Українські виробники пива, соків, солодощів і шпалер втратили мільйони доларів через торгові санкції, введених Москвою.
Кабінет міністрів підготував скаргу до СОТ на Росію через обмеження імпорту українських товарів в РФ і їх транзиту в інші країни. Уряд зібрав у виробників соків, пива, кондитерських виробів і шпалер розрахунки щодо втрат цих індустрій у зв'язку з діями російської влади. При цьому до кінця року сама Україна може посилити обмеження на товари з Росії, якщо РФ не змінить свою позицію. Детальніше - в матеріалі РБК-Україна.
Уряд направив офіційну вимогу про проведення консультацій з Росією в рамках Світової організації торгівлі (СОТ). Приводом для цього стали обмеження імпорту та транзиту товарів українського виробництва, які ввела РФ, повідомило в п'ятницю, 13 жовтня, РБК-Україна джерело в Кабінеті міністрів. Пізніше цю інформацію офіційно підтвердило і оприлюднило Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ).
Подача запиту на консультації - перший етап перед початком спору в рамках СОТ. У Росії є десять днів на те, щоб відповісти Україні на її вимогу. Після цього повинні бути визначені дата і місце проведення консультацій.
У своїх вимогах український уряд вказує на те, що протягом 2013-2015 років Росія ввела обмеження на поставки з України соків, пива, кондитерських виробів і шпалер. Ці обмеження все ще діють.
Як правило, заборона на поставки вводилася на підставі рішень Росспоживнагляду, після чого експорт цих товарів в РФ практично припинявся. Крім обмежень імпорту, в 2016 році президент РФ Володимир Путін своїм наказом заборонив транзит ряду товарів з України по території Росії - спочатку в Казахстан, а пізніше - в Киргизстан.
Україна не бачить в цих діях Кремля економічних мотивів. Скоріше, мова йде про політичний тиск. Так, в документі про вимоги на проведення консультацій, з яким вдалося ознайомитися РБК-Україна, йдеться, що обмеження РФ ввела у відповідь на відмову України вступати в Євразійський економічний союз. Нагадаємо, в ЄАЕС, крім Росії, входять Казахстан, Киргизстан, Вірменія та Білорусь.
"Ці заходи також є частиною агресивних кроків Російської Федерації, спрямованих на протидію укладанню Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом", - випливає з документа.
"У цьому позові найбільше значення має доказова база. У порівнянні з іншими позовами, де держава володіє доказовою базою, тут ми оскаржимо обмежувальні заходи, які застосовуються до конкретних видів продукції", - пояснив співрозмовник видання у виконавчій владі, додавши, що зі збором доказів уряду допомагали представники галузей, зокрема, профільні асоціації.
Причому, за словами джерела, перелік товарів, за якими формувався запит, міг бути ширше. Але ряд індустрій з різних причин не змогли надати свої розрахунки щодо втрат через дії РФ. "Ми не виключаємо, що якщо ще якась індустрія вирішить надати дані, може бути сформований ще один позов по тій продукції, яка додається", - припустив співрозмовник РБК-Україна.
Поки ж, за тими розрахунками, які вже є в розпорядженні уряду, за час дії торгівельних обмежень експорт соків знизився з 72 млн доларів у 2013 році до 400 тисяч доларів в першому півріччі 2017 року. Поставки пива "просіли" з майже 400 тисяч доларів в 2013 році до 0,4 тисяч доларів в 2015 році. На даний момент торгівля пивом з РФ не ведеться.
Експорт кондитерської продукції впав з 482 млн доларів в 2013 році (за кодами товарів зовнішньої торгівлі 1704 - кондитерські вироби з цукру без вмісту какао, 1806 - шоколад та інші готові продукти з какао, 1905 - хлібобулочні, кондитерські вироби з борошна) до 663 тисяч доларів ( за кодом 1905) і 0,7 тисяч доларів (за кодами 1704 і 1806) в першому півріччі цього року.
Обмеження на поставку шпалер Росія ввела в квітні 2015 року, після чого експорт цієї продукції впав з 201 млн доларів в 2014 році до 66 млн доларів в 2015 році і до 26,6 млн доларів в першому півріччі 2017 року.
Незважаючи на те, що Москва першої стала чинити тиск на Україну і вводити заборону імпорту, РФ також поскаржилася в СОТ на аналогічні дії України. У травні цього року РФ направила в СОТ запит на проведення консультацій у зв'язку з українськими санкціями проти Росії. Глава Мінекономрозвитку РФ Максим Орєшкін тоді заявляв, що Україна "системно і свідомо порушує зобов'язання Світової організації торгівлі і ігнорує правила міжнародної торгівлі".
Нагадаємо, український уряд зробив крок у відповідь в грудні 2015 року, заборонивши імпорт з РФ майже шести десятків товарів, в тому числі, м'яса, риби, молочної продукції, кондитерських виробів (зокрема, шоколаду), горілки та іншого. Причому, як раніше писало РБК-Україна, в деяких випадках ця заборона порушувалася.
Спочатку відповідні санкції вводилися на вісім місяців, потім Кабмін їх продовжив. Постанова, якою встановлено заборону на імпорт продовольства та інших товарів з РФ, повинна втратити чинність з 1 січня наступного року або "після скасування заборони ввезення на митну територію Російської Федерації товарів сільськогосподарського призначення, продукції і сировини, які походять з України". Другий варіант бачиться поки найменш імовірним.
По завершенню терміну заборони, швидше за все, уряд буде його продовжувати. І, можливо, в документ будуть вноситися зміни - одні групи товарів можуть виключити, замінивши іншими. За даними співрозмовників РБК-Україна в Кабміні, це питання поки обговорюється і про деталі говорити рано. Офіційно можливість продовження заборони в МЕРТ не коментують. За даними РБК-Україна, публічно чиновники розкриють деталі в грудні, напередодні завершення дії постанови.
Втім, взаємні торговельні обмеження в цьому році не заважають досить динамічному зростанню товарообігу між Україною та РФ. За даними Федеральної митної служби Росії, обіг торгівлі в січні-серпні досяг майже 7,73 млрд доларів. У річному вираженні він виріс на 24,7%. Приблизно таку ж динаміку підтверджують дані Держслужби статистики України за сім місяців. Зі звітності Держстату випливає, що експорт з України в РФ в січні-липні виріс майже на 21% - до 2,28 млрд доларів, імпорт з РФ в нашу країну підскочив на 38,7% - до 3,55 млрд доларів.
Якщо говорити про постачання з РФ в Україну, за сім місяців майже на 82% - до 1,5 млрд доларів - виріс імпорт мінеральних палив, нафти та продуктів її перегонки. Ця група товарів займає 43% всього імпорту з Росії в Україну. На 37,4% (до 408,4 млн) збільшилися поставки добрив, які становлять 11,5% обсягу російського імпорту в Україну.
Що ж стосується експорту з України в РФ, основні товари - це чорні метали (плюс 29,9% за 7 міс. 2017 року), а також ядерні реактори, котли і машини (плюс 31,4%). На ці дві групи товарів довелося 38,1% експорту в Росію з України з початку року.