Україна має намір відновити прямі поставки газу з Казахстану. Про це повідомив прем'єр-міністр України Микола Азаров під час зустрічі з першим заступником прем'єр-міністра Республіки Казахстан Бакітжаном Сагінтаєвим.
Україна має намір відновити прямі поставки газу з Казахстану. Про це повідомив прем'єр-міністр України Микола Азаров під час зустрічі з першим заступником прем'єр-міністра Республіки Казахстан Бакітжаном Сагінтаєвим (обидва - на фото), говориться на сайті Азарова.
"Ми налаштовані на розширення співпраці у галузі використання транспорту, зокрема і трубопровідного. Я думаю, що в цьому зацікавлений і Казахстан. Адже у нього є достатні запаси газу і нафти, і він міг би торгувати з нами не тільки через Російську Федерацію, але і безпосередньо, як це було до 2005 р. Це відповідатиме інтересам обох держав", - відзначив Азаров.
Прем'єр нагадав, що створення зони вільної торгівлі передбачає укладення угоди про вільний доступ до трубопровідного транспорту країн - учасниць СНД і таким чином створює можливості для прямих поставок казахської нафти і газу до України. При цьому Азаров відзначив, що створення Митного союзу (МС), в який входять Росія, Білорусь і Казахстан, "ускладнило торговельно-економічні відносини в рамках СНД, а тому зараз необхідно розробити нові механізми співпраці".
Читайте також: Україна почала отримувати газ з Угорщини (відео)
Глава Кабінету міністрів ще раз нагадав, що Україна хоче отримати статус спостерігача в рамках МС. "Це дозволить нам не впливати, але брати участь в процесі ухвалення рішень і хоч би завчасно знати про питання, які готуються до ухвалення в Митному союзі", - сказав він.
Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу в Європі, Азербайджані, Туркменістані. В Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому узбережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів. Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.
Читайте також: Реальний реверс газу з Європи до України можливий в об'ємі до 16 млрд куб. м в рік
Нагадаємо, РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коректування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна почала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу в країну. У свою чергу, "Газпром" хотів отримати контроль над українською ГТС. Проте до цих пір сторони так і не змогли прийти до компромісу в цьому питанні.
"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно з "Харківськими угодами", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб. м.
Читайте також: Схема реверсних постачань газу до України абсолютно законна, - Міненергвоугілля
Варто зазначити, що ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. складає близько 432 дол./тис. куб. м. При цьому в держбюджеті-2013 ціна закладена на рівні 421 дол. за 1 тис. куб. м.