Приплив у вересні 835 млн дол. прямих іноземних інвестицій і невелике сальдо погашення зовнішніх кредитів та облігацій - 491 млн дол. - дозволили вдвічі скоротити дефіцит платіжного балансу, повідомляє "Комерсант-Україна" з посиланням на дані Національного банку України.
Приплив у вересні 835 млн дол. прямих іноземних інвестицій і невелике сальдо погашення зовнішніх кредитів та облігацій - 491 млн дол. - дозволили вдвічі скоротити дефіцит платіжного балансу, повідомляє "Комерсант-Україна" з посиланням на дані Національного банку України.
Зокрема, НБУ повідомив, що рахунок поточних операцій у вересні несподівано став профіцитним - 97 млн дол., зменшивши дефіцит трьох кварталів до 1 млрд дол. Негативне сальдо балансу товарів та послуг України склало всього 13 млн дол. (у серпні та липні воно досягало 182 -293 млн дол. відповідно) за рахунок рекордного зростання експорту товарів та послуг - до 5,08 млрд дол.
Збільшився у вересні і приплив прямих іноземних інвестицій - до 835 млн дол., що стало найбільшим показником в липні-вересні. В результаті загальний приплив інвестицій в III кварталі залишився на рівні II кварталу - 1,24 млрд дол. При цьому банки вперше за останні місяці зуміли забезпечити чистий приплив валюти у вигляді короткострокових кредитів - на 469 млн дол. Відтік готівкової валюти з банківської системи посилився незначно - всього на 44 млн дол., до 897 млн дол. Це дозволило зменшити дефіцит зведеного балансу України у вересні вдвічі в порівнянні із серпнем - до 1,35 млрд дол. Дефіцит був покритий скороченням резервів НБУ на 904 млн дол. та отриманням 461 млн дол. від Міжнародного валютного фонду.
На думку експертів ринку, прямі інвестиції зросли в основному завдяки збільшенню статутних фондів банків з іноземним капіталом. Найбільше з них - збільшення капіталу Промінвестбанку на 500 млн дол. - не зареєстровано НБУ, але ці гроші зайшли на рахунок банку і враховані в балансі. Позитивний баланс за короткостроковими кредитами експерти пояснюють вдалою реструктуризацією банківських зовнішніх боргів. "Сума погашень по зовнішніх боргах у вересні була менше, ніж у попередні місяці. Це вплинуло на зниження попиту на валюту, що відбилось на зміцненні гривні наприкінці вересня", - сказав економіст ІК Dragon Capital Олена Білан.
Також аналітики відзначають, що завдяки реструктуризації в III кварталі публічних (єврооблігації і синдиковані кредити) і непублічних (торговельне фінансування) боргів обсяг погашень виявився майже вдвічі менше запланованого. Таку ж динаміку повернення позик вони очікують до кінця року, хоча поки що у IV кварталі банки повинні повернути 2,7 млрд дол., держсектор - 470 млн дол., корпоративний сегмент - 2,5 млрд дол. На думку експертів, зростання припливу валюти в країну буде зберігатися до середини грудня, а продовження реструктуризації позик значно зменшить попит на валюту.
Необхідно нагадати, що в I півріччі 2009 р. в економіку України іноземними інвесторами було вкладено 2 млрд 699,7 млн дол. прямих інвестицій, що становить 40,2% обсягів I півріччя попереднього року.