Україна повідомила російському "Газпрому" про те, що не буде оплачувати рахунок у 7 млрд дол. за недобір газу у 2012 р. Про це сьогодні, 7 лютого, на брифінгу в Києві заявив міністр енергетики і вуглепрому Едуард Ставицький, передає кореспондент РБК-Україна.
Україна повідомила російському "Газпрому" про те, що не буде оплачувати рахунок у 7 млрд дол. за недобір газу у 2012 р. Про це сьогодні, 7 лютого, на брифінгу в Києві заявив міністр енергетики і вуглепрому Едуард Ставицький (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.
Читайте також: Росія сподівається на вирішення питання про борг України за недобір газу без суду, - Зурабов (відео)
"Ми надали відповідь, що не вважаємо за доцільне виконувати цей рахунок на 7 млрд дол. і платити за нього, оскільки немає жодних підстав для цього, ми виконуємо всі умови договору", - заявив Ставицький.
Раніше міністр заявляв, що між "Газпромом" і "Нафтогазом" не існує жодного конфлікту.
Зазначимо, що рахунок "Газпрому" до "Нафтогазу" на 7 млрд дол розрахований виходячи з недобору українською стороною газу в розмірі 16,7 млрд куб. м.
Читайте також: Україна не отримувала запиту від "Газпрому" на 7 млрд дол. за недобір газу, - АП
Напередодні Президент України Віктор Янукович, перебуваючи з візитом у Литві, заявив, що вважає спірним рахунок "Газпрому" на 7 млрд дол. за недобраний Україною газ. "Такі умови не підходять для ринкових відносин, і необхідно сперечатися. Таким чином, ми відповіли "Газпрому" - ми вважаємо, що ця угода є неправильною, і ми готові до подальшого вивчення цього питання, зокрема, шляхом переговорів з Росією", - заявив Янукович.
Крім того, глава держави нагадав, що Україна продовжує наполягати на зниженні ціни на газ. "Ми вважаємо, що справедлива ціна буде розраховуватися як спотова за вирахуванням вартості транзиту", - наголосив Президент.
Раніше міністр юстиції Олександр Лавринович висловив сподівання, що "Нафтогаз" і "Газпром" знайдуть можливість уникнути розгляду газових претензій РФ у розмірі 7 млрд дол. у судах. "Думаю, що газова компанія НАК "Нафтогаз" і "Газпром" знайдуть можливість уникнути суперечки в міжнародному арбітражі", - зазначав міністр.
Читайте також: Україна знизила споживання газу у 2012 р. на 7,6%, - до 54,7 млрд куб м
Також міністр закордонних справ Леонід Кожара заявляв, що Україна не хоче судитися з Росією у Стокгольмі щодо газової угоди і претензій у розмірі 7 млрд дол.: "Ні, ми не визнаємо цього боргу, ми говоримо про те, що ми готові почати переговори".
Нагадаємо, наприкінці січня повідомлялося, що ВАТ "Газпром" виставило рахунок на 7 млрд дол. національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" за недобір газу у 2012 р. Джерела Financial Times в українському уряді сумніваються, що "Нафтогаз" заплатить за цим рахунком, а це може змусити "Газпром" перенести розгляд до міжнародного арбітражу.
Пізніше, 30 січня, стало відомо, що Україна у 2012 р. сплатила і вибрала весь мінімальний обсяг російського газу за контрактом. Джерело, близьке до української сторони спору про постачання російського газу, стверджувало, що країна сплатила і вибрала весь мінімальний обсяг газу за контрактом "бери або плати" у 2012 році, а саме із 33,3 млрд куб. м 24,9 млрд куб. м купив "Нафтогаз", решта поставлено "дочкою" "Газпрому" структурам бізнесмена Дмитра Фірташа.
Читайте також: Претензії "Газпрому" до України щодо 7 млрд дол. спровоковані боргами Ostchem, - експерти
Нагадаємо, сумарні обсяги закупівлі російського газу Україною, за попередніми даними, у 2012 р. склали 33 млрд куб. м. Зазначимо, що за 2012 р. "Нафтогаз" перерахував "Газпрому" понад 10,2 млрд дол. за спожитий газ. Платіж за імпортований у грудні газ склав близько 618 млн дол. У 2011 р., за даними прем'єр-міністра Миколи Азарова, Україна заплатила за газ близько 70 млрд грн.
Ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. становить близько 432 дол./тис. куб. м. При цьому в держбюджеті на 2013 рік ціна газу закладена на рівні 421 дол. за 1 тис куб м.
Читайте також: "Нафтогаз" може вимагати від "Газпрому" компенсацію за порушення умов транзиту, - експерти
Нагадаємо, що "Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно із "Харківськими угодами", Україні надається знижка у 100 дол./тис. куб.м.
Контракт "Газпрому" і "Нафтогазу" містить умову "бери або плати", яке поширюється на 80% обсягу закупівлі газу, передбаченого за договором. Виходячи з річного контрактного обсягу на 2012 р. у 52 млрд куб. м, Україна мала б сплатити не менше 41,6 млрд куб. м газу.