ua en ru

У країн BRIC з'явився конкурент за інвестиційною привабливістю

Автор: RBC.UA
Голова Goldman Sachs Asset Management Джим О'Ніл, який придумав 2001 р. абревіатуру BRIC і сприяв десятирічному притоку капіталу в ці країни, зараз популяризує нову інвестиційну ідею - країни MIST.

Голова Goldman Sachs Asset Management Джим О'Ніл, який придумав 2001 р. абревіатуру BRIC і сприяв десятирічному притоку капіталу в ці країни, зараз популяризує нову інвестиційну ідею - країни MIST. До групи входять Мексика, Індонезія, Південна Корея і Туреччина, які найбільш значущі після BRIC з точки зору економічного потенціалу, а в короткотерміновій перспективі навіть привабливіші для інвесторів.

Джим О'Ніл не сумнівається у світлому економічному майбутньому чотирьох найбільших після BRIC (Бразилія, Росія, Індія, Китай) країн, що розвиваються, - Мексики, Індонезії, Південної Кореї і Туреччини. Економіст вирішив об'єднати їх абревіатурою MIST, що можна перекласти з англійської як "туман" або навіть "перекотиполе". На них припадає 500 млн осіб населення і загальний ВВП 3,9 трлн дол. Для порівняння: у країнах BRIC живе 2,9 млрд людей, а загальний обсяг економік дорівнює 13,5 трлн дол.

Країни MIST входять в ширшу групу Next 11 - 11 найнаселеніших після BRIC країн, що розвиваються. Крім зазначених вище країн до неї входять Бангладеш, Єгипет, Нігерія, Пакистан, Філіппіни, В'єтнам та Іран. Ідея О'Ніла полягає в тому, що країни, що розвиваються, з великим населенням і низьким подушним ВВП зараз зможуть скоротити прірву, яка відділяє їх від розвиненого світу, швидше, ніж це сталося б 50 або 100 років тому. У лютому 2011 р. Goldman Sachs запустив N-11 Equity Fund, який вкладає гроші в акції цієї групи країн (за винятком Ірану, ринок якого закритий для подібних інвестицій через міжнародні санкції). З початку року прибутковість фонду склала 12% проти 1,5% у фонду Goldman, інвестує в країни BRIC.

Якщо нова ідея О'Ніла стане настільки ж популярна, як концепція BRIC, ці країни отримають серйозну підтримку в сфері інвестиційної привабливості. У першу чергу, найбільші з них (на кожну з MIST доводиться зараз не менше 1% глобального ВВП). Для порівняння: з 2001 по 2010 рік інвестори вклали в акції BRIC 67 млрд дол., а прибутковість цих вкладів перевищила аналогічний показник для акцій компаній з індексу S&P 500 на 281%, підрахувало Bloomberg. За минулий рік, правда, інвестори вивели з BRIC відразу 15 млрд дол. - максимальна сума з 1996 р.

"Ми бачимо стабільний приплив коштів у фонд Next 11 щотижня. Їх ніяк не зачепило розчарування щодо США і особливо європейських ринків, а також розчарування щодо деяких країн BRIC", - заявив агентству Джим О'Ніл. Результати фонду перевершують інвестиційні показники 93% американських інвестфондів, що спеціалізуються на вкладах в акції компаній з країн, що розвиваються. Водночас прибутковість фонду Goldman, орієнтованого на BRIC, поступається показникам 89% цих фондів. Правда, фонд BRIC у банку набагато більше, 410 млн дол. проти 113 млн дол. у N-11.

Експерти нову ідею О'Ніла оцінюють обережно. "Так, населені країни з низьким рівнем життя можуть показувати високі темпи зростання економіки, бо це зростання, що наздоганяє. Але, крім цих двох параметрів, MIST нічого не об'єднує. Південна Корея, наприклад, розвинена країна з високим рівнем доходів. Тому MIST - це радше спроба повторити вдалий маркетинговий хід з країнами BRIC, які також мало чим схожі", - вважає економіст з ринків Capital Economics Ніл Ширінг. Але цей маркетинг, як і у випадку з BRIC, може піти на користь економікам цих країн, не виключив експерт.

При цьому О'Ніл не скидає з рахунків і країни BRIC. За його прогнозом, їхні економіки будуть додавати у середньому по 6,5% на рік до 2020 р., тоді як для N-11 це зростання становитиме 5,5% на рік. Проте Ніл Ширінг вважає такий розвиток подій малоймовірним. "Потенціал наздоганяючого зростання в BRIC практично вичерпаний, і таких високих темпів, як раніше, там вже, швидше за все, не буде. Тепер їм требу буде рухатися шляхом підвищення продуктивності праці та суттєвих реформ, що набагато складніше", - упевнений Ширінг.

На думку аналітиків, в 2012 р. країни БРІК, як і раніше, будуть локомотивом світового економічного зростання і темпи зростання в цих країнах будуть вищі, ніж у країн з розвиненою економікою. Серед ключових можливостей для країн БРІК відзначається ослаблення інфляційного тиску і зниження відсоткових ставок, урядові реформи, спрямовані на підтримку національної економіки, що стабільний приплив довгострокових іноземних інвестицій.

Разом з тим, згідно з дослідженням компанії Maplecroft, оприлюдненим на початку ц.р., країни БРІК не стали менш вразливими до світових потрясінь, незважаючи на їхнє сильне економічне зростання в останні чотири роки.

Нагадаємо, економіка одного з ключових учасників БРІК - Китаю - уповільнюється безперервно вже протягом шести звітних кварталів. Зростання китайського ВВП нижче 8% турбує багатьох інвесторів, які вважають такий рівень зростання економіки мінімальним для забезпечення достатньої кількості робочих місць для сотень мільйонів низькооплачуваних сезонних робітників з сільських регіонів.