Ключовою умовою для зарахування дитини в перший клас стане місце проживання, а не конкурсні відбори, які проводила адміністрація навчальних закладів.
Міністерство науки і освіти розробило новий порядок зарахування дітей в загальноосвітні школи. Чиновники пропонують уж з травня, коли розпочнеться прийом документів на новий навчальний рік, скасувати конкурсний відбір, на підставі якого до останнього часу формувалися перші класи. У Міносвіти вважають, що, насамперед, потрібно зараховувати дітей, які прописані в будинках на території обслуговування конкретної школи, а інших – у порядку черги при наявності вільних місць у класах. Детальніше про новий порядок та про те, як він буде застосовуватися на практиці - в матеріалі РБК-Україна.
В Україні змінюються правила зарахування школярів у перші класи. Міністерство науки і освіти пропонує скасувати конкурсні відбори, критерії для яких встановлювали самі навчальні заклади, погоджуючи їх з місцевими управліннями освіти. Проект нового порядку, оприлюднений Міносвіти, передбачає, що пріоритет при зарахуванні до школи отримають діти, які проживають на території обслуговування навчального закладу. Територію обслуговування для кожної школи затверджує місцева влада.
З проекту випливає, що для зарахування дитини в школу в перший клас її батькам необхідно буде подати копію одного з документів, в які вносяться відомості про місце проживання. Це може бути паспорт одного з батьків, або довідка про реєстрацію дитини. При поданні заяви необхідно пред'являти оригінал документа. Причому необов'язково, щоб дитина була присутня при подачі заяви.
Без конкурсу та додаткових умов в перші класи також будуть зараховувати дітей, чиї брати або сестри вже вчаться в навчальному закладі, в який хочуть відправити дитину. Крім того, поза чергою в перший клас візьмуть дітей працівників тієї чи іншої школи. Всіх інших, які не підпадають під зазначені категорії, пропонується зараховувати в перші класи тільки при наявності вільних місць. Зарахування дітей в другі-четверті класи початкової школи також буде відбуватися на вільні місця в порядку надходження заяв про зарахування. Інформацію про наявність вільних місць кожна школа зобов'язана буде публікувати на своєму сайті.
Наказ про новий порядок набере чинності після погодження з Міністерством юстиції. За словами міністра науки і освіти Лілії Гриневич, нові норми почнуть діяти вже на початку травня. Хоча не виключено, що в документ можуть внести зміни. Минулого тижня Гриневич заявила, що, приміром, прийом учнів до школи на вільні місця буде відбуватися шляхом жеребкування – за допомогою "ящика або лотерейного барабана". Втім, в останній редакції проекту порядку такий механізм не передбачений.
У Міносвіти не приховують, що новий порядок повинен ліквідувати можливості для корупції при зарахуванні дітей до початкової школи. Старий механізм, при якому проводилися конкурси, на думку директора аналітичного центру CEDOS Єгора Стадного, дійсно залишав місце для зловживань. Крім того, як зазначив експерт, територіальне обслуговування – це європейський стандарт.
"Був поділ на "блатні" школи, де навчалися діти заможних батьків. Не важко здогадатися, які там були "конкурси". І були інші школи. Хоча і там траплялося, що батьки заносили гроші за зарахування або купували "фарбу і будматеріали". Також великі противники нововведень - чиновники, особливо в Шевченківському та Печерському районах Києва. Вони не хочуть, щоб діти з інших родин вчилися разом з "блатними". Думаю, територію обслуговування за деякими школами в центральних районах можуть закріплювати досить умовно, і залишити свій "конкурс", - говорить Стадний.
Про випадок "шкільної корупції" при зарахування в перший клас РБК-Україна розповів Олексій, батько учня однієї зі столичних шкіл в центрі міста. Він попросив не вказувати номер школи і його прізвище при публікації, оскільки хоче уникнути проблем з адміністрацією навчального закладу.
