Ситуація в експортній сфері України є критичною. Про це сьогодні заявив міністр закордонних справ Леонід Кожара на засіданні ради експортерів, передає кореспондент РБК-Україна.
Ситуація в експортній сфері України є критичною. Про це сьогодні заявив міністр закордонних справ Леонід Кожара (на фото) на засіданні ради експортерів, передає кореспондент РБК-Україна.
"Ситуація в експортній сфері залишається критичною", - сказав міністр.
Він підкреслив, що негативне сальдо зовнішньої торгівлі постійно росте. Чи "треба говорити про те, що недовго наша економіка зможе витримувати такі волаючі диспропорції в зовнішній торгівлі", - додав Кожара.
Нагадаємо, за даними Держстату, дефіцит зовнішньоторговельного балансу України за 2012 р. склав 9,027 млрд дол. Таким чином, дефіцит виріс на 35,6% в порівнянні з 6,657 млрд дол. за 2011 р.
Читайте також: Дефіцит зовнішньоторговельного балансу України в лютому скоротився на 46%
Проте останні дані по торговому балансу дещо більш обнадійливі. Так, у січні 2013 р. вперше з січня 2009 р. було зафіксовано позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами. На цьому фоні заяви Кожари виглядають швидше емоційними фразами, ніж дійсно продуманою економічною риторикою. Відомо, що Президент Віктор Янукович періодично підстібає міністрів до повнішої реформаторської рішучості, тому кожен член уряду вважає своїм обов'язком при першій зручній нагоді підкреслити власне глибоке розуміння кризовості нинішньої економічної ситуації в країні.
За даними НБУ, дефіцит балансу товарів і послуг в Україні в лютому 2013 р. в порівнянні з лютим 2012 р. скоротився на 46% - до 926 млн дол. Експорт товарів і послуг в лютому виріс на 3,9% - до 6,74 млрд дол., імпорт - скоротився на 6,5%, до 7,666 млрд дол.
Дефіцит зовнішньоторговельного балансу за два місяці знизився на 40,5% - до 938 млн дол.
Читайте також: В Україні вперше з січня 2009 р. зафіксовано позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами
Поліпшення відбулося за рахунок скорочення в лютому на 947 млн дол. (-43%) дефіциту товарного балансу. Експорт товарів склав 5,4 млрд дол. (+8%), імпорт - 6,67 млрд дол. (-7,5%). Баланс послуг в лютому склав 310 млн дол. проти 472 млн дол. в лютому 2012 р.
Уряд бачить головний метод боротьби з дефіцитом торгового балансу в реалізації політики імпортозаміщення. Про це без втоми говорить прем'єр Азаров, саме під цю модель економічної політики був узятий на посаду міністра економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов, який задекларував свою прихильність принципам імпортозаміщення. Проте перші кроки в реалізації цієї політики викликали шквал критики - це, насамперед, обмеження на імпорт автомобілів, але також і обмеження на імпортну фармпродукцію. Експерти, учасники ринку і європейські політики в один голос сурмлять про те, що постраждають від такої політики насамперед споживачі, що порушуються норми міжнародної торгівлі.
Читайте також: СОТ закликає Україну відкликати заявку на перегляд тарифів
Крім того, Україна вплуталася в крупне торгове протистояння в рамках Світової організації торгівлі (СОТ). У вересні 2012 р. Україна повідомила державам-членам СОТ про свій намір переглянути свої зобов'язання відносно тарифів по правилах СОТ з метою активізації внутрішнього виробництва. Перегляд може торкнутися 371 тарифної позиції. ЄС і США виступають категорично проти такої політики української сторони.