Росія готова в разі необхідності переорієнтувати поставки газу до Європи на газотранспортну систему (ГТС) України. Про це повідомив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін, виступаючи на засіданні президії уряду.
Росія готова в разі необхідності переорієнтувати поставки газу до Європи на газотранспортну систему (ГТС) України. Про це повідомив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін, виступаючи на засіданні президії уряду, повідомляє РБК.
Він визнав, що існує технічна можливість несанкціонованого відбору газу з трубопроводу Ямал-Європа, що проходить через територію Білорусі.
В.Путін нагадав, що добовий обсяг постачання по цьому маршруту європейським споживачам складає 65,5 млн куб. м, а річний - 33 млрд куб. м. "Є можливість переорієнтовувати ці потоки на інші маршрути, зокрема через ГТС України", - заявив прем'єр-міністр. За його словами, зараз через українські трубопроводи прокачується близько 105 млрд куб. м в рік. "Можливості ГТС України набагато ширші. Прокачували і 120, і 130 млрд куб. м, і трохи більше. Але сподіваюся, що до цього не дійде", - зазначив В.Путін.
Зазначимо, "Газпром" надіслав листи в Єврокомісію про можливі проблеми з постачаннями газу до Європи.
Раніше, джерело в українському уряді повідомило РБК-Україна, що Україна готова збільшити транзит російського газу до Європи через можливі проблем з його постачанням через Білорусь.
За його даними, компанія "Укртрансгаз" 17 червня отримала запит на опрацювання альтернативних варіантів постачань газу "Газпром експорту". На 09:00 українська газотранспортна система готова прийняти додатковий газ, але він поки не подається внаслідок незначного скорочення постачань до Білорусі. «Укртрансгаз» проводитиме оперативні наради щодо ситуації з транзитом газу кожні дві години.
За словами офіційного представника "Газпрому" Сергія Купріянова, "Газпром" опрацьовує можливості додаткового обсягу транзиту газу через Україну і Польщу.
В той же час президент Росії Дмитро Медведєв під час робочої зустрічі з головою "Газпрому" Олексієм Міллером доручив приступити до обмеження постачань газу до Білорусі сьогодні вранці і при цьому продовжити переговори. За словами О.Міллера, Білорусь визнає борг за газ, але пропонує сплатити його машинами, устаткуванням і різними іншими товарами. Таким чином, переговори, підкреслив він, закінчилися нічим. Російський президент запропонував продовжити переговори. При цьому він доручив приступити до обмежень подачі газу, "зберігаючи взаємодію з білоруськими партнерами і спонукаючи їх до виконання договору і відповідно до тих правил, які існують у "Газпрому" з іншими контрагентами.
Напередодні О.Міллер заявив, що "Газпром" може перенаправити транзитні потоки газу до Європи через Україну у разі проблем з Білоруссю. За словами О.Міллера, технічні можливості є, є газопроводи, які йдуть через Україну і Польщу. Він відзначив, що наразі транзитні газотранспортні потужності не заповнені на 100% у зв'язку зі скороченням попиту на газ в південній Європі і традиційним зниженням витрат палива в літній період.
Нагадаємо, Білорусь з початку цього року платить Росії за газ не за контрактом, а за встановленою нею в односторонньому порядку ціною. В даний час офіційна ціна на газ для Білорусі складає 184,8 дол., в I кварталі Мінськ повинен був платити 169 дол. за 1 тис. куб. м. Проте, всупереч всім домовленостям, "Бєлтрансгаз" продовжує платити 150 дол., стверджують в "Газпромі". В результаті Мінськ вже винен російській газовій монополії близько 200 мільйонів доларів. Тим часом в Білорусі стверджують, що сам "Газпром" заборгував Мінську за транзит палива приблизно таку ж суму.
Варто також відзначити, що Україна за 5 місяців 2010 р. збільшила транзит природного газу по своїй території відносно аналогічного періоду 2009 р. на 32,13% - до 70 млрд 466,34 млн куб. м. Об'єм транзиту природного газу по території України в травні 2010 р. збільшився на 3,89% відносно аналогічного періоду 2009 р. і склав 9 млрд 974,79 млн куб.м. У травні 2010 р. транспортування природного газу через територію України складало 7 млрд 781,62 млн куб. м (з них в країни Західної Європи - 7 млрд 608,67 млн куб. м, в країни СНД - 172,95 млн куб. м), що в аналогічному періоді 2009 р. складало 7 млрд 608,67 млн куб. м (країни Західної Європи - 7 млрд 546,97 млн куб. м, країни СНД - 151,42 млн куб. м).