Президент Петро Порошенко своїм указом вів санкції відносно більше 460 російських компаній і тисячі фізосіб. Під заборону потрапили популярні російські соцмережі – "ВКонтакте" і "Однокласники", поштовий сервіс Mail.ru, компанії, що надають антивірусне і бухгалтерське програмне забезпечення і ряд телеканалів. Російські гравці ринку, які опинилися під санкціями, вже заявили, що їхні дії не загрожують інформаційної безпеки України. У той же час, українські інтернет-провайдери кажуть про неможливість виконання рішення влади і колосальних витратах фінансів і часу, яке вона за собою потягне. Постраждають і супутні сервіси і медіа, які орієнтуються на аудиторію російських соцмереж. Для гравців ринку указ глави держави "пролунав як грім серед ясного неба". І не тільки для них. І представники профільних асоціацій, народні депутати вважають, що введення таких санкцій недемократичними і порівнюють Україну з тоталітарними державами. Про те, чим загрожує для українського ринку заборону влади і як він буде виконуватися – в матеріалі РБК-Україна.
Вчора президент Петро Порошенко підписав указ про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) від 28 квітня 2017 року. Згідно з документом санкції будуть застосовані до ряду юридичних та фізичних осіб. Так, обмеження торкнуться 468 компаній і понад 1200 фізосіб. Серед юросіб, що потрапили в цей список, - "В контакте", "Яндекс" (як російський, так і український), компанії "Лабораторія Касперського", "Центр технічної підтримки "Доктор Веб", ТОВ "1С", "Однокласники", поштовий сервіс Mail.ru. В якості обмежувального заходу їм забороняють проводити торгові операції, виводити капітал за межі України, ввозити валюту і отримувати ліцензії НБУ на ці цілі.
Крім того, надання компаніями, що потрапили в санкційний список, телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування буде обмежено або повністю припинено, у тому числі, їх активи будуть заблоковані.
Примітно, що відносно російських компаній, що надають антивірусне програмне забезпечення, наприклад, "Лабораторія Касперського", "Доктор Веб", а також "1С" – розробники однойменної бухгалтерської програми, санкції спрямовані на блокування активів, обмеження торговельних операцій, заборона видачі дозвільних документів та ліцензій на надання телекомунікаційних послуг. Однак у цьому санкціоннном переліку ні слова не зазначено про мораторій на використання програмного забезпечення, що надається компаніями.
Серед санкцій також і мораторій на надання Інтернет-провайдерами доступу українським користувачам до таких соціальних мереж, як "Вконтакте", "Однокласники", а також до сервісу "Mail.ru". Крім того, їх зобов'язують також заборонити доступ до різноманітних ресурсів і українського і російського сервісів Яндекса, серед яких карти Яндекса yandex.ua і Yandex maps. Це блокування діятиме протягом трьох років. Крім того, на певний період заборонено мовлення та надання телекомунікаційних послуг для цілого ряду російських теле-радіокомпаній. Під санкції потрапили: "Росія" (Russia Today), НТВ-Плюс, Рен ТВ "Росбізнесконсалтинг" (РБК), ТВ центр, ТРК Збройних сил РФ "Зірка" ТНТ-Телесеть та інші.
Охоплення аудиторії російськими соцмережі - великий. Так, наприклад, у квітні, згідно з дослідженнями компанії "KANTAR TNS в Україні", за цим показником "Вконтакте" і "Mail.ru" займали з третього по четверте місце з часткою охоплення 78,3% (15,4 млн користувачів) і 62,3% (12,3 млн користувачів) відповідно. Український сервіс "Яндекс" ( yandex.ua) також займає лідируючі позиції – частка охоплення 60,1% (11,8 млн користувачів). Соцмережа "Однокласники" серед переліку найпопулярніших сайтів не випали з ТОП-10 і посіли дев'яте місце за охопленням аудиторії в 46,9 % (9,2 млн).
В українських представництвах цих російських компаній коментувати ситуацію не поспішали. Телефон директора з комунікацій "ВКонтакте" Владислава Леготкина не доступний. Не вдалося РБК-Україна зв'язатися і з офісами "Однокласників" і "Яндекс Україна". Втім, пізніше з'явилися офіційні повідомлення деяких з них. У повідомленнях компаній звучать запевнення про захист інтересів своїх користувачів і дотримання норм українського законодавства. Так, у своєму повідомленні ВКонтакті називає себе "найпопулярнішою соціальною мережею України", вказує, що щомісяця їх сайт відвідують близько 16 млн українських користувачів. "Ми - Команда ВКонтакті, завжди оминали політику стороною. Вважаємо, що інтернет по суті своїй не має меж. Ми захищали і будемо захищати інтереси всіх наших користувачів і партнерів", - говориться в повідомленні компанії.
