Туреччина і Азербайджан 26 грудня підписали меморандум про взаєморозуміння зі створення консорціуму, що будуватиме газопровід для постачання природного газу з азербайджанського родовища "Шах Деніз" в Європу через турецьку територію. Про це повідомляє агентство Trend з посиланням на турецькі ЗМІ.
Туреччина і Азербайджан 26 грудня підписали меморандум про взаєморозуміння зі створення консорціуму, що будуватиме газопровід для постачання природного газу з азербайджанського родовища "Шах Деніз" в Європу через турецьку територію. Про це повідомляє агентство Trend з посиланням на турецькі ЗМІ.
Документ підписали міністр промисловості і енергетики Азербайджану Натік Алієв і міністр енергетики і природних ресурсів Туреччини Танер Йилдиз.
За словами Йилдиза, вартість газопроводу буде визначатися компанією SOCAR (Держнафтокомпанія Азербайджану, ДНКАР) і може бути близька до раніше озвучених цифр в 5 млрд дол.. Будівництво газопроводу Trans Anadolu (TANAP) необхідне для експорту, більшої частини з 50 млрд куб. м газу, які Азербайджан має намір видобувати до 2025 р. Баку і Анкара мають намір побудувати новий газопровід на території Туреччини.
Учасники проекту планують вирішити всі питання по цьому газопроводу в 2012 р. і почати будівництво з тим, щоб проект був зданий до кінця 2017 р., коли почнеться реалізація другої стадії розробки азербайджанського газоконденсатного родовища "Шах Деніз".
Засновниками консорціуму будуть SOCAR, турецький державний трубопровідний оператор Botas і турецька нафтова компанія Turkiye Petrolleri AO. Надалі до консорціуму зможуть приєднатися і інші міжнародні нафтогазові компанії. Газопровід повинен стати основою "Південного газового коридору". Консорціум розробки азербайджанського газоконденсатного родовища "Шах Деніз" (обсяг запасів в 1,2 трлн куб. м) розглядає можливі маршрути експорту газу в Європу. Зокрема, вивчаються маршрути "Південного газового коридору".
"Південний газовий коридор" є одним з пріоритетних для Євросоюзу енергетичних проектів. Він покликаний диверсифікувати маршрути і джерела енергопостачань і тим самим збільшити енергетичну безпеку ЄС. До проектів "Південного газового коридору" належать газопровід Nabucco, Трансадріатіческій газопровід (TAP), ITGI (газопровід Туреччина-Греція-Італія).
Нагадаємо, на початку листопада повідомлялося, що Туреччина отримала хорошу ціну на азербайджанський газ в порівнянні з іншими постачальниками в регіоні. Танер Йилдиз тоді підкреслив, що угода відкриває дорогу таким газопровідних проектів як Nabucco, Туреччина-Греція-Італія (ITGI) і Трансадріатіческій газопровід (TAP).
Раніше повідомлялося, що в кінці 2011 - початку 2012 рр.. Азербайджан планує вибрати покупця газу з другої фази родовища Шах-Деніз, що знаходиться в Каспійському морі. Комерційні пропозиції подали три міжнародні консорціуму: Nabucco, газопровід Туреччина-Греція-Італія (ITGI) і Трансадріатіческій газопровід (TAP). При цьому останнім часом проект Nabucco ставиться під сумнів навіть у самій Європі. Нещодавно міністр національного розвитку Угорщини Тамаш Феллегі заявив, що вартість проектованого газопроводу Nabucco в кращому разі може скласти 24-26 млрд євро, що в 4 рази перевищує початкові оцінки. При цьому міністр поставив під сумнів життєздатність Nabucco, пославшись на відсутність твердих зобов'язань з боку передбачуваних покупців і постачальників "блакитного палива". Проблемами Європи по Nabucco може скористатися Росія. РФ може просто випередити європейські країни, які лобіюють створення Nabucco, і першою побудувати альтернативний газопровід. У серпні 2011 р. російський "Газпром", французька EdF, німецька BASF і італійська ENI підписали акціонерну угоду по будівництву газопроводу "Південний потік".
Британська нафтогазова компанія BP, яка займається розробкою Шах-Деніза разом з Державною нафтовою компанією Азербайджану (ДНКАР), розглядає можливість будівництва власного газопроводу "Південно-Східна Європа". Проект BP передбачає будівництво 1,300-кілометрової магістралі із західної частини Туреччини через Болгарію та Румунію до східного кордону Угорщини. З Азербайджаном газопровід буде пов'язаний за допомогою вже існуючої інфраструктури.
Зазначимо, агентство Platts на шостому форумі "Казенерджі Євразія" відзначило Азербайджан, як країну, яка проводить в регіоні найбільш стабільну і послідовну нафтову і газову політику.
За прогнозом ДНКАР, Азербайджан до 2025 р. буде мати близько 35 млрд кубометрів вільного газу на рік. За його словами, доведені газові запаси Азербайджану оцінюються в 2,55 трлн кубометрів.
Нині Азербайджан поставляє газ до Туреччини, Грузії, Росії та Греції.