Україна може імпортувати з Польщі та Угорщини не більше 1,6 млрд куб. м газу в рік

Четвер 28 лютого 2013 10:45
Автор: RBC.UA
Максимальний обсяг газу, який Україна зараз технічно може отримувати з Польщі, не перевищує 600 млн куб. м в рік. З Угорщини країна може отримувати ще до 1 млрд куб. м газу щороку. Про це пише "Комерсант-Україна" з посиланням на високопоставлене джерело в Міністерстві палива та енергетики України.

Максимальний обсяг газу, який Україна зараз технічно може отримувати з Польщі, не перевищує 600 млн куб. м в рік. З Угорщини країна може отримувати ще до 1 млрд куб. м газу щороку. Про це пише "Комерсант-Україна" з посиланням на високопоставлене джерело в Міністерстві палива та енергетики України.

"А збільшити загальний імпорт до 7 млрд куб. м можливо, лише домовившись про реверс зі Словаччиною, на яку доводиться більша частина транспортних потужностей, інвестувавши в розширення реверсних можливостей", - пояснив співрозмовник видання.

Україні поки не вдається диверсифікувати постачання газу за рахунок його закупівель у Європі. У січні вдалося імпортувати всього 43,5 млн куб. м газу з Польщі, повідомили вчора в оператора газотранспортної системи "Укртрансгазі". У "Нафтогазі" обіцяють поступово збільшити імпорт до 7 млрд куб. м газу в рік, але для цього необхідно домовитися зі Словаччиною, що поки не вдається через позиції "Газпрому". У Європі ціна газу зросла, і поки паливо не подешевшає, Україні невигідно інвестувати в технічні потужності для його прийому, відзначають експерти.

Читайте також: "Укртрансгаз" і угорська FGSZ підписали угоду про прийом газу в українську ГТС

У січні "Укртрансгаз" імпортував з ЄС всього 43,5 млн куб. м природного газу, повідомили вчора в компанії. А всього за два останні місяці минулого року, коли почалися поставки газу з Польщі, імпорт склав близько 52,7 млн куб. м.

Досі Україна заявляла, що вже до травня цього року імпортує перші 5 млрд куб. м газу у альтернативного російському "Газпрому" постачальника - німецької RWE. Ще до 7 млрд куб. м будуть поставлятися зі Словаччини і Румунії після укладення угод з цими країнами, сказав у вівторок заступник голови правління НАК "Нафтогаз України" Вадим Чупрун.

Читайте також: Україна в 2013 р. має намір імпортувати з Угорщини і Словаччини до 7 млрд куб. м газу

В "Укртрансгазі" вчора повідомили, що ведуть переговори зі словацькою Eustream і румунською SNTGN Transgaz, а також з угорськими трейдерами - технічну угоду з оператором газотранспортної системи країни FGSZ було підписано ще кілька років тому. Технічні можливості для імпорту в країни також великі - з Європи може імпортуватися до 30 млрд куб. м в рік, заявив на цьому тижні глава Міненерговугілля Едуард Ставицький.

Прийняттю рішення про реверс газу словацькою транспортною компанією Eustream перешкоджає "Газпром", говорив Вадим Чупрун. Після досягнення Україною домовленості про постачання німецького газу словацька сторона отримала від російської монополії попередження про можливе скорочення обсягів транзиту через її територію. Пізніше єврокомісар з енергетики Гюнтер Оттінгер заявив, що дозвіл на реекспорт від Словаччини отримано, але, незважаючи на це, угода з Eustream так і не була підписана через зволікання зі словацької сторони.

Читайте також: Для України існують технічні можливості поставок 30 млрд. куб. м газу з Європи, - Ставицький

Втім, якщо до літа вартість природного газу на спотовому ринку Європи впаде, і ціна RWE для України знизиться, поставки можуть бути відновлені.

Основним імпортером газу для України поки залишається Росія. У Росії в 2012 р. було закуплено 32,87 млрд кубометрів на 14,003 млрд дол., тобто за 426 дол. за тис. куб. м. Україна планує до 2013 р. зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд куб. м. Ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. становить близько 432 дол./тис. куб. м. У держбюджеті-2013 ціна закладена на рівні 421 дол. за 1 тис. куб. м. При цьому "Газпром" ще й вимагає від України сплати 7 млрд дол. за недобраний в 2012 р. газ.

Читайте також: Україна в січні 2013 р. закупила RWE 43,5 млн куб. м газу

Україна в межах обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Так, у зв'язку з цим ведуться переговори про закупівлі газу в Європі, Азербайджані, Туркменістані, ведуться проекти з видобутку сланцевого газу, будується LNG-термінал.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся