Зниження військової активності на Донбасі дала Україні можливість намітити шляхи виходу з енергетичної кризи, вважають чиновники. Зокрема, в НЕК "Укренерго" відзначають, що вдалося налагодити вивіз енергетичного вугілля із зони АТО. Його запаси на складах теплогенеруючих підприємств збільшилися, і зараз недобір до плану складає всього 0,4 млн т. Також, в якості антикризових заходів, влада має намір реалізувати проект з перефіксації частині експортних потужностей Бурштинського "енергоострова" на постачання електроенергії на територію України. Одночасно, відновлено імпорт електроенергії з Росії. Втім, експерти заявляють про відсутність продуманої антикризової стратегії і називають дії Міненерго "латанням дірок". При цьому аналітики, як і раніше не виключають можливість віялових відключень світла для побутових споживачів взимку.
Зниження військової активності на Донбасі дало Україні можливість намітити шляхи виходу з енергетичної кризи, вважають чиновники. Зокрема, в НЕК "Укренерго" зазначили, що вдалося налагодити вивіз енергетичного вугілля з зони АТО. Його запаси на складах теплогенеруючих підприємств збільшилися, і зараз недобір до плану складає всього 0,4 млн т.
Також, в якості антикризових заходів, влада має намір реалізувати проект з перефіксації частини експортних потужностей Бурштинського "енергоострова" на постачання електроенергії на територію України. Одночасно, відновлено імпорт електроенергії з Росії.
Втім, експерти заявляють про відсутність продуманої антикризової стратегії і називають дії Міненерго "латанням дірок". При цьому аналітики, як і раніше не виключають можливість віялових відключень світла для побутових споживачів взимку.
Українська ТЕС у серпні почали поповнювати запаси енергетичного вугілля, про що повідомив в. о. голови НЕК "Укренерго" Юрій Касич. За його словами, загальні запаси вугілля газової та антрацитної групи на складах українських ТЕС становлять 1,75 млн тонн.
"В минулому місяці припинили витрачати запаси палива, і почали поповнювати. За серпень обсяги вугілля зросли на 232 тис. т, і зараз на складах зберігається стільки вугілля, скільки було перед початком опалювального сезону минулого року ", - зазначив керівник "Укренерго ".
При цьому Юрій Касич уточнив, що відставання від плану накопичення все ще є, і недобір становить 432 тис. т.
В Міненерго РБК-Україна цю інформацію підтвердили і зазначили, що "відносне затишшя на Донбасі дало можливість почати вивіз вугілля з зони АТО". Співрозмовник РБК-Україна в міністерстві, що побажав залишитися неназваним, уточнив, що в добу вдається вивезти в середньому 20-35 тис. т вугілля. Основні поставки - з шахт компанії ДТЕК.
Нагадаємо, в літні місяці в Україні кризова ситуація в енергетиці посилилася через активізацію бойових дій в східних областях. При цьому в липні левова частка усіх запасів вугілля-антрациту - на той період 1,5 млн тонн - була сконцентрована на Луганській ТЕС (ДТЕК Східенерго").
Не менш критичною є ситуація з вугіллям газової групи, 20% усіх запасів яких виявилися фактично "замкнені" на Бурштинській ТЕС (ДТЕК "Західенерго").
Таким чином, практично основний обсяг енергетичного вугілля виявилася "замкненою" на складах станцій, ізольованих від роботи об'єднаної енергетичної системи України (ОЕС). Бурштинська ТЕС входить до структури так званого "енергоострова", потужності якого орієнтовані на експорт, а Луганська ТЕС з-за бойових дій зараз постачає електроенергією тільки північні райони Луганської області та частина неконтрольованої українською владою території.
Крім того, в кінці липня в ОЕС був зафіксований рекордний небаланс потужностей - він становив близько 3 тис. МВт. Причиною ситуації стало відключення одного з енергоблоків Запорізької АЕС для проведення ремонту, аварійне відключення Запорізької ТЕС, а також значні пошкодження розподільного вузла Вуглегірської ТЕС у результаті артобстрілів.
"Зараз небалансу в системі немає", - повідомив РБК-Україна Юрій Касич. При цьому він уточнив, що тільки 5 ТЕС 12, згідно з планом поповнення запасів вугілля Міненерго, накопичують паливо на складах.
