Напередодні тристоронніх "газових" переговорів про постачання палива в зимовий період російська сторона знову пообіцяла Україні знижку і натякнула на відсутність передоплати за енергоресурс. Разом з тим, дисконт може бути наданий лише після того, як офіційний Київ про це попросить. Аналітики відзначають, що за допомогою подібної маніпуляції РФ має намір отримати від України непряму згоду з російською формулою вартості газу.
Напередодні тристоронніх "газових" переговорів про постачання палива в зимовий період російська сторона знову пообіцяла Україні знижку і натякнула на відсутність передоплати за енергоресурс. Разом з тим, дисконт може бути наданий лише після того, як офіційний Київ про це попросить. Аналітики відзначають, що за допомогою подібної маніпуляції РФ має намір отримати від України непряму згоду з російською формулою вартості газу.
Разом з тим, купувати російське паливо Україна зможе за ціною нижчою європейської спотової. Таким чином, у Росії з'явиться шанс піти від "нафтової формули" ціни на газ і закріпитися на європейському ринку. Україна, в свою чергу, отримає додаткове джерело закачування палива в сховища перед опалювальним сезоном, а ЄС - резерв газу на випадок холодів. Втім, домовитися про російських поставках вдасться не відразу, тому навряд чи до початку сезону Україна встигне закачати необхідні 19 млрд кубометрів газу.
Газова війна триває
Анонсованим на 11 вересня тристороннім переговорам щодо постачання російського газу в Україну передував ряд політичних заяв. Зокрема, у п'ятницю міністр енергетики Російської Федерації Олександр Новак заявив про готовність російської сторони надати Україні в IV кварталі знижку на газ в рамках "зимового пакету".
При цьому російський чиновник натякнув на те, що механізм передоплати за газ може бути скасований.
"Ми абсолютно розуміємо ситуацію, що в української сторони просто немає живих грошей для того, щоб розплачуватися в режимі передоплати за покупку газу. З нашої сторони створені всі умови, і на IV квартал російська сторона також готова буде забезпечувати продаж газу з урахуванням наданої знижки за цінами, які конкурентоспроможні і складаються в сусідніх країнах, наприклад, у Польщі", - заявив Олександр Новак 4 вересня.
Таким чином, для України російський газ буде дешевшим, ніж пропонувала РФ в III кварталі, що все ще на 20-30 дол. нижче європейської ціни, зазначив російський чиновник. Втім, Олександр Новак не уточнив розмір знижки, повідомивши, що українській стороні не може бути надано дисконт виключно після того, як вона звернеться з відповідним проханням.
У НАК "Нафтогаз-України" РБК-Україна повідомили, що для української сторони "залишається важливою прив'язка до європейських цін". При цьому позиція Росії поки залишається неясною, оскільки "незрозуміло, про який рівень цін вони кажуть, посилаючись на Польщу".
"Вартість газу польських операторів - комерційна інформація, тому хотілося б розуміння того, що мається на увазі. Сподіваюся, більш чітку позицію ми почуємо в ході переговорів, які попередньо мають відбутися 11 вересня", - повідомило джерело в НАК.
Подібні пропозиції російська влада вже озвучувала в кінці червня в ході чергового раунду переговорів у Відні. Тоді Україні обіцяли знижку в 40 дол. і вартість газу в III кварталі в 247,17 дол. за тис. кубометрів.
Втім, міністр енергетики і вугільної промисловості України Володимир Демчишин назвав цю ціну завищеною, уточнивши, що 200 дол. - оптимальна вартість кубометра російського газу. У той раз домовитися не вдалося, і в результаті 1 липня офіційний Київ не вніс черговий транш передоплати та відмовився від постачань "блакитного палива" з РФ.
В майбутніх переговорах про "зимовий пакет" Україна також має намір зайняти жорстку позицію. Так, в кінці серпня Володимир Демчишин заявив: "Ми будемо відстоювати свої інтереси, оскільки маємо можливість не купувати газ з Росії, маючи реверсний потік". Разом з тим, він повідомив, що ціна на російське паливо в IV кварталі без знижок повинна становити не більше 250 дол.
У Москві поспішили підтвердити ці цифри і констатували готовність знову сісти за стіл переговорів. Зокрема, голова правління ВАТ "Газпром" Олексій Міллер заявив, що, згідно з контрактом 2009 р., в IV кварталі ціна на газ без урахування пільг складе 252 дол. за тис. кубометрів. Він також підкреслив, що "Україна не зможе без поставок з Росії закачати в газосховища обсяг газу, необхідний для безпроблемного проходження осінньо-зимового періоду".
Енергетичне безгрошів'я
Україні дійсно потрібно закачати істотний обсяг газу у підземні сховища до початку опалювального сезону у жовтні - 19 млрд куб. м. Таку задачу поставив перед енергетичною галуззю прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
І запасти в сховищах саме цей обсяг палива Україні рекомендували європейські та американські експерти при підготовці антикризового енергоплану. На їхню думку, наявність у підземних сховищах газу (ПСГ) такого обсягу може гарантувати комфортне проходження опалювального періоду в разі сильних холодів.
У той же час, за даними НАК "Нафтогаз-України", за останній місяць газові запаси в українських ПСГ збільшилися на 1,5 млрд куб. м, і до вересня склали 14,5 млрд куб. м. Разом з тим, крім низьких темпів закачування - не більше 40 млн куб. м на день - НАК все ще відчуває нестачу оборотних коштів, які можна направити на закачування палива в ПСГ.
