У Брюсселі в рамках саміту Україна-ЄС підписано меморандум про зацікавленість Європейського Союзу в модернізації української газотранспортної системи.
У Брюсселі в рамках саміту Україна-ЄС підписано меморандум про зацікавленість Європейського Союзу в модернізації української газотранспортної системи. Про це повідомляє ВВС-Україна.
Міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький сказав в кулуарах саміту, що представники Євросоюзу висловили значну зацікавленість у створенні трибічного газотранспортного консорціуму.
За словами міністра, найближчим часом Київ проведе масштабний круглий стіл з участю не тільки представників України і ЄС, але і країн-постачальників газу з Середньої Азії і Азербайджану.
Читайте також: Україна до липня може передати ГТС в оренду, - Янукович
"Ми домовилися, що ми відпрацюємо ці питання в найближчі тижні", - сказав Ставицький.
Крім того, за даними Ставицького Європейський Союз обіцяє Україні вирішити питання про диверсифікацію поставок природного газу, що вплине на ціну російського газу для України. "Домовленості можуть бути реалізовані вже найближчим часом. Йдеться про реверсні поставки газу з Європи, з країн, які знаходяться на західному кордоні України, в тому числі Словаччини, Угорщини, Польщі", - повідомив Міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький.
Він також зазначив, що є технічні можливості поставок з Європи газу в обсязі 30 млрд кубів, а це повністю задовольняє потреби України в імпортному газі. При цьому ціна такого газу буде відповідати ціні спотових ринків.
Президент Віктор Янукович під час своєї прес-конференції "Діалог з країною" заявив, що Україна до липня може передати ГТС в оренду. "Ми впритул підійшли до рішення (про створення консорціуму). Швидше за все, "трубу" ми нікому продавати не будемо, швидше за все, вона залишиться у власності держави. Можливо, на тих умовах, які ми бачимо, вона буде передана в оренду, щоб цих коштів вистачило на її утримання, щоб розділити відповідальність... Ми прагнемо, щоб це рішення було ухвалене в I півріччі цього року", - заявив Янукович.
Читайте також: Україна повинна продовжити свої реформи про недискримінаційний доступ до ГТС, - Еттінгер
Нагадаємо, Україна розглядає можливість створення трибічного консорціуму для управління газотранспортною системою. У консорціум, згідно плану, повинні увійти, окрім України, ЄС і Росія. Проте Росія наполягає на тому, щоб консорціум був двостороннім, без участі ЄС. За неофіційною інформацією, Україна і Росія навіть почали переговори на цю тему.
Прем'єр-міністр Микола Азаров заявляв, що модернізація української ГТС обійдеться в 4,5 млрд євро. При цьому пропускна спроможність ГТС збільшиться приблизно на 30%.
Крім того, коментуючи результати саміту, Ставицький заявив, що питання виходу України з Європейського енергетичного співтовариства не обговорюється, хоча про таку можливість неодноразово заявляв Президент Віктор Янукович і глава уряду Микола Азаров. В той же час міністр сказав, що Україну дійсно турбують питання обхідних трубопроводів, у тому числі і "Південного потоку".
Читайте також: Україна і РФ ведуть переговори про створення двостороннього консорціуму по управлінню ГТС без ЄС, - джерело (відео)
"Єврокомісар з енергетичних питань Гюнтер Еттінгер заявив, що ці проекти не є проектами ЄС, але вони ставляться з повагою до того, що відбувається. Скажу відверто, що ми наполягли на тому, щоб ці питання розглядалися за участю України", - сказав Ставицький.
Міністр повідомив, що під час саміту обговорювалося питання реверсних поставок газу з Європи до України за спотовими цінами.
Раніше повідомлялося, що до кінця цього року Україна може придбати по реверсних постачаннях з Європи до 5 млрд кубометрів газу.