За словами чиновника, суттєво покращилася ситуація на Криворізькій ТЕС - недобір до плану всього 51 тис. т; на Ладижинській та Трипільської ТЕС план вдалося перевиконати сумарно на 20 тис. т; "в плюсі" і Слов'янська ТЕС. Позитивна динаміка намітилася також на складах Курахівської ТЕС та Зміївської ТЕС, однак вони все одно відстають від плану приблизно на 40 тис. т.
Решта теплоенергетичні підприємства, як і раніше "в мінусі ". Найбільший недобір вугілля на Придніпровській ТЕС - у розмірі 62 тис. т, також 44,2 тис. т до планових обсягів не вистачає Запорізької ТЕС. На колишньому рівні залишилися запаси на зазнала обстрілу Вуглегірської ТЕС.
При цьому основний обсяг запасів - 80% - зосереджений на складах ТЕС, що належать компанії ДТЕК. У прес-службі компанії РБК-Украина уточнили, що станом на 7 вересня, на складах акумульовано 1,52 млн т вугілля. З них 791 тис. т вугілля газової групи, а 739 тис. т вугілля-антрацит і полуантрацит (гурт худих вугілля).
У компанії також відзначили, що основний обсяг запасів - близько 970 тис. т - був поставлений за останні три тижні. Причому, динаміка поставок вугілля-антрациту в середньому варіюється в діапазоні від 60 тис. т до 80 тис. т на тиждень. Але при тому, що компанія сама спалює великі обсяги антрациту, приріст за останні три тижні становить до 100 тис. т.
У ДТЕК пояснюють, що крім бойових дій, які негативно впливають на динаміку поставок палива з зони АТО, труднощі виникають із-за дефіциту дизельного палива на Донецькій залізниці, який супроводжується дефіцитом локомотивної тяги і відсутністю порожніх вагонів.
Все на шахтах ДТЕК "Ровенькиантрацит" і "Свердловантрацит" накопичено близько 2 млн т вугілля.
У ДТЕК також підкреслили, що не імпортують вугілля. Ввезене з-за кордону паливо в основному надходить на склади ТЕС державної компанії "Центренерго" (держчастка 71%).
Так, в кінці серпня міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин заявив, що "Центренерго" відвантажує з басейнів Кузбасу (РФ) першу партію вугілля в розмірі 200 тис. т.
"На жаль, марка "А" не видобувається зараз в Україні, - повідомив міністр у ході засідання антикризового штабу. - Її потрібно завозити або з зони АТО, або з Росії, або з далекого зарубіжжя. Вугілля, що надходить морем, ми можемо купувати і купуємо зараз насправді за 77-80 дол. за тонну на станції. Вугілля, яке заходить з Росії, - це десь приблизно 65-67 дол. І українське вугілля, мається на увазі, що видобувається не на контрольованій території, - це приблизно 52-55 дол.".
Всього Україна найближчим часом планує імпортувати більше 1 млн т вугілля. А вже за минулі вісім місяців року було ввезено 8,3 млн т вугілля, що обійшлося державі в 1,1 млрд дол.
Імпортувати чиновники збираються не тільки вугілля. Зокрема, 6 вересня, після двотижневої перерви, Україна відновила імпорт електроенергії з Росії. Всього в період з січня по серпень держава закупила 1,9 млрд кВт*год російської електроенергії, а експортувало 2,5 млрд млрд кВт*год, повідомляють в НЕК "Укренерго".
При цьому експортні потужності України будуть скорочуватися. Зокрема, Юрій Касич заявив, що технічна проектна документація по перефіксації роботи трьох енергоблоків Бурштинської ТЕС в енергосистему України погоджено з ДТЕК "Західенерго".
"За моїми даними, компанія повинна знайти підрядника для виконання робіт за так званим розвороту потужностей в Україні, - зазначив глава "Укренерго", відповідаючи на питання РБК-Україна. - Технічно це не дуже складно. Грубо кажучи, потрібно всього лише перемкнути вимикачі. Додатково це дасть ОЕС 600 МВт маневрених потужностей".