"Уряд шукає додаткові фінансові ресурси для того, щоб збільшити обсяги закупівлі газу", - прокоментував цю ситуацію Арсеній Яценюк на останньому засіданні уряду.
Втім, подібні заяви з боку чиновників звучать вже не перший раз. На початку серпня Володимир Демчишин говорив, що для закачування додаткових 5-6 млрд куб. м. Україні необхідно понад 1 млрд дол., які у вигляді позики готові були надати Європейський банк реконструкції та розвитку і Світовий банк. Пізніше міністр енергетики повідомив, що переговори з банками затягуються. На сьогоднішній день рішення про надання українському уряду "газового" кредиту все ще не прийняте.
У той же час в прес-службі ПАТ "Укртрансгаз" РБК-Україна підтвердили, що зараз єдиним постачальником європейського газу в нашу країну є словацький оператор Eustream. За рік обсяг поставок по словацькому коридору перевищив 11 млрд куб. м.
"За добу ми отримуємо 25,4 млн кубометрів за цим напрямом. Раніше у нас були рекордно низькі за обсягом заявки на поставку угорського газу - загалом, близько 400 тис. кубометрів. Ми їх задовольнили. Польський газ ми не отримуємо десь з квітня. Всього в цьому напрямі нам поставили не більше 100 млн кубометрів", - повідомив РБК-Україна начальник відділу зв'язків з громадськістю та пресою ПАТ "Укртрансгаз" Максим Белявський.
За даними НАК, у II кварталі (оперативних даних поки немає) середньозважена вартість імпортованого європейського газу з урахуванням транспортування до українського кордону склала 275 дол. за тис. куб. м, а ціна закупівлі в пункті поставки - 265 дол. При цьому, за сім місяців 2015 р. Україна імпортувала 14,82 млрд куб. м природного газу, з яких левова частка - 10,56 млрд куб. м - довелася на європейський реверс.
Вигідно всім, важко - Україні
Експерти впевнені, що домовитися про відновлення постачань російського газу в Україну було б вигідно всім сторонам переговорів.
Україна отримає додаткове джерело закачування газу, який особливо важливий в умовах кризи, що вибухнула в країні вугільної кризи. Європа зможе розраховувати на кілька мільярдів кубометрів резерву газу в українських сховищах на випадок холодів. Росія скористається шансом відмовитися від прив'язки вартості газу до падіння ціни на нафту, і зможе перерахувати формулу у відповідності з європейською ринковою кон'юнктурою.
При цьому директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН Валентин Землянський зазначив, що без російського газу Україна взимку не обійдеться з двох причин.
"По-перше, якщо європейська зима буде дуже холодною, то реверс в Україну може припинитися. Тримати заради нас в холоді своїх громадян ЄС не буде. По-друге, якщо "Газпром" скоригує свою ціну по відношенню до споту, вона може бути меншою за ринкову ціну приблизно на 10%. Навіть якщо взяти до уваги заявлену Росією ціну 252 долара, то з урахуванням знижки Україна може претендувати на 230-240 доларів за тисячу кубометрів. Це все одно нижче європейських спотових цін", - заявив експерт.
Відзначимо, що, за інформацією "Нафтогазу", в середині серпня середня вартість палива на європейських хабах склала близько 256 дол. за тис. куб. м. При цьому максимум цінових пропозицій на італійському хабі PSV зафіксований на рівні майже 282 дол. за тис. куб. м, а ціновий мінімум продемонструвала німецька майданчик Gaspool - 249,2 дол. за тис. куб. м.
"Навіть різниця з середньозваженою європейською ціною (275 дол.) в 20 доларів дає економію в Україні 75 млн грн (за II квартал, - ред.), - зазначив Валентин Землянський. - Однак з середньодобовим рівнем закачування в 45 млн кубометрів ми навряд чи встигнемо до початку сезону закачати заявлені 19 млрд куб. м".
Втім, директор "Бюро комплексного аналізу та прогнозування" Сергій Дяченко вважає, що 19 млрд куб. м - обсяг необхідний виключно Євросоюзу та Росії.
"Ми проходили зими і до 16 млрд кубометрів газу в ПСГ. В принципі на випадок холодної зими нам вистачить 17 млрд куб. м. Ще 2 млрд куб. м. - підстраховка для ЄС. Для Росії, яка потребує надійності наших поставок, - це гарантія присутності на європейському ринку", - підкреслив аналітик.
Разом з тим, експерти попереджають про те, що Росія в черговий раз намагається маніпулювати поняттями.
"Відміна експортного мита - це не знижка. Скасовуючи мито, "Газпром" нічим не поступається у своїй ціною. Так що це традиційна для РФ маніпуляція", - впевнений президент Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар.
За його словами, очікування від України прохання про знижки - не що інше, як спроба отримати від української сторони офіційне визнання російської газової формули. При цьому недавні заяви про те, що "Газпром" підписав акціонерну угоду з трансбалтийским газопроводом Nord Stream 2, а також щодо торгівлі російським газом на європейських аукціонах можуть бути тривожним сигналом для офіційного Києва.
"З одного боку, важливо, щоб були поставки російського газу взимку, з іншого - ми знову сідаємо на "газову голку" РФ. Крім того, дивно, що європейські компанії знехтували санкційною політикою та законодавством ЄС з Третього енергопакету і заявили про можливі закупівлі російського газу на аукціоні. Таким чином, Росія намагається "вибити" Україну з транзитної схеми і закріпитися на євроринку", - зазначив Михайло Гончар.
Експерт також підкреслив, що майбутній опалювальний сезон "буде холодним в плані температури, але гарячим в політиці".