ua en ru

Україна сподівається обійтися без поставок електроенергії з РФ

Україна сподівається обійтися без поставок електроенергії з РФ Учасники ринку називають постачання електроенергії техдопомогою, а не імпортними закупівлями
Українські енергетики прагнуть обмежити присутність в Об'єднаній енергосистемі російської електроенергії. Зокрема, з проханням припинити імпорт палива з РФ на кілька днів вересня до НЕК "Укренерго" звернувся оператор системи ДП "Енергоринок". За даними компанії, імпорт в зазначений період обмежує вироблення електроенергії українськими атомними станціями.

Українські енергетики прагнуть обмежити присутність в Об'єднаній енергосистемі російської електроенергії. Зокрема, з проханням припинити імпорт палива з РФ на кілька днів вересня до НЕК "Укренерго" звернувся оператор системи ДП "Енергоринок". За даними компанії, імпорт в зазначений період обмежує вироблення електроенергії українськими атомними станціями.

Втім, фахівці "Укренерго" запевняють, що не мають права змінювати узгоджені заздалегідь режими роботи, а також зазначають, що без російського імпорту буде складно збалансувати потужності в періоди пікових навантажень.

Разом з тим, учасники ринку називають постачання електроенергії технічною допомогою, а не імпортними закупівлями, і вказують, що ДП "Енергоринок" має повне право їх скорочувати в певні періоди.

Відмовитися від необхідного

У розпорядженні РБК-Україна опинилася факсограма директора ДП "Енергоринок" Юрія Гнатюка, адресована в. о. голови НЕК "Укренерго" Юрію Касічу. В документі "Енергоринок", який є єдиним комерційним оператором на українському ринку електроенергії, звертає увагу керівництва оператора магістральних мереж на те, що 16 і 17 вересня "відсутня необхідність в закупівлі електроенергії з Російської Федерації". Про це, на думку Юрія Гнатюка, свідчать надані раніше баланси потужностей в Об'єднаній енергосистемі на вказані дати.

"При цьому імпорт електроенергії призводить до додаткового обмеження виробництва електричної енергії атомними електростанціями. Просимо врахувати зазначене при узгодженні графіків імпортних поставок", - йдеться в повідомленні ДП "Енергоринок".

Україна сподівається обійтися без поставок електроенергії з РФ

Відзначимо, що, за даними Міненерго, частка атомної енергетики в структурі генерації досягає 55%.

Втім, за даними РБК-Україна, постачання електроенергії з РФ на зазначені дати так і не були зупинені.

"Заявки на баланси потужності узгоджуються на два дні вперед. Ми не маємо права змінювати погоджені режими роботи і порушувати правила складання балансів", - пояснили виданню в НЕК "Укренерго".

При цьому співрозмовник РБК-Україна в компанії, що побажав залишитися неназваним, також уточнив, що російські імпорт необхідний для збалансування потреб України і розподілу навантажень потужності.

"Російських потужностей нам треба не більше 800 тис. кВт. Ми, безумовно, зацікавлені в тому, щоб віддавати пріоритет української генерації, але при пікових навантаженнях зараз ми змушені балансувати за рахунок імпорту. Крім того, ми не можемо втручатися в імпортні контракти", - зазначив співрозмовник видання.

Мова йде про договори "Укрінтеренерго" і російського "Інтер РАО". Раніше в Міненерго заявляли, що закупівлі електроенергії в РФ - необхідність, викликана дефіцитом власного виробництва.

"Щоб не відключати споживачів і не потрапити під штрафні санкції, ми змушені оформляти перетоки як імпорт електроенергії", - повідомили в прес-службі Міненерго на початку серпня.

Нагадаємо, через кризу поставок вугілля на склади українських ТЕС, теплова генерація не справляється з планом виробництва. В результаті відбувається перетікання електроенергії з російської енергосистеми, яка синхронізована з ОЕС України. Українська сторона кілька разів припиняла імпорт, коли баланс в системі відновлювався - востаннє 24 серпня.

"Імпорт електроенергії з Росії здійснюється в рамках попередньої угоди, яку утримували як нульову протягом тривалого часу", - повідомляли раніше в Міненерго.

Загалом, за даними НЕК "Укренерго", імпорт з Росії за сім місяців 2015 р. склав близько 1,5 млрд кВт*год. При цьому, Україна, незважаючи на складну ситуацію з поставками вугілля і балансуванням потужностей, продовжує виконувати експортні контракти з постачання електроенергії в Європу - всього за січень-липень поставлено 2,2 млрд кВт*год.

Всього ж за цей період магістральними мережами був переданий 71,1 млрд кВт*год (з урахуванням внутрішнього ринку). При цьому, за словами міністра енергетики Володимира Демчишина, в цьому році споживання електроенергії в Україні скоротилося на 10% порівняно з минулим роком.

Можна скорочувати

В ДП "Енергоринок" РБК-Україна отримати коментарі не вдалося. Втім, джерело, знайоме з ситуацією, уточнило виданню, що основна мета єдиного покупця на ринку - "нарощувати і формувати український ринок".

"Тому, природно, якщо "Енергоринок" бачить можливість не використовувати імпортні кіловати, він про це повідомляє і це його повне право просити скорегувати баланси в певний період. При цьому мова не йде про те, щоб розірвати контракти і ніколи більше не здійснювати закупівлю. Так що факсограма - технічний прохідний документ, який не свідчить про припинення імпорту", - повідомив співрозмовник видання.

Як пояснив РБК-Україна голова Ради Оптового ринку електроенергії (виконавчий орган управління ринку) Борис Лісовой, баланс енергосистеми формується кожен день.

"Є добові графіки балансування, а є і триденні. "Енергоринок", згідно з інструкцією формування триденного балансу, бачить, що у них немає необхідності додаткових потужностей і, при складанні графіків навантаження, є можливість покриття за рахунок української генерації. Про це вони повідомляють оператора мереж", - уточнив він.

При цьому, за словами Лісового, навряд чи російську електроенергію, що надходить в ОЕС України, можна віднести до імпортних закупівель.

"Між усіма операторами енергосистем є домовленість про технічну допомогу в короткочасний період. Тобто, допомога необхідна для того, щоб у певний момент підняти внутрішні потужності і подивитися в який період їх можна компенсувати, - зазначив Борис Лісовой. - ДП "Енергоринок" зобов'язаний мінімізувати витрати в системі. Якщо у них є можливість компенсувати - вони відмовляться від допомоги".