Україна планує у 2013 році зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд кубометрів. Про це на брифінгу заявив заступник голови правління НАК "Нафтогаз України" Вадим Чупрун, передає кореспондент РБК-Україна.
Україна планує у 2013 році зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд кубометрів. Про це на брифінгу заявив заступник голови правління НАК "Нафтогаз України" Вадим Чупрун (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.
Читайте також: Фактична ціна реалізації газу в Україні в січні становила 426,16 долл
"Закупимо 18-20 (млрд куб. м), ми їх попередили, що будемо менше брати. А ось як вийде - побачимо", - заявив Чупрун.
Він висловив упевненість, що Україна не відчує скорочення закупівель завдяки наявним запасам. "Хороший залишок газу є після зимового періоду", - зазначив заступник голови "Нафтогазу".
Як повідомлялося, вчора на саміті у Брюсселі Україна і ЄС підписали меморандум про зацікавленість Євросоюзу в українській ГТС. Як заявив міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький, для України існують технічні можливості поставок 30 млрд куб. м газу з Європи.
Нагадаємо, напередодні Президент Віктор Янукович під час телевізійної прес-конференції "Діалог з країною" запевнив, що ціна газу для населення і промисловості зростати не буде. Також глава держави зазначив, що Україна до липня може передати свою ГТС в оренду.
Читайте також: Україна зекономила майже 2 млрд дол. у 2012 р. за рахунок зниження споживання природного газу
Максимально знизити обсяги закупівель російського газу в Україні планують вже давно. У вересні минулого року стало відомо, що Україна планує у 2013 р. скоротити закупівлю російського газу. У заявці на закупівлю газу фігурував обсяг 24,5 млрд куб. м газу. Пізніше, в листопаді, мова вже зайшла про 18-20 млрд куб. м.
З метою зниження обсягів закуповуваного газу Україна реалізує проекти по збільшенню обсягів внутрішнього видобутку, в тому числі сланцевого газу, по обробці скрапленого газу, а також вивчає можливості імпорту газу з альтернативних джерел.
Так, Україна закуповує незначну кількість газу в Німеччині, зокрема у німецької RWE. Як повідомлялося, Україна уклала з німецькою RWE контракт на постачання 5 млрд куб. м газу. Зазначимо, що у 2012 р. Україна купувала в Німеччини газ по 417 дол. за тис. куб. м.
Читайте також: Україна може отримувати газ з Європи на кращих умовах, ніж з РФ, - Азаров
У 2012 р., незважаючи на всі зусилля по скороченню імпорту природного газу, у грошовому обчисленні обсяг імпорту практично не змінився, становивши 14 млрд 25,1 млн дол., що на 0,1% менше обсягу у 2011 р. Такі дані оприлюднила Державна служба статистики України (Держстат).
Основним постачальником газу Україні є Росія і її газовий монополіст "Газпром". В Україні газ закуповують НАК "Нафтогаз України" і Ostchem Дмитра Фірташа. Варто зазначити, що ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. становить близько 432 дол./тис. куб. м. При цьому в держбюджеті-2013 ціна закладена на рівні 421 дол. за 1 тис. куб. м.
Нагадаємо, Україна у 2012 р. знизила споживання газу на 7,6% - до 54,7 млрд куб м. При цьому імпорт газу був знижений на 24,5% - до 32,9 млрд куб м. Видобуток газу в Україні у 2012 р. виріс на 0,4% - до 20,1 млрд куб м. Транзит газу знизився на 19,1% - до 84,2 млрд куб м. За даними "Укртрансгазу", Україна у 2012 р. зменшила транзит газу до Західної Європи на 19,7% - до 81 млрд 183,14 млн куб. м.
Читайте також: Європейська сторона не визначилася щодо участі у створенні газового консорціуму, - Бойко
Сумарні обсяги закупівлі російського газу Україною, за попередніми даними "Газпрому", у 2012 р. склали 33 млрд куб. м.
Обсягів газу, які планується відпустити Україні у 2013 р., менеджер "Газпром експорту" не уточнив, однак звернув увагу на те, що Україна декларує скорочення закупівель російського газу. "Скільки візьмуть - стільки й дамо", - сказав представник монополіста, повторивши вже традиційну для його колег і керівництва заяву про те, що не бачить підстав для перегляду контрактних цін на газ з Україною.
Як повідомлялося, за 2012 р. "Нафтогаз" перерахував "Газпрому" понад 10,2 млрд дол. за спожитий газ. Платіж за імпортований у грудні газ склав близько 618 млн дол.
У 2011 р., за даними прем'єр-міністра Миколи Азарова, Україна заплатила за газ близько 70 млрд грн.
Читайте також: ЄБРР дасть 308 млн євро на реконструкцію газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород
Нагадаємо, РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коригування газових контрактів, підписаних у 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна стала заявляти про кабальність і невигіднісь цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу до країни. Своєю чергою, "Газпром" хотів отримати контроль над українською ГТС. Проте до цих пір сторони так і не змогли дійти компромісу в цьому питанні.
"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно із "Харківськими угодами", Україні надається знижка у 100 дол./тис. куб.м.
Контракт "Газпрому" і "Нафтогазу" містить умову "бери або плати", яка поширюється на 80% обсягу закупівлі газу, передбаченого за договором. Виходячи з річного контрактного обсягу на 2012 р. у 52 млрд куб. м, Україна мала була б сплатити не менше 41,6 млрд куб. м газу.
Як відомо, Україна відмовилася виплачувати "Газпрому" 7 млрд дол. штрафних санкцій за недобір газу в розмірі 16,7 млрд куб. м у 2012 р.