ua en ru

Туреччина вважає будівництво Україною LNG-терміналу небезпечним для судноплавства

Автор: RBC.UA
Туреччина вважає, що будівництво LNG-терміналу для прийому зрідженого газу в Одеській області є небезпечним для турецьких проток і міст. Про це сьогодні на конференції повідомив посол Туреччини в Україні Мехмет Самсар, передає кореспондент РБК-Україна.

Туреччина вважає, що будівництво LNG-терміналу для прийому зрідженого газу в Одеській області є небезпечним для турецьких проток і міст. Про це сьогодні на конференції повідомив посол Туреччини в Україні Мехмет Самсар, передає кореспондент РБК-Україна.

"Ще я хотів би сказати на рахунок терміналу зрідженого газу, а саме, що стосується його будівництва. Ми, звичайно, розуміємо потреби України диверсифікувати джерела енергопостачання, і ми повністю підтримуємо Україну в цьому відношенні, проте нас турбує та небезпека в протоках, яку створюють танкери для людей і навігації протоки. І ми не можемо підставляти під такий ризик найбільше місто Туреччини і також інші маршрути. Те, що буде обминати турецькі протоки - це слугуватиме інтересам обох країн, і нам треба прийняти до уваги всі наші занепокоєння", - сказав посол.

Зазначимо, у вересні 2012 р. українські ЗМІ повідомили про згоду Туреччини пропускати щомісяця до 8 танкерів зі скрапленим газом через протоки до Чорного моря. Цього буде достатньо для повного завантаження потужностей терміналу. Тоді багато говорилося, що Туреччина не дозволить великим танкерам плавати через протоки. У лютому 2013 р. посол України в Туреччині Сергій Корсунський заявив, що "Туреччина не блокувала транзит зрідженого газу для України, а лише висловлювала побоювання, що танкери з них можуть представляти потенційну небезпеку для судноплавства".

Читайте також: LNG-термінал дозволить до 2017 р. отримувати до 10 млрд куб. м зрідженого газу в рік

Будівництво LNG-терміналу розглядається Кабінетом міністрів України як один із заходів щодо скорочення споживання російського газу. Спочатку термінал розрахований на прийом азербайджанського газу. Однак не виключені поставки з Північної Америки або Катару. LNG-термінал передбачає будівництво терміналу з прийому та регазифікації скрапленого газу в Одеській області в обсязі 10 млрд куб газу (близько 25% від усієї кількості імпорту закупленого у РФ газу в 40,2 млрд куб. м) недалеко від входу в порт "Південний".

Термінал будуватиметься в дві черги по 5 млрд куб. м в рік. На першому етапі буде реалізована морська частина. Цей етап полягатиме у будівництві плавучої установки для регазифікації та зберігання газу з максимальною потужністю 5 млрд куб. м на рік, яка повинна бути постійно пришвартованою до причалу до завершення будівництва терміналу. Передбачається, що на першому етапі реалізації проекту буде побудований газопровід, який з'єднає орендовану плавучу платформу із магістральними трубопроводами.

Читайте також: Янукович хоче мінімізувати "фактор Росії" в енергетичній політиці України

На другому етапі побудують береговий термінал з прийому ЗПГ, придатний для розвантаження великих ЗПГ-танкерів. Потім буде побудований третій резервуар, потужність буде збільшена до 10 млрд куб. м природного газу в рік.

Зріджений природний газ (англ. термін - Liquefied natural gas) - стан природного газу, що отримується з нормального стану при охолодженні або підвищеному тиску. Зрідження природного газу проводиться для більш легкого і компактного складування або транспортування споживачеві. Щільність ЗПГ приблизно в 2 рази менше щільності бензину. Температура кипіння від -158 до -163 градусів залежно від складу. Коефіцієнт скраплення - 92 (так званий економічний режим, застосовуваний на газорозподільних станціях) до 95%.

Читайте також: Розвиток ринку ЗПГ загрожує газовим монополіям

Експерти вважають, що світове виробництво зрідженого природного газу зростає швидше, ніж будь-якого іншого палива, загрожуючи позиціям традиційних постачальників нафти і газу в Європі і на Близькому Сході. Незважаючи на економічний спад, продажі ЗПГ в 2011 році зросли на 10%, а виробництво досягло 240,8 млн тонн, за даними Міжнародної групи імпортерів ЗПГ. У грошовому вираженні продажі ЗПГ склали 250-260 млрд дол. - близько третини продажів газу, тоді як нафти було продано на 2,2 трлн дол.