Україна в січні 2013 р. погасила транш за кредитом Міжнародного валютного фонду (МВФ) на 408 млн дол. Про це повідомив директор департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку Національного банку України Олександр Дубихвіст, йдеться в повідомленні прес-служби регулятора.
Україна в січні 2013 р. погасила транш за кредитом Міжнародного валютного фонду (МВФ) на 408 млн дол. Про це повідомив директор департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку Національного банку України Олександр Дубихвіст, йдеться в повідомленні прес-служби регулятора.
Читайте також: Золотовалютні резерви України за 2012 р. скоротилися на 22,8% - до 24,546 млрд дол
За словами Дубихвоста, погашення за кредитом МВФ і виплати з обслуговування державного боргу в січні істотно вплинули на зміну розміру золотовалютних резервів.
Як раніше повідомлялося з посиланням на джерело в НБУ, перший транш в 1,5 млрд дол. за новим кредитом МВФ можливий уже в лютому-березні 2013 р.
Читайте також: МВФ задоволений роботою НБУ у рамках співпраці
Зазначимо, що золотовалютні резерви України в січні виросли на 0,4% - до 24,652 млрд дол., збільшившись за місяць на 106 млн дол. За словами Дубихвоста, в січні ц.р. на зміну розміру золотовалютних резервів суттєво вплинули погашення чергового траншу за кредитом МВФ у розмірі 408 млн дол. в еквіваленті і виплати з обслуговування державного боргу.
У НБУ пояснили, що зростання резервів відбулося переважно за рахунок надходжень на рахунки уряду коштів від розміщення облігацій внутрішньої державної позики, номінованих в іноземній валюті.
Читайте також: Barclays сумнівається в можливості угоди між Україною і МВФ у 2013 р
Нацбанк використовує ЗВР для штучної підтримки стабільного курсу гривні. Проте експерти прогнозують, що таке швидке виснаження ЗВР призведе до того, що НБУ проведе коригування валютного курсу. У держбюджеті на 2013 рік уряд заклав курс долара на рівні 8,5 грн за долар.
У січні прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що Україна не буде витрачати у 2013 р. золотовалютні резерви на підтримку курсу національної валюти. Фінансисти також зазначають, що в першому кварталі 2013 р. значних коливань курсу гривні не буде.
МВФ очікує збереження тенденції на зниження ЗВР і у 2013-2014 рр. Для поповнення резервів Нацбанк планує запустити програму з видобутку золота.
Читайте також: Україна буде домовлятися з МВФ про кредитну програму обсягом 15,4 млрд дол., - Арбузов
Однак міжнародні фінансові організації вказують, що Україна в короткостроковому майбутньому зможе утримувати ЗВР на колишньому рівні тільки завдяки новим зовнішнім запозиченням. В іншому випадку Києву доведеться витрачати ЗВР на оплату російського газу (близько 1 млрд дол. на місяць) і погашення боргів перед МВФ.
Нагадаємо, на даний момент в Україні працює місія МВФ, яка повинна визначити, чи можливо відновлення роботи з Україною за програмою stand-by. Раніше міністр економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов заявив, що Україна не чекає на швидке підписання нової програми співпраці з МВФ за підсумками завершення візиту його місії.
Читайте також: Україна сподівається на продовження співпраці з МВФ, але продовжує пошук ресурсів в інших структур, - Азаров
Програма співпраці України і МВФ, схвалена в липні 2010 р., передбачає виділення Україні кредиту на суму 1 млрд 150 млн дол. під ставку 3,5% річних. Термін дії програми кредитування становить 2,5 роки. Відразу після схвалення програми співпраці Україна отримала перший транш у розмірі 1 млрд 890 млн дол. Рішення про виділення другого (і останнього) траншу в розмірі 1 млрд 500 млн дол. рада директорів МВФ ухвалила 22 грудня 2010 р.
У 2011 р. транші МВФ Україна не отримувала. Київ втратив можливість отримати від МВФ три квартальних кредити в розмірі приблизно 1,5 млрд дол. кожен у рамках програми stand-by загальним обсягом 15,5 млрд дол. через порушення погоджених із фондом термінів проведення пенсійної реформи (вступила в силу з 1 жовтня 2012 р.) і підвищення тарифів на газ.
Читайте також: МВФ прийме рішення про надання кредиту Україні не раніше початку березня, - Арбузов
За даними прем'єр-міністра Миколи Азарова, Україна у 2013 р. повинна виплатити МВФ 6 млрд дол. боргу. В цілому, Україні необхідно виплатити 9 млрд дол. за зовнішніми зобов'язаннями у 2013 р.