Як Україна посилила санкції проти РФ і який ефект вони матимуть
Україна поновила та розширила антиросійський санкційний список після аналогічних рішень своїх західних партнерів. Який ефект матимуть санкції - у матеріалі РБК-Україна.
Через півтора місяця після посилення санкцій проти Росії західними партнерами, Україна також розширила переліку заходів, що обмежують дії країни-агресора. У середу, 2 травня Рада національної безпеки і оборони України (РНБО) затвердила введення санкції проти російських юридичних і фізичних осіб, причетних до агресії РФ щодо нашої країни. Під українські обмеження також потраплять фігуранти американських і європейських санкционных списків, прийняття яких стало відповіддю Заходу на хімічну атаку РФ в британському Солсбері і проведення незаконних президентських виборів в аннексированном Криму.
Слідом за США
Рада національної безпеки 2 травня продовжила та розширила антиросійські санкції. "Перше рішення - це продовження санкцій, які були наведені за анексію Криму, агресію РФ проти України. Я хотів би підкреслити, що і попередні санкції чітко синхронізовані з нашими партнерами з ЄС, США, всієї глобальної проукраїнської коаліцією і пов'язані з невиконанням РФ спільної позиції, неимплементацией Мінських угод, відсутністю реального припинення вогню. Ситуація на фронті, це ніякий не заморожений конфлікт", - заявив президент Петро Порошенко в середу, відкриваючи засідання РНБО.
Приводом для введення Україною нових санкцій стала хімічна атака на колишнього співробітника ГРУ РФ Сергія Скрипаля і його дочки в британському Солсбері і безперервна агресія РФ щодо України. В РНБО заявили, що нові обмеження будуть поширюватися на фізосіб та компанії, які причетні до здійснення російської військової агресії в нашій країні, а також до підготовки та проведення незаконного голосування у аннексированном Криму під час президентських виборів в Росії. Під українські санкції потраплять і представники російської окупаційної адміністрації в Криму, бойовики збройних формувань на окупованій території Донецької і Луганської областей.
Рада нацбезпеки ввів санкції і щодо осіб, причетних до інформаційної та кібер агресії проти України, до протиправних дій проти українців, яких незаконно утримують в Росії, депутатів Держдуми і членів Ради Федерації Федеральних зборів РФ. Обмеження до нових фігурантам санкційного переліку будуть діяти протягом трьох років, а деякі – безстроково.
При цьому перелік конкретних імен і підприємств, що потрапили під українські санкції, поки що не оприлюднено. Повний список буде опублікований одночасно з указом президента, згідно з яким вступає в дію рішення РНБО від 2 травня. Опитані РБК-Україна народні депутати, які представляють різні фракції, повідомили, що санкційний перелік поки що "не бачили і не вивчали".
Порошенко заявив, що санкційні заходи синхронізовані з аналогічними рішеннями США і будуть введені проти тих же громадян Росії, імена яких потрапили в санкційні списки західних партнерів. "Своїм рішенням ми скоординуємо нові санкції, які вводяться з санкціями США проти громадян і юридичних осіб РФ, - заявив президент в ході засідання РНБО. - До підготовки цих проектів доклали зусилля СБУ, МВС, уряд".
Синхронізацію санкционных списків України і США Петро Порошенко анонсував ще 6 квітня. Тоді управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США розширило санкційний список і ввело нові обмеження стосовно 12 російських компаній і 24 приватних осіб, наближених до Кремля. Зокрема, під санкції Білого дому потрапили російські олігархи Олег Дерипаска, Віктор Вексельберг, Сулейман Керімов, син мільярдера Аркадія Ротенберга Ігор, голова правління ВАТ "Газпром" Олексій Міллер, секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев і цілий ряд великих бізнесменів, топ-менеджерів державних компаній і високопоставлених чиновників
Новий раунд антиросійських санкції з боку США був спровокований безперервної агресією Кремля на адресу України і підтримкою РФ режиму Башара Асада у Сирії. У Вашингтоні розраховують, що додаткові обмежувальні заходи повинні вплинути на зміни у зовнішній політиці РФ.
Примус до миру
Буквально за годину до початку засідання Ради нацбезпеки України, помічник держсекретаря США у справах Європи і Азії Уэсс Мітчелл пообіцяв, що Штати будуть і надалі посилювати санкції антиросійські. "Ми відкриті для того, щоб Росія зробила свій вибір, але ми і надалі будемо посилювати санкції і робити все, щоб ціна для Росії зростала, поки вона буде здійснювати агресивну зовнішню політику", - заявив Мітчелл 2 травня, коментуючи підсумки своєї зустрічі з президентом Порошенко в Києві.
За словами помічника держсекретаря США, будь-які втручання Російської Федерації у справи України, в тому числі в майбутні вибори в 2019 році, неприйнятні. "І якщо це буде продовжуватися, то ми і надалі при необхідності будемо вводити нові санкції", - пообіцяв він, ще раз наголосивши, що добитися зняття санкцій Росія може лише після виведення своїх військ з окупованого Донбасу та припинення агресії проти нашої країни.