"Коли старшого сина брали до школи, директор просила зробити "благодійний внесок". Це було влітку, в школі робили ремонт. Директор попросила здати гроші на покупку лаку для паркету. Це було гарантією зарахування дитини до школи. Природно, конкурсу як такого не було. Знаю, що і інші батьки у нас теж щось купували для школи, щоб зарахували дітей", - розповідає Олексій.
Що ж стосується законності нового порядку зарахування до школи, то, на думку юриста компанії "Де-Юре" Владислава Мартинчука, запропоновані нововведення Міносвіти не порушують статтю 53 Конституції про право громадян на освіту. "Це означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, крім того держава має створити можливості для реалізації цього права", - говорить юрист. Виконання нового порядку на практиці, за словами Мартынчука, зобов'язує державу створити необхідну матеріальну базу, забезпечивши необхідну кількість шкіл і місць в них.
Новий порядок, продовжує Мартинчук, де-юре не встановлює обмежень права дитини на отримання освіти, так як заяву про прийом може бути подано в будь-який навчальний заклад, незалежно від його місцезнаходження. При таких умовах пропонований порядок забезпечує рівність прав і свобод учнів, каже юрист.
"Пропонований міністерством порядок має свої переваги порівняно з минулим. Процедура прийому стане більш прозорою, оскільки передбачений вичерпний перелік об'єктивних критеріїв для першочергового зарахування учнів, - зазначив Мартинчук. - Встановлення першочерговості зарахування учнів, які проживають на території обслуговування школи, сприятиме реалізації спільного права на повну загальну середню освіту, оскільки фактично це буде гарантією можливості навчання дитини, принаймні, в одному навчальному закладі". Іншими словами, відмовити у зарахуванні дитини до школи за місцем проживання, посилаючись на завантаженість класів, стане набагато складніше.
Проблема з завантаженістю класів особливо гостро відчувається в столиці і великих містах. До того ж Київ, Харків та інші мегаполіси відчувають додаткове навантаження у зв'язку з приїздом жителів окупованих районів Донбасу. За даними Дніпровської райдержадміністрації Києва, кількість першокласників у школах столиці за останні п'ять років збільшилася на 6,7 тисяч осіб або на 27%. За попередніми підрахунками столичних чиновників, у 2018 році майже 34 тисячі дітей підуть у перший клас, що на дві тисячі більше, ніж роком раніше. У поточному навчальному році 39% шкіл Дарницького району, найбільш заселеного у столиці, мають найдовші в місті паралелі перших класів - аж до 8 букв (від "А" до "Ж"). У цьому ж районі 37% перших класів переповнені – в них більше 35 учнів.
Директор столичної школи №309 Ольга Тимошенко підтверджує завантаження – у них в школі шість перших класів. В наступному навчальному році, навіть з прийняттям нового порядку, Тимошенко все одно очікує вступу великої кількості дітей. "Школа знаходиться на Позняках - поруч багато житлових будинків. Поруч живе багато молодих сімей, у яких підростають діти. Тому буде багато школярів. Ми спробуємо прийняти всіх, будемо оснащувати класи по мірі можливості, укрупнювати класи, будемо дітей по змінах вчити. Ми і раніше намагалися прийняти всіх охочих дітей", - каже вона.
Як зазначив Єгор Стадний, у нас в країні система побудови шкільної мережі відірвана від реальності. "Приміром, у Києві, де йде активна житлова забудова, ви не побачите одночасного спорудження шкіл з житловими комплексами. Хоча забудовники і зобов'язані будувати школи в мікрорайонах. Школи зараз не забезпечують належної кількості місць. Також варто врахувати, що в Києві, наприклад, живе багато людей, прописаних в інших областях. Люди орендують житло, часто без договорів. Що їм робити? Розраховувати на наявність вільних місць у школах", - зазначає експерт. Тим же, кому з якихось причин навіть при наявності прописки відмовили у прийомі дитини до школи, Єгор Стадний радить звертатися в районні управління освіти.