У Брюсселі 3 травня відбудеться круглий стіл для обговорення питання модернізації української ГТС. Про це на брифінгу заявив голова Міненерговугілля Едуард Ставицький, передає кореспондент РБК-Україна.
У Брюсселі 3 травня відбудеться круглий стіл для обговорення питання модернізації української ГТС. Про це на брифінгу заявив голова Міненерговугілля Едуард Ставицький (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.
"Круглий стіл планується, і він відбудеться 3 червня в Брюсселі під головуванням пана Еттінгера, єврокомісара, а також під моїм. Розіслані запрошення всім провідним компаніям, у тому числі і "Газпрому" для того, щоб обговорити питання про модернізацію ГТС. Я б сказав навіть ширше - про вплив України та побудову східно-європейського хаба на території України саме з участю безпосередньо наших комунікацій - ГТС і сховищ. Це питання досить серйозне, ми його будемо обговорювати, і ми його обговорюємо", - сказав Ставицький.
Раніше сьогодні Ставицький повідомив, що Польща, Угорщина, Італія і Німеччина зацікавлені в газових сховищах України. Україна може забезпечити зберігання європейського газу в підземних сховищах (ПСГ) в обсязі не менше 15 млрд куб м.
Зазначимо, нещодавно єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Еттінгер заявив, що створення регіонального газового хаба в Україні в найближчі роки нереалістично, хоча у такого проекту можуть бути непогані перспективи.
Читайте також: Польща, Угорщина, Італія і Німеччина зацікавлені в ПСГ України, - Ставицький
Питання про майбутнє української ГТС є дуже важливим в контексті українсько-російських енергетичних відносин. РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коректування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна почала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни постачань російського газу в країну. У свою чергу, "Газпром" хоче отримати контроль над українською газотранспортною системою.
Однак досі сторони так і не змогли прийти до компромісу в цьому питанні: Україна заявляє про своє бажання створити тристоронній консорціум для управління ГТС за участю Росії і ЄС, у той час як "Газпром" не хоче участі ЄС у цьому проекті. Раніше джерело в "Газпромі" повідомило виданню "Комерсант-Україна", що Росія і Україна почали переговори про створення двостороннього консорціуму з управління українською газотранспортною системою. Проте на саміті Україна-ЄС 25 лютого в Брюсселі було підписано меморандум про зацікавленість Євросоюзу в українській ГТС. Представники Євросоюзу висловили значну зацікавленість у створення тристороннього газотранспортного консорціуму.
Читайте також: Україна і ЄС підписали меморандум про зацікавленість Євросоюзу в українській ГТС
Прем'єр-міністр Микола Азаров заявляв, що модернізація української ГТС обійдеться в 4,5 млрд євро. При цьому пропускна здатність ГТС збільшиться приблизно на 30%. Більш того, прем'єр упевнений, що ні "Північний потік", "Південний потік" не мають і не можуть мати надійних газосховищ, резерви яких могли б бути задіяні в період особливо низьких температур, а в Україні такі сховища є.