ua en ru

в Україні знову зростуть ціни на алкоголь

в Україні знову зростуть ціни на алкоголь Кабмін планує підвищити мінімальні ціни на алкоголь (фото РБК-Україна)

Уряд підвищив мінімальні оптові та роздрібні ціни на міцний алкоголь і вино. Коньяк подорожчає на 15-19 гривень, горілка - на 10 гривень, вино - на 4-10 гривень. Причиною для перегляду вартості спиртного стала інфляція і підвищені навесні акцизи. У 2018 році ціни на алкоголь знову зростуть після запланованого Мінфіном індексації акцизного податку на 11,2%. Це може призвести до збільшення тіньового ринку міцного алкоголю. Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.

Шкідливі звички стануть дорожче

Кабінет міністрів сьогодні на своєму засіданні затвердив постанову, якою збільшив мінімальні оптові і роздрібні ціни на алкогольні напої. Розробником документа є Міністерство економічного розвитку і торгівлі, розрахунків з якого випливає, що найбільше подорожчає коньяк (роздрібна ціна мінімум на 12,3%; оптова на - 29,1%) і горілка (14; 19,41%), дещо менше - вино з доданням спирту (12%), а також віскі, ром і джин (6,5%; 6,6%).

Таким чином, півлітрова пляшка горілки з вмістом спирту 40% буде коштувати в роздріб мінімум 79,5 гривень. Це майже на 10 гривень більше, ніж зараз. Ціна за тризірковий коньяк в пляшці об'ємом 0,5 л (40% спирту) зросте з мінімальних сьогодні 104,9 гривень до 119,4 гривень. П'ятизірковий коньяк стане дорожче на 18,6 гривень за півлітра- з 119,9 гривень до 138,5 гривень.

Проект постанови МЕРТ, наявний у розпорядженні РБК-Україна, минулого тижня розглядав профільний урядовий комітет. Кабмін може прийняти документ на найближчих засіданнях. Нові ціни почнуть діяти через 10 днів після публікації постанови.

Чиновники МЕРТ перераховують мінімальні ціни на алкоголь по кодам продукції за один літр 100-відсоткового спирту. При перегляді цін враховується розмір акцизного збору та інших податків, вартість тари і торговельна надбавка. Також береться до уваги найбільш низька вартість спиртного українського виробництва або контрактна ціна імпортних міцних напоїв та вина.

Останній раз уряд змінював ціни на спиртне в листопаді минулого року. Пляшка горілки, приміром, тоді стала дорожче майже на 15 гривень. У разі підвищення мінімальної ціни, яку тепер пропонує МЕРТ, менш ніж за рік півлітра горілки в цілому подорожчає майже на 25 гривень. Нагадаємо, мінімальні ціни на алкоголь уряд запровадив ще у 2008 році. Таким чином чиновники намагалися убезпечити легальних виробників від зростання частки тіньового ринку.

в Україні знову зростуть ціни на алкоголь

в Україні знову зростуть ціни на алкоголь

В Мінекономрозвитку зазначають декілька причин, чому в цьому році мінімальні ціни на алкоголь потрібно знову підвищувати. По-перше, зросли ставки акцизів на горілку (на 20%), коньяк (на 17,6%) і вино з доданням спирту (12%). По-друге, збільшилися виробничі витрати алкогольних компаній.

У МЕРТ звертають увагу, що фактичний індекс цін виробників, який демонструє зміну вартості виробничих витрат, у другому півріччі минулого року склав понад 19%. Тоді як при розрахунку мінімальних цін на алкоголь осінь минулого року міністерство закладало зростання цін на рівні майже 6%. До того ж прогноз індексу цін виробників на 2017 рік нещодавно був переглянутий з 8,5% до 16,8% (грудень до грудня).

"Тому сьогодні розмір мінімальних цін не відповідає реальним витратам суб'єктів господарювання на виробництво і реалізацію алкогольних напоїв", - сказано в пояснювальній записці до проекту постанови.

Генеральний директор асоціації "Укргорілка" (об'єднує великих гравців ринку) Володимир Остапюк в коментарі РБК-Україна перерахував приблизно ті ж причини, про яких розповіли в міністерстві. "У минулому році нам на 20% збільшили ставки акцизного збору. Крім того, зросла ціна спирту (з січня майже на 11% , - ред.). Плюс тривають інфляційні процеси", - зазначив Остапюк. На його думку, постанову про підвищення мінімальних цін на алкоголь потрібно було приймати ще в березні, одночасно із збільшенням акцизного збору.

