Про введення санкцій ЄС заявили ще в лютому цього року, після кривавих подій на Майдані. Тодішній голова Європейської ради Герман ван Ромпей назвав два варіанти санкцій: "Ми повинні зрозуміти, які механізми будуть дієвими. Ми вводимо візові санкції - це одна відповідь. Інша відповідь - фінансова".
Валерій Калниш, для РБК-Україна
"Я чув, що з 1 січня Євросоюз скасує санкції проти багатьох чиновників Януковича, стосовно яких вони введені. Українські правоохоронні органи просто не змогли довести їх провину", - сказав у розмові з автором цієї статті один з керівників парламентського комітету у закордонних справах. І додав: "Дії силовиків не витримують критики".
Хто, кому і за що
Про введення санкцій ЄС заявили ще в лютому цього року, після кривавих подій на Майдані. Тодішній голова Європейської ради Герман ван Ромпей назвав два варіанти санкцій: "Ми повинні зрозуміти, які механізми будуть дієвими. Ми вводимо візові санкції - це одна відповідь. Інша відповідь - фінансова".
При цьому європейці чітко заявили, чому вони вводять санкції. "Ми не можемо забути трагічні смерті останніх днів. Саме тому міністри зібралися, щоб ввести санкції щодо тих, хто відповідає за насильство", - сказав Жозе Мануель Баррозу, що очолював тоді Європейську комісію.
Не чекаючи колективних рішень з боку європейців, США в лютому ввели візові обмеження щодо, "приблизно 20 високопоставлених представників українського уряду та інших осіб, яких ми вважаємо відповідальними за накази, що ведуть до порушення прав людини та політичних репресій", повідомили в Держдепартаменті.
27 лютого Європарламент прийняв резолюцію, у п. 5 якої містився заклик до країн ЄС "розслідувати масове привласнення державних фондів та активів оточенням і "сім'єю" відстороненого Президента Януковича, до заморожування всіх їх активів до роз'яснення, яким шляхом вони були придбані і, у разі доведення крадіжки, до повернення таких активів урядами країн-членів".
Першими відгукнулися Австрія і Швейцарія, які заморозили рахунки Віктора Януковича і ще близько 20 осіб, серед яких:
- син поваленого Президента Олександр Янукович;
- колишній прем'єр-міністр Микола Азаров;
- екс-секретар РНБО і колишній глава Адміністрації Президента Андрій Клюєв.
До речі, Клюєв в Австрії звинувачується за двома статтями місцевого кримінального кодексу - за відмивання грошей (ст. 162, максимальний термін покарання 10 років позбавлення волі) та зловживання владою (ст. 302, максимальний термін - п'ять років).
Також свої "чорні списки" склали Литва, Канада і Великобританія.
У підсумку, 5 березня Рада ЄС ухвалила рішення заморозити активи 18 колишніх чиновників "відповідальних за неналежне використання українських державних фондів". 6 березня ця постанова набрала чинності. Варто зазначити, що ця постанова має обмежений термін дії - рік. Тобто, вона припинить свою дію 6 березня 2015 р.
Замороженими виявилися активи не лише Віктора Януковича, Миколи Азарова, Андрія Клюєва, екс-генпрокурора Віктора Пшонки та їхніх синів, а також: екс-глави МВС Віталія Захарченко, колишніх керівників СБУ Олександра Якименка та Ігоря Калініна, колишнього першого заступника глави АП Андрія Портнова, екс-міністра юстиції Олени Лукаш, Сергія Клюєва, депутата Сергія Клюєва, екс-заступника глави МВС Віктора Ратушняка, бізнесмена Сергія Курченка, екс-міністра освіти Дмитра Табачника та екс-міністра охорони здоров'я Раїси Богатирьової.
Остаточно список тих, щодо кого були введені санкції, був сформований 15 квітня, коли ЄС додав до нього ще народного депутата Юрія Іванющенка, колишнього міністра доходів і зборів Олександра Клименка і колишнього міністра палива і енергетики Едуарда Ставицького. Всі вони, як випливало з рішення ЄС, "person subject to investigation in Ukraine for involvement in crimes in connection with the embezzlement of Ukrainian State funds and their illegal transfer outside Ukraine". Тобто, особи, щодо яких українське правосуддя веде розслідування.
Незримий бій
Однією з головних умов введення санкцій з боку ЄС була обіцянка української сторони провести щодо втікачів чиновників розслідування.
Виглядало це не тільки чесно, але і справедливо - ЄС заморожує рахунки, після чого Україна надає докази, передає матеріали справи до суду, суд виносить вердикт. Однак, ви чули щось про гучні судові процеси над Януковием або Азаровим? Може я щось пропустив?
Як ми здогадуємося, розслідування йде двома магістральними напрямками: порушення прав людини (в тому числі - вбивство людей на Майдані) і фінансові зловживання, які призвели до розкрадання бюджету.
Що ми маємо. Захарченко, якого раніше звинувачували в тому, що він особисто віддав наказ розігнати 1 грудня Євромайдан, знаходиться в розшуку, обвинувачення йому не пред'явлено. Дмитро Садівник, колишній командир "Беркута", який причетний до вбивства на Майдані - в бігах, імовірно в Росії. Фінансові звинувачення, в частині розкрадання бюджету нікому не пред'явлені. ГПУ повідомляє про те, що всього заарештовано рахунків і майна чиновників на суму близько 2 млрд дол.
