Україна планує отримати авансовий платіж за транзит російського газу в Європу. Про це на брифінгу заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький, передає кореспондент РБК-Україна.
Україна планує отримати авансовий платіж за транзит російського газу в Європу. Про це на брифінгу заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.
"В принципі, у нас таке в планах є", - зазначив міністр, відповідаючи на питання журналістів, чи планує Україна отримати авансовий платіж від Російської Федерації за транзит природного газу.
Він не назвав суму, на отримання якої розраховує Україна, однак підкреслив, що на даний момент фахівці ведуть підрахунки.
"Сьогодні голова "Нафтогазу" знаходиться в Москві, він сьогодні повертається і завтра зможе прокоментувати", - сказав Ставицький.
Читайте також: Янукович і Путін в Сочі обговорювали створення консорціуму на базі української ГТС і зниження ціни газу, - джерело
Нагадаємо, в 2012 р. "Газпром" надав "Нафтогазу" 2 млрд дол. авансу за транзит газу.
"Газпром" готовий надавати Києву аванс за транзит газу через Україну, щоб на ці гроші НАК "Нафтогаз України" закачав у свої підземні сховища газ і зміг забезпечити його безперебійні поставки до Європи. Цей механізм сторони виробили після недавніх скандалів, пов'язаних з проблемами при транспортуванні російського газу в Європу. Європейські споживачі скаржилися, що отримують менше газу, ніж сплатили "Газпрому". Росія поклала всю провину на Україну, звинувативши Київ у відборі газу з труби.
Раніше повідомлялося, що Україна за 4 місяці 2013 р. зменшила транзит газу в країни Західної Європи на 18,17% - до 26 млрд 180,38 млн куб. м. За підсумками 2012 р. Україна зменшила транзит газу в країни Західної Європи на 19,7% - до 81 млрд 183,14 млн куб. м.
Читайте також: "Газпром" надав "Нафтогазу" 2 млрд дол. авансу за транзит газу
Зниження транзиту російського газу через територію України пов'язане з запуском транзитних потужностей в обхід нашої країни. Росія запустила газопровід "Північний потік", в 2015 році почнеться будівництво "Південного потоку". Ці газопроводи в РФ розглядають як одну з можливостей зменшення значення української ГТС в поставках газу європейським споживачам. Зокрема, в "Газпромі" мають намір, після реалізації всіх запланованих газотранспортних проектів ("Південний" і "Північний" потоки), звести значення української ГТС в транзиті російського газу до нуля.
В 11-літньому угоді про транзит, яку в 2009 р. підписали "Нафтогаз" і "Газпром" відсутні пункти про мінімальний гарантований обсяг транзит і штрафні санкції за його невиконання.
Читайте також: Україна за січень-квітень зменшила транзит газу в Західну Європу на 18,2%
Експлуатує систему магістральних газопроводів і підземних сховищ газу України дочірня компанія "Нафтогазу" "Укртрансгаз". Загальна протяжність газопроводів становить 37,1 тис. км, зокрема магістральних газопроводів - 22,2 тис. км, газопроводів-відводів - 14,9 тис. км. Пропускна здатність газотранспортної системи України на вході становить 288 млрд куб. м, на виході - 178,5 млрд куб. м, зокрема в країни Європи - 142,5 млрд куб. м.