Довідка:
Україна вперше ввела санкції проти РФ у вересні 2014 року. Починаючи з 2015 року, держава регулярно розширювало і доповнювало перелік антиросійських обмежень. Основні причини для введення санкцій не змінювалися – збройна агресія РФ проти України і фінансування нею терористичної діяльності в нашій країні. Рішенням РНБО в кінці квітня минулого року під заборону потрапили й російські соціальні мережі "Вконтакте" і "Однокласники", пошуковик "Яндекс", поштовий сервіс Mail.ru сайт "Аерофлоту" і програмне забезпечення компаній "Лабатория Касперського" і "1С". За результатами минулого року в українському списку санкцій числилося понад 1,2 тис. громадян РФ і 468 російських компаній. У березні 2018 року РНБО продовжив персональні та інші санкції відносно цілого ряду банків з російським капіталом, найбільшим з яких є державний ПАТ "Ощадбанк".
Ефект впливу
Фігурантам українського санкційного списку, серед іншого, забороняється встановлювати ділові контакти в Україні, припиняються їхні фінансові операції, забороняється їх діяльність на території нашої країни, блокуються їх активи. Їм також не можна залучати кредити, фінансову допомогу, купувати цінні папери в Україні.
Секретар комітету ВР з питань національної безпеки і оборони, народний депутат Іван Винник (БПП) пояснив РБК-Україна, що нові обмеження, введені РНБО, також передбачають заборону на відчуження активів та їх продаж, блокування корпоративних прав, заборона на виведення капіталу, заборона в'їздів та отримання візових рішень. "Персональні фінансово-економічні санкції, як правило, стосуються активів, розташованих на території України, які належать або прямо чи опосередковано контролюються суб'єктами, які перебувають у фокусі уваги щодо створення різного роду загроз для нашої країни", - уточнив парламентарій.
За його словами, нові українські санкції повинні впливати на "особи, що надають значний вплив на прийняття тих чи інших рішень вищим політичним керівництвом Російської Федерації". "Це - власники-керівники великих фінансово-економічних груп, представники російського політичного бомонду і найближчого оточення президента РФ Путіна, які впливають на загальні стратегічні зовнішньополітичні рішення Росії", - пояснив Винник.
Експерти оцінюють сумарний збиток, нанесений російській економіці міжнародними санкціями майже у 200 млрд доларів, каже депутат. "Це ті гроші, які прямо або побічно не отримало держава-агресор Російська Федерація, їх бюджет і, відповідно, силові органи. Таким чином, реалізується стратегія стримування тієї агресивної політики, яку веде Росія", - вважає Іван Винник.
Голова української делегації в ПАРЄ, народний депутат Володимир Ар'єв (БПП) вважає, що введення санкцій у 2014 році вплинуло на припинення активної фази військової агресії з боку Росії. "Ще один важливий ефект від введення санкцій, що Росія платить дуже високу ціну за свою агресію, втрачаючи мільярди доларів прибутку в своїй економіці. Це позбавляє Росію можливості вкладати у військову промисловість стільки, скільки Путін планував раніше. І змушує принаймні рахуватися з тим, що в разі ескалації військових дій, санкції будуть посилюватися. А про їх зняття поки не йдеться взагалі", - заявив він РБК-Україна.
Введення Україною санкцій після аналогічного рішення США екс-міністр закордонних справ Костянтин Грищенко вважає цілком очікуваним. "Хоча б тому, що інакше буде виникати питання, для чого західні країни їх вводять? Тому це було цілком очікувано. Єдине, що у нас, як завжди, дуже довго переходять від бажання щось зробити до того, щоб прийняти рішення. Але, з політичної точки зору, відсутність таких санкцій ставило б під сумнів готовність України бути солідарною з питань, які сама українська влада вважає принципово важливими для наших інтересів", - підкреслив Грищенко.
Консолідоване введення санкцій – "набагато ефективніше, ніж коли кожна держава діє самостійно", упевнений член комітету ВР з питань національної безпеки і оборони, перший заступник голови фракції "Народний фронт" Андрій Тетерук. "Все це робить російських фізичних і юридичних осіб токсичними. З ними ніхто не проводить серйозних операцій. Нас, насамперед, цікавить таке вирішення ситуації, такий примус до світу, яке завдавало б менше шкоди як українським, так і інтересам наших союзників. Тому необхідно постійне посилення санкцій, щоб Росія відчувала серйозні фінансові труднощі. І, нарешті, щоб РФ усвідомила, що ціна їх дій занадто висока і не виправдовує ту мету, яку вона перед собою ставить", - заявив депутат.
Втім, на його думку Костянтина Грищенка, істотного впливу на позицію Росії українські санкції мати не будуть мати. "Дуже небагато з тих, хто підпадає під дію санкцій з американського списку, мають масштабний бізнес в Україні. Американські санкції мають вплив не просто на Росію, але також на ситуацію в певних світових галузях. Наприклад, введення санкцій проти "Русала" (компанія російського олігарха Олега Дерипаски, - ред.) викликає занепокоєння найбільших аерокосмічних корпорацій, оскільки ціни алюмінію, і надійність поставок зараз під питанням. Що стосується українського списку - для Росії це буде мати незначний вплив", - пояснив дипломат.