Угоду про створення спільного підприємства (СП) з постачання скрапленого газу між Україною та Азербайджаном, яку, за словами голови Державного агентства з інвестицій та з управління національними проектами Владислава Каськіва, Україна розраховувала підписати в Давосі, підписано так і не було. Азербайджанська сторона взяла тайм-аут в підписанні угоди, оскільки існує ще низка питань щодо постачання газу, не узгоджених між Азербайджаном і Туреччиною через нові економічні перспективи, пише видання "Дзеркало тижня. Україна".
Угоду про створення спільного підприємства (СП) з постачання скрапленого газу між Україною та Азербайджаном, яку, за словами голови Державного агентства з інвестицій та з управління національними проектами Владислава Каськіва, Україна розраховувала підписати в Давосі, підписано так і не було. Азербайджанська сторона взяла тайм-аут в підписанні угоди, оскільки існує ще низка питань щодо постачання газу, не узгоджених між Азербайджаном і Туреччиною через нові економічні перспективи, пише видання "Дзеркало тижня. Україна".
"Туреччина - це багаторічний ментальний і основний партнер Азербайджану в газових відносинах, тому її думка для азербайджанської сторони залишається домінантною, незважаючи на перспективи співпраці з Україною. Анкарі, схоже, належить "право першого танцю", - пише видання.
Після врегулювання домовленостей з основним партнером Азербайджан, безсумнівно, продовжить переговори про розширення ринку газу та формалізацію співпраці з Україною. Але, мабуть, не зараз, відзначає видання.
Нагадаємо, очікувалося, що Україна і Азербайджан підпишуть угоду про створення СП з постачання скрапленого газу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, заявляв раніше Каськів. "В Давосі, за нашими очікуваннями, буде підписано низку документів по постачаннях газу, зі створення азербайджано-української компанії по постачанню газу. Відповідні документи парафовані, вони чекають тільки старту офіційної реалізації", - сказав Каськів.
Тоді він уточнив, що угоду про поставки газу на LNG-термінал підпишуть міністерства енергетики двох країн. Документ про створення СП з розробки проекту LNG-терміналу підпишуть українське Держагентство з інвестицій та нацпроектів і Державна нафтова компанія Азербайджану (SOCAR).
Національний проект "LNG-термінал" передбачає будівництво в Одеській області морського терміналу з прийому зрідженого природного газу потужністю 10 млрд куб. м газу в рік. Вартість будівництва терміналу в даний час знизилася з 1,5 до 1 млрд дол.
Президент України Віктор Янукович в Давосі після зустрічі з Президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим заявляв, що Україна веде тристоронні переговори з Азербайджаном і Туреччиною щодо співпраці у проектах енергетичної сфери. Президент додав, що бачить в енергетичному співробітництві з Туреччиною і Азербайджаном перспективу, підкресливши, що учасники переговорів практично підтвердили свою зацікавленість у цих проектах.
Раніше високопоставлене джерело в Міненерговугілля розповіло виданню "Комерсант-Україна", що договір з Азербайджаном передбачає щорічну поставку як мінімум 15 млрд кубометрів газу через ЗПГ-термінал, що Україна планує побудувати протягом 3-4 років.
Нагадаємо, в ході попереднього форуму в січні 2011 р. Україна і Азербайджан підписали в Давосі меморандум між Кабінетом міністрів України і урядом Азербайджанської Республіки про співробітництво в організації постачання зрідженого природного газу на територію України. Також було підписано угоду між Кабінетом міністрів України і урядом Азербайджану про заходи щодо розвитку співпраці у сфері транспортування нафти по території України.
Слід зазначити, що вчора прем'єр-міністр Микола Азаров на своїй сторінці у Facebook повідомив, що Україна опрацьовує можливість закупівлі газу в одній з країн Європи. "Однією з пропозицій з альтернативних джерел постачання газу в Україну як раз і є покупка газу в одній з європейських країн. Зараз це пропозиція опрацьовується і з економічно, і з технічної точки зору", - зазначив Азаров.
Раніше джерела в Міненерговугілля повідомляли, що ведуться переговори про постачання газу з Туреччини та Румунії.
Зазначимо, що спроби України знайти альтернативні джерела постачання природного газу є відповіддю на газову суперечку з РФ, яка увійшла в активну фазу восени минулого року. На тлі ймовірного зростання цін на російський газ Україна заявила про намір знизити обсяги закупівель газу в РФ, якщо Москва не піде на зниження цін. Переговори тривають уже кілька місяців, проте відчутних результатів вони поки не принесли.
У бюджет на 2012 р. закладена вартість газу в 416 дол. за тис. куб. м. А згідно із заявами голови "Газпрому" Олексія Міллера, Україна підтвердила виконання чинного газового контракту з Росією.
Нагадаємо, раніше Бойко заявив, що Україна з 1 січня здійснює відбір російського газу з розрахунку 27 млрд куб. м газу в рік. Це вчора підтвердив і віце-прем'єр Сергій Тігіпко. У відповідь на це офіційний представник ВАТ "Газпром" Сергій Купріянов відзначив, що Україна у відповідності з контрактом не може знизити річний обсяг газу, що купується до 27 млрд куб. м.
Також зазначимо, що Бойко заявляв, що в 2012 р. Україна збільшить видобуток газу в 2012 р. на 1 млрд куб. м. Таким чином, Україна планує домогтися низьких цін.
Раніше Бойко заявляв, що в найближчі 5 років Україна планує зменшити закупівлю російського газу до 12 млрд куб. м на рік за рахунок збільшення видобутку власного газу, ефективних технологій енергозбереження і заміни дорогого імпортного газу вітчизняним вугіллям.
Зазначимо, за даними Міненерговугілля, Україна в січні 2012 р. скоротила імпорт російського газу втричі в порівнянні з показником річної давності.
Нагадаємо, "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.