При цьому Юрій Касич зазначив, що на сьогоднішній день експортні контракти укладені лише з польським оператором, "який готовий йти на зустріч і розуміє ситуацію в нашій країні". Зазначимо, що раніше Україна експортувала з "енергоострова" електроенергію ще і в Угорщину, Румунію, Словаччину та Словенію. У той же час експорт з ОЕС здійснювався в Молдову та Білорусь.
Між тим, у самій компанії ДТЕК скорочення експортних потужностей не схвалюють.
"В липні 2014 р. компанія розгорнула два блоку Бурштинської ТЕС в ОЕС України. І зараз щодня в сумі вони генерують близько 315 МВт. 10 енергоблоків, що працюють на задоволення внутрішніх потреб острова і синхронізовані з ENTSO-E (європейська енергосистема, - ред.). На даний момент немає технічної можливості переорієнтувати ці енергоблоки на підтримку ОЕС. Крім експорту вони забезпечують електроенергією жителів Бурштинського "енергоострова", а це близько 3 млн чоловік у трьох областях України", - пояснили РБК-Україна в ДТЕК.
Проте ДТЕК готовий на вимогу "Укренерго" розгорнути додаткові енергоблоки з Бурштинського "енергоострова". До того ж, до цього зобов'язує компанію відповідне розпорядження Кабміну від 6 листопада 2014 року.
"Якщо на ОЕС України будуть переорієнтовані 5 енергоблоків 12, то в "острові" одночасно будуть працювати не більше 5 енергоблоків. У випадку аварійної ситуації, до моменту включення в мережу і завантаження резервного блоку, потужності, що залишилися в роботі 4 енергоблоків може не вистачити для покриття споживання "острівний" частини ОЕС України. В цих умовах компенсувати потужності за рахунок інших виробників електроенергії неможливо", - попереджає компанія.
Експерти також не підтримують ідею скорочення експорту і виникнення залежності від поставок російського палива. За їх інформацією, тільки за півроку обсяги продажу електроенергії на зовнішні ринки скоротилися в 2,6 рази.
"Експорт електроенергії вигідний Україні, - зазначив старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква. - Ми продаємо кіловат за 7,5 євроцентів, а купуємо у Росії за 4-5 доларових цента".
Втім, фахівці вважають, що розворот експортних потужностей в ОЕС може бути використаний в якості крайньої антикризової заходи.
"Чиновники зобов'язані забезпечити українців електроенергією. Якщо цьому сприяє розворот потужностей, то треба це робити, - заявив керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій. - У нас недостатньо потужностей, і від нестачі антрациту найбільше потерпатимуть Київська і Дніпропетровська область. Розраховувати на ідилічну ситуацію в зоні бойових дій не доводиться, але навіть якщо ми зможемо вивозити хоча б по 20 тис. т вугілля на добу з зони АТО, у нас є шанс обійтися без зовнішніх закупівель серйозного обсягу палива".
Проте, не дивлячись на позитивну динаміку накопичення вугілля, говорити про подолання енергокризи поки рано, впевнені аналітики. За словами експерта у сфері енергетики Андрія Геруса, 2 млн т вугілля на складах - недостатньо для того, щоб гарантувати стабільне проходження опалювального сезону. На його думку, поки є можливість, державі потрібно прискорити темпи поставок вугілля.
"Це скоріше не антикризова стратегія, а тактичні дії, спрямовані на "гасіння пожежі". Однак, як і раніше, від blackout ніхто не застрахований, і ризик каскадних відключень все ще залишається", - повідомив він РБК-Україна.
В НЕК "Укренерго ", в свою чергу, заявили, що відключення побутових споживачів від енергопостачання - крайня міра. Планується, що графіки обмеження подачі електрики спочатку буде застосовуватися до промисловим підприємствам.
"Минулий грудень показав, що ефективність застосування цих графіків становить не більше 50%. Тому, якщо споживачі, в тому числі промислові, не будуть виконувати обмеження, продиктовані "Укренерго", то в будь-якому випадку наступним кроком буде застосування графіків аварійних відключень. Це вже торкнеться всіх споживачів, у тому числі побутових", - попередив Юрій Касич.