Прес-служба українського представництва компанії "Яндекс" запевнила користувачів, що "весь цей час наша українська команда працює в строгій відповідності із законодавством України, вкладає всі свої зусилля на створення якісних продуктів. На жаль, рішення про санкції стосується не тільки нас". На думку компанії, санкції обернутися негативними наслідками для Інтернет-користувачів. "Це санкції проти 11 мільйонів українських користувачів, які щомісяця вибирають наші сервіси, і проти тисяч українських організацій, які використовують наші технології і сервіси для розвитку своїх бізнесів. Бізнес групи компаній Яндекса, звичайно, дуже великий, і санкції не вплинуть на нього негативного впливу. Головний потерпілий від санкцій - це український користувач. Дуже шкода", - заявила прес-служба "Яндекс Україна".
"Мені не відомі випадки порушення "Яндексом" законодавства України, тому, чим компанія завдала шкоди інформаційній безпеці країни абсолютно не зрозуміло. Материнська компанія українського "Яндекс" знаходиться в Нідерландах. Крім того, "Яндекс Україна" входить у число найбільших платників податків країни. Компанія навіть отримала кілька грамот з цього приводу від податкової служби", - розповів РБК-Україна колишній генеральний директор "Яндекс Україна" Сергій Петренко. Материнська компанія "Яндекс Україна" - Yandex N. V. – дійсно зареєстрована і розташована в Амстердамі (Нідерланди). Її акції котируються на біржі NASDAQ (тікер YNDX). Під аналогічним тікером котируються акції компанії "ТОВ Яндекс (Yandex LLC), але вже на московській біржі. Ця компанія, штаб-квартира якої знаходиться в Москві, входить у нідерландський холдинг.
Запевнила своїх клієнтів у своїй працездатності і російська компанія "1С", що надає бухгалтерське програмне забезпечення. "Програма "1С:Підприємство" повністю працездатна, технічна підтримка працює в штатному режимі, всі інформаційно-методологічні ресурси доступні для використання", - йдеться в повідомленні, опублікованому на сайті компанії. У прес-службі "1С" також уточнили, що їх програмні продукти "не включені в список, на які поширюються санкції".
У Інтернет-провайдерів указ президента про введення санкцій, який вони тепер зобов'язані виконувати, викликав розгубленість і здивування. У неофіційних бесідах з РБК-Україна учасники ринку називають мораторій "громом серед ясного неба" і говорять про неможливість повного обмеження доступу користувачів до заборонених сайтів. "Під запис" обіцяють "слідувати букві закону" і "неухильно виконувати" рішення державної влади.
За словами директора з корпоративних комунікацій "Укртелекому" Михайла Шуранова, компанія вже виконує вимоги указу президента №133/2017 з приводу заборони на надання доступу до низки веб-ресурсів. "Процес досить складний і вимагає певного часу, враховуючи велику кількість ресурсів. Роботи вже розпочаті. Вони будуть проводитися поетапно, і, за попередньою оцінкою фахівців, будуть тривати від декількох діб до тижня", - заявив Шуранов виданню.
Реалізувати норми цього указу практично неможливо. Оскільки зараз усі, що працюють в Україні провайдери, навіть в малих містах, працюють за однаковою технологією і надають користувачам безлімітні інтернет-пакети на максимальних швидкостях (100 МВ). Тобто, грубо кажучи, вони працюють за принципом "труби", пропускаючи весь трафік без його аналізу, і виділити якимось чином трафік, який йде на заборонені сайти буде складно", - пояснив РБК-Україна генеральний директор компанії "Тріолан" Вадим Сидоренко. За його словами, такого обладнання, покупка і установка якого коштуватиме мільйони гривень, в українських провайдерів немає. При цьому Він уточнив, що є деякі можливості обмежити доступ користувачів до заборонених сайтів, але і вони недосконалі. "Наприклад, ми можемо змінити налаштування нашого DNS-сервера, але що робити з абонентами, які використовують DNS-сервер Google? Вони вже не потрапляють під дію заборони, - зазначив гендиректор "Тріолан". - Навіть покупка спеціального обладнання не вирішить відразу поставлені завдання. Також важливо розуміти, що його потрібно буде окупити. Відповідно, все це ляже на плечі наших клієнтів".
Джерела РБК-Україна на ринку говорять, що "одна шпарина", що дозволяє виконати норми указу президента і рішення РНБО, все ж існує. "Обмежити доступ користувачів можливо тільки, якщо це буде зроблено на рівні магістральних великих провайдерів, а не на рівні кінцевих постачальників Інтернет-послуг. Але нам поки невідома позиція цих компаній", - уточнив співрозмовник видання.
За словами виконавчого директора Інтернет Асоціації України Володимира Куковського, вони зараз направляють офіційні листи в органи державної влади, щоб ті роз'яснили, як їм діяти і як виконувати це розпорядження. "Ніяких консультацій з Асоціацією взагалі не проводили", -уточнив він в коментарі РБК-Україна. При цьому Асоціація вже відправляла листа главі держави, в якому пояснювала неможливість повного перекриття доступу до таких ресурсів. У ньому експерти писали, що сучасні технічні методи блокування інформації, навіть китайський "Золотий Щит" – система фільтрації Інтернет-контенту в КНР - легко обходять шляхом налаштування стандартного програмного забезпечення персонального комп'ютера (VPN, TOR, Proxy).