Тіньовий ринок обігнав легальний

Горілка, з якої сплачено всі акцизи і збори, сьогодні вже і так продається практично за тими ж цінами, які пропонує МЕРТ, запевняє Остапюк. На відміну від більш дешевої контрафактної продукції.

"Мінімальна ціна, нагадаю, це - індикатор повноти сплати податків. Ми платимо державі акцизний збір авансом, не випустивши жодної пляшки алкоголю. Відповідно, вимагає від держави захистити нас від недобросовісних конкурентів, які акцизи не платять. Я кажу про "тіньових" виробників. На сьогодні частка тіньового бізнесу в сегменті міцного алкоголю становить близько 60%", - пояснив Остапюк РБК-Україна. За його оцінками, за останні рік-півтора частка тіньового ринку зросла на 10%. На що, зокрема, вплинуло зростання акцизів.

Підвищення мінімальної ціни навряд чи призведе до легалізації алкогольної продукції, припустив у розмові з РБК-Україна голова Асоціації постачальників торговельних мереж України Олексій Дорошенко. "Неофіційно вам скаже будь-який виробник, що тіньовий сектор настільки великий, що якщо ти не будеш залучений в цю схему, то можливості вижити, напевно, вже немає. Кабінет міністрів фактично сам вбиває галузь, змушуючи нас, як покупців, шукати продукцію, яку можна купити дешевше, природно, без сплати акцизів, завезену нелегально і т. д.", – говорить Дорошенко.

За його оцінками, різниця в ціні між легально виробленої горілки та контрафактом становить близько 40 гривень. "У будь-якій точці країни "налівайках" пляшка горілки 0,5 л коштує близько 30 гривень. Тоді як мінімальна роздрібна ціна в магазині становить 70 гривень. 40 гривень - це якраз і є різниця в акцизах та інших зборах", - міркує експерт.

"Де ви зараз знайдете легальний алкоголь? У великих мережевих магазинах. У всіх інших торговці купують буквально по одній - дві пляшки для вітрини. На кожні три-чотири точки з нелегальним алкоголем припадає одна точка з легальним", - додав Дорошенко.

В асоціації "Виноградарі та винороби України" не стали коментувати запропонований МЕРТ зростання мінімальних цін на вино. У прес-службі асоціації напередодні засідання уряду повідомили виданню, що, за їх інформацією, в проект ще можуть внести зміни.

Акцизи зростання

Підвищення мінімальної роздрібної ціни - це ще не межа. З 2018 року знову подорожчає горілка, оскільки Міністерство фінансів пропонує проіндексувати ставки акцизів, в тому числі і на алкоголь на 11,2%. Відповідний проект закону, копію якого має в своєму розпорядженні РБК-Україна, Кабмін схвалив ще в липні і направив його до парламенту.

В "Укргорілці" запевняють, що Мінфін не обговорював з ними наслідки цього рішення. У разі чергового зростання акцизів більш ніж на 11%, в асоціації прогнозують подальше падіння легального ринку і подорожчання 0,5 л горілки в роздробі до 87 гривень. "В позаминулому році індексація акцизів склала 50-100% (на горілку 50% - ред.). У минулому році нам чомусь підвищили акциз на 20%, тоді як на весь алкоголь - на 12%. Ми не розуміємо логіки цих рішень. З нами ніхто не проводив консультації і не обговорював цю проблему", - уточнив РБК-Україна Остапюк.

Мінфін, пропонуючи індексацію, розраховує на збільшення надходжень до держбюджету. У плюсі повинні виявитися і місцевих бюджетів, одержують роздрібний акциз з продажу спиртного. Інше питання, що за оцінками "Укргорілки", підвищуючи акцизи, уряд не отримує пропорційне зростання бюджетних надходжень.

Побічно це визнають в Міністерстві фінансів. "За розрахунками Мінфіну надходження акцизного податку (не тільки з алкоголю, - ред.) в державний бюджет в 2018 році прогнозуються у сумі 125,2 мільярдів гривень, що на 11 мільярдів гривень або на 10,5% більше прогнозу на 2017 рік", - запевнили РБК-Україна в міністерстві. Таким чином, у відсотковому співвідношенні це менше, ніж запланована індексація акцизного податку. До того ж у Мінфіні уточнили, що на тютюнові вироби ставка акцизу може вирости з наступного року - на 20% з урахуванням інфляції. Поки це питання обговорюється.