Якщо вірити голові СБУ Валентину Наливайченку, розслідування рухається семимильними кроками. "82 колишніх високопоставлених чиновники в 2010-2013 рр. в уряді і колишній Президент, розслідування їх рахунків та майна СБУ завершила, матеріали передані в Генпрокуратуру. Головне, що СБУ продовжує далі робити відносно 82 колишніх високопоставлених чиновників, - разом з інституціями Євросоюзу, США і Великобританії організовано пошук, арешт та повернення вкраденого у будь-якій формі (нерухомість, або активи на рахунках)", - запевнив 18 листопада глава СБУ.
З чого можна зробити висновок, що ГПУ, отримавши матеріали від СБУ, а також від МВС, зволікає з передачею матеріалів справи до суду. Однак, в ГПУ звинувачують оперативні служби.
"Європейським структурам необхідні докази по економічним злочинам. Специфіка їх розслідування дуже складна, - зізнається один з людей в оточенні генерального прокурора Віталія Яреми. - Всі розуміють, хто стоїть за конкретною схемою, але доказів оперативні підрозділи МВС і СБУ як півроку не давали, так не дають і зараз. Тому йти в суд з пустими звинуваченнями - явний програш".
Правда пізніше, це ж джерело запевнило, що "все буде доведено", підкресливши, що справами високопоставлених чиновників-втікачів займеться нова слідча група, яку очолив Сергій Горбатюк. Саме Горбатюк, під керівництвом якого розслідувались, зокрема, обставини масових заворушень в Одесі, зараз очолив управління спеціальних розслідувань ГПУ.
Спостерігаючи з боку
Тим часом самі "чиновники урочистості" ведуть себе більш розкуто і оптимістично дивляться в майбутнє з приводу можливого зняття щодо себе санкцій. Андрій Портнов в ефірі Радіо "Вести" заявив, що у нього немає закордонних активів, які можна було б заарештувати. Але, тим не менш, він попросив у європейського правосуддя встановити, на якому відношенні проти нього Україна веде розслідування і в чому він власне звинувачується. Нижче наведу невеликий уривок з ефіру.
"Питання: 11 грудня в The Wall Street Journal вийшла інформація, що найближчим часом ЄС може зняти щодо вас санкції. Які санкції поширюються на вас?
Відповідь: Перше. Щодо мене рішенням Євросоюзу введені санкції у вигляді заморожування активів за кордоном. Смію констатувати, що ніяких активів ніде і ніколи у мене не було за кордоном. Але Європейський Союз давно взяв в практику приймати такі рішення. Для того, щоб, якщо є активи, то тоді це рішення дозволить їх заморозити. Чому я вирішив їх оскаржити? Тому що, по сукупності ознак, зовні виглядає так, що, якщо ЄС заморозив чиїсь активи, значить, ця людина побічно винна. Отже, такі активи є. Тому що громадяни не уявляють собі, як можна заморозити активи, яких немає. У зв'язку з цим я подав позов проти ЄС в Люксембурзький суд, з метою з'ясувати, на якій підставі це було зроблено, що лягло в основу цього рішення, і, власне кажучи, які активи і де ЄС заморозив. В результаті Люксембурзький суд був змушений запросити у відповідача на мою справу - Європейського Союзу - що малося на увазі (на якій підставі були введені санкції - Ст. К). ЄС був змушений звернутися до генерального прокурора України Віталія Яреми з питанням: а що малося на увазі 5 березня 2014 року, коли Генеральна прокуратура Україна ініціювала арешт активів та введення міжнародних санкцій. Виявилося, з листа генерального прокурора Віталія Яреми на ім'я Кетрін Ештон (до недавнього часу - Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики сусідства), що, нібито, я, будучи завідувачем кафедри конституційного права національного університету ім. Т. Шевченка, табелировался за більшу кількість лекцій, ніж, нібито, я прочитав.
Це є неправдою. По-перше, це виглядає не дуже авторитетно для самого Європейського Союзу. Який, виявляється, може ввести санкції за лекції в університеті. По-друге, мова йде про суму десь 60 центів в день, це менше 1 євро в день - у таксистів краще справи йдуть. І по-третє, це неправда. Тому що я не тільки лекції читав, але й працював завідувачем кафедри. Не тільки з лекцій складається робота завідувача кафедри. І я думаю, ніхто не може сказати, що я не виступав перед мільйонними аудиторіями".
Вибачте за велику цитату, але з неї слідує, за яким сценарієм підуть, якщо ще не пішли чиновники-втікачі - звернення до незалежного арбітражу, після чого судова інстанція просить в українського правосуддя докази. Судячи з відповіді пана Портнова, серйозних претензій до нього немає. Напередодні "Європейська правда", посилаючись на свої джерела в структура ЄС підтвердила інформацію WSJ про "списку трьох" (за наявною інформацією, це брати Клюєви і Андрій Портнов), навівши слова одного з своїх співрозмовників: "Але якщо українські слідчі будуть працювати так, як зараз, список буде зростати...".
Так може, немає ніяких претензій і до Януковича, якого за дивним збігом обставин не оголосили в розшук по лінії Інтерполу? Або до Азарова, або до Курченко, який, незважаючи на санкції, ще навесні спокійно відвідував Відень. Може нам ще вибачення у них попросити доведеться? Втім, як повідомляють джерела, навіть відсутність "червоної картки" не дає колишньому Президентові можливості покинути Росію, де він, кажуть, жорстко запив. Справа в тому, що він знаходиться під жорстким ковпаком ФСБ, що не дає йому вільно пересуватися, не те що країною - на території власного будинку.