"Для фактичного блокування потрібно перебудувати всі мережі всіх українських операторів, а саме: замінити мережеве обладнання на те, яке підтримує функцію цензури, налаштувати відповідне програмне забезпечення. На це потрібно до двох років і, за попередніми підрахунками, - до 1 млрд доларів інвестицій. Таке переобладнання змусить значну частину операторів, провайдерів телекомунікацій залишити ринок, істотно знизить конкуренцію, призведе до значного зростання цін на доступ в Інтернет і до падіння якості надання цих послуг", - зазначено в листі Асоціації.
Втім, введення санкцій вдарить не тільки по російським телекомунікаційним компаніям і соцмереж. Від заборон постраждають супутні сервіси, а також медіа, які орієнтуються на аудиторію російських соцмереж. "ВКонтакте" - специфічний майданчик для бізнесу. Ця мережа дає велике охоплення аудиторії, особливо в регіонах, вона хороша для збору аудиторії на розважальні активності, клуби, фестивалі, івенти. Там непогано йде game-контент, різний хендмейд, фото послуги і крафт. Ці хлопці, безумовно, постраждають, - пояснив РБК-Україна директор з розвитку IT аутсорс - компанії QArea, засновник школи маркетингу SMS Ельдар Нагорний. - Хоча найбільше, звичайно, втратять медіа. Медіа довго і системно займалися накопиченням аудиторії в цих мережах, хоча для багатьох Facebook - перший орієнтир. Інші бізнеси цілком добре себе почувають у Facebook, Instagram і Youtube. В останнього, між іншим, охоплення порівняні в ВК". За його словами, в результаті прийнятого рішення певні переваги отримає Facebook. "Ніхто в Україні не працює тільки з "Однокласниками" або "ВКонтакте". Тобто, скажімо, 20-30% бюджету всіх digital-агентств перерозподілиться в Facebook і Instagram. Ці бюджети точно нікуди не підуть, залишаться в SMM. Вони всі давно про це мріяли, так що ризиків практично ніяких. У Facebook дуже суворі правила в області бадів, банківських послуг, страхування, медикаментів і т. д. Ось вони постраждають", - говорить експерт.
Крім технічних складнощів і гравці ринку, і експерти, і депутати говорять про те, що таке рішення української влади ставить Україну в один ряд з такими країнами як Китай, Росія та Північна Корея, Іран, де обмеження доступу користувачів до Інтернет-контенту вже давно стали нормою. "Технічно зробити це (заборонити доступ до сайтів, - ред.) добре - неможливо. - говорить президент холдингу Internet Invest Group Олександр Ольшанський. - Китай вже витратив на ці цілі 10 мільярдів доларів, Росія – неймовірні суми. А результату все одно немає. Чи треба це робити? З точки зору інформаційної війни для України – це здача з піднятими руками! Путін (президент РФ Володимир Путін, - ред.) робить у себе в країні теж саме. Такими діями Україна приєдналася до клубу таких держав, як РФ, КНР і Північна Корея".
"Я сам проти таких сервісів і не користуюся сам ними, тому що з серпня 2015 року всі російські поштові сервіси під контролем російського ФСБ. Але коли ми намагаємося вирішити в демократичній країні питання, які слід вирішувати роз'ясненням, тими ж способами, як у диктаторської Росії, ніж ми від них відрізняємося?", - задається питанням віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) Іван Пєтухов.
Він також очікує реакції суспільства на такі кроки. При цьому одним із кроків він пропонує перекриття доступу до російських соціальних мереж і сервісів саме державним службовцям на їх робочих місцях, але не для всіх українців.
А в парламенті рішення влади про введення санкцій пояснюють бездіяльністю Міністерства інформаційної політики. "Незважаючи на третій рік війни, в країні відсутня адекватна програма з протидії пропаганді з Росії", - заявив РБК-Україна голова парламентського комітету з питань інформатизації та зв'язку Олександр Данченко ("Самопоміч").
Він розповів виданню, що в бесідах з європейськими партнерами з Єврокомісії вони відзначили, що, незважаючи на повний доступ до російських ресурсів, вони не блокують їх, а створюють свій власний контент, "щоб перекрити російську дурницю". В першу чергу, на думку Данченко, обмеження повинні застосовуватися до так званих компаніям-транзитерам, які постачають Інтернет транзитом. В Україні їх всього сім. Чотири з них - російські. "Ти ж світ не заблокуєш. Або якщо ви візьмете сім-карту іноземця і через неї через наш український 3G ви вільно отримаєте доступ до російського контенту. Так, буде важче, але це не буде проблемою", - заявив Данченко.