Україна почала отримувати газ з Угорщини (відео)
Україна почала імпорт газу з Європи через Угорщину. Про це заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров на загальній з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном прес-конференції (обидва - на фото), передає прес-служба Кабміну.
"Мені надзвичайно приємно вам повідомити, що сьогодні, і це знаменна подія, українсько-угорську межу перетнула перша молекула газу по реверсивному напряму. Це без перебільшення надзвичайно велика подія, і вона означає прорив у напрямі енергетичної незалежності України", - зазначив Азаров.
В той же час український прем'єр особисто подякував своєму угорському колезі за принциповий підхід, який дозволив завершити переговори і почати імпорт європейського газу до України через територію Угорщини.
Читайте також: Реальний реверс газу з Європи до України можливий в об'ємі до 16 млрд куб. м в рік
"Зараз Україна дістала можливість імпортувати значну кількість газу - це дуже важлива подія в історії наших двосторонніх відносин", - сказав прем'єр-міністр України.
Під час переговорів прем'єр-міністрів Азаров повідомив, що існуючі можливості дозволяють імпортувати 2 млрд куб. м в рік, але за розрахунками експертів ці потужності можна збільшити в п'ять разів - до 10 млрд куб. м.
В той же час сторони домовилися про розробку ще декількох напрямів транспортування вуглеводнів.
Читайте також: "Укртрансгаз" і угорська FGSZ підписали угоду про прийом газу в українську ГТС
Раніше високопоставлене джерело в Міністерстві енергетики і вугільної промисловості заявило, що з Угорщини країна може отримувати максимально до 1 млрд куб. м газу щорічно. Експерти видання "Дзеркало тижня. Україна" говорили про те, що якщо використовувати можливості Словаччини, Угорщини, Польщі і Румунії, то реальний реверс газу з Європи до України можливий в об'ємі до 16 млрд куб. м в рік. Але не в об'ємі 30 млрд куб. м, як обіцяють українські політики.
Нагадаємо, 27 лютого 2013 р. "Укртрансгаз" і угорська FGSZ LTD підписали технічну угоду про прийом газу в газотранспортну систему України. FGSZ - незалежний оператор ГТС Угорщини. Загальна довжина угорської ГТС складає 5 тис. 782 км., її складовими частинами є також 400 газоперекачувальних станцій і 6 компресорних станцій.
Читайте також: Україна може імпортувати з Польщі і Угорщини не більше 1,6 млрд куб. м газу в рік
Напередодні підписання цієї угоди заступник глави "Нафтогазу України" Вадим Чупрун заявив, що Україна в 2013 р. має намір імпортувати з Угорщини і Словаччини до 7 млрд куб. м газу.
З 1 березня 2012 р. "Укртрансгаз" забезпечив можливість прийому газу з Угорщини до України в об'ємі до 3 млн куб. м в добу в зимовий період і до 1 млн куб. м в добу в літній період.
Як бачимо, цифри по об'ємах поставок газу з Угорщини відрізняються досить сильно. Українському уряду хотілося б купити більше європейського газу, який все ж таки дешевше російського, проте потужності газотранспортних систем вимушують обмежувати подібні побажання до реального рівня. Проте, Азаров у традиційному для себе оптимістичному дусі говорить навіть про 10 млрд куб. м газу з Угорщини.
Читайте також: Україна в лютому імпортувала газ за середньою ціною 419,70 дол. за тис. куб. м
Україна в рамках вибраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу в Європі, Азербайджані, Туркменістані. В Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому узбережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів. Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.