ua en ru

Україна в травні знизила транзит газу в країни Західної Європи майже на 5%

Автор: RBC.UA
Україна в травні 2013 р. За порівнянні з аналогічним періодом минулого року скоротила транзит газу до країн Західної Європи на 4,68% - до 5,91 млрд куб. м. 

Україна в травні 2013 р. За порівнянні з аналогічним періодом минулого року скоротила транзит газу до країн Західної Європи на 4,68% - до 5,91 млрд куб. м. Про це повідомила прес-служба "Укртрансгазу".

Всього за п'ять місяців транзит до Європи знизився на 15,91% - до 31,121 млрд куб. м.

Транзит у країни СНД у травні склав 73,45 млн кубометрів (-53,54%), за 5 місяців - 1,043 млн кубометрів (-29,88%).

Внутрішнє транспортування по Україні за січень-травень 2013 знизилася в три рази, склавши 199,96 млн куб. м.

Читайте також: Україна повинна бути готова до скорочення обсягів транспортування газу через її територію, - ЄЕС

Нагадаємо, що за підсумками 2012 р. Україна зменшила транзит газу до країн Західної Європи на 19,7% - до 81 млрд 183,14 млн куб. м. Зниження транзиту російського газу через територію України пов'язане з запуском транзитних потужностей в обхід нашої країни. Росія вже запустила газопровід "Північний потік", в 2015 році почнеться будівництво "Південного потоку". Ці газопроводи в РФ розглядають як одну з можливостей зменшення значення української ГТС у поставках газу європейським споживачам. Зокрема, в "Газпромі" мають намір, після реалізації всіх запланованих газотранспортних проектів ("Південний" і "Північний" потоки), звести значення української ГТС в транзиті російського газу до нуля.

У 11-річному угоді про транзит, яке в 2009 р. підписали "Нафтогаз" і "Газпром" відсутні пункти про мінімальний гарантованому обсязі транзиті та штрафні санкції за його недотримання.

Також варто відзначити, що глава секретаріату Європейського енергетичного співтовариства (ЄЕС) Янеш Копач вважає, що Україна повинна бути готова до до скорочення обсягів транспортування газу через її територію. Це за його словами, в тому числі пов'язане з тим, що в Європі зараз побудовані нові LNG-термінали, які завозять дешевий газ з Катару та інших країн. Крім того, споруджуються та інші газотранспортні системи TANAP (Трансанатолійський газопровід) для поставок з Азербайджану до Італії, а також Nabucco West (з Туреччини до Австрії).

Читайте також: Україна хоче отримати аванс за транзит російського газу в Європу

Україна ж планує отримати авансовий платіж за транзит російського газу до Європи. Нагадаємо, в 2012 р. "Газпром" надав "Нафтогазу" 2 млрд дол авансу за транзит газу. "Газпром" заявляв, що готовий надавати Києву аванс за транзит газу через Україну, щоб на ці гроші НАК "Нафтогаз України" закачав у свої підземні сховища газ і зміг забезпечити його безперебійні поставки до Європи.

ПАТ "Укртрансгаз" - дочірня компанія НАК "Нафтогаз України", провідна компанія з транспортування та зберігання природного газу, 100% акцій якої належить державі. Вона складається з 16 структурних підрозділів на правах філій, промислові об'єкти яких знаходяться в усіх областях України. Обсяг транспортування газу в 2012 р. склав 134 млрд м куб. Загальна протяжність газопроводів, які експлуатує підприємство, становить 38,6 тис. км. Кількість газорозподільних станцій становить 1449. Парк газоперекачувальних агрегатів налічує 702 одиниці, загальною потужністю 5440 МВт. Вони розміщені на 71 компресорній станції, у складі яких знаходиться 108 компресорних цехів. Крім того, ПАТ "Укртрансгаз" має одну з найбільших у Європі мереж підземних сховищ газу (ПСГ), загальна активна місткість газосховищ становить 31 млрд куб. м.