищеною ціною придбали товар у своїх колег з Росії.
Держпідприємство "Укртранснафтопродукт" пропонувало "Укргазвидобуванню" поставити метанол по 26 тис. грн за тонну, що дозволило б заощадити на загальному обсязі угоди близько 33 млн грн. Але Олег Прохоренко просто проігнорував цю пропозицію. Між тим, середньоринкова ціна на метанол технічний марки "А" в липні-серпні в Україні становила 22,35 тис. грн. Тобто на 12 тис. тонн, дельта "Химпромпостач" складе близько 77 млн грн. Не складно здогадатися, кому відійде частина "прибутку", отриманого фірмою-прокладкою.
При цьому конкурс на закупівлю метанолу був проведений з порушенням чинного тендерного законодавства - повідомлення про конкурс було опубліковано тільки на корпоративному сайті "Укргазвидобування".
Кричущі факти зловживань у процесі закупівель "Укргазвидобування" викладено в запиті народного депутата Тетяни Чорновол на ім'я генерального прокурора Віктора Шокіну і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Однак відповідь поки не отримана. Тим часом ПАТ "Укргазвидобування" акцептировало пропозицію ТОВ "Химпромпостач". А підписання договору заплановано на 5 жовтня.
Як бачимо, поки що єдиним "досягненням" нового менеджменту "Укргазвидобування" є нецільове витрачання коштів компанії і закупівля технічних матеріалів з Росії за завищеними цінами. Очевидно, що з таким керівництвом підприємство навряд чи впорається з покладеною на нього місією забезпечити енергетичну незалежність України від поставок імпортного газу, насамперед з Росії.