ua en ru

Центральний депозитарій згодом може бути повністю перетворений на приватну організацію, - Прасолов

Автор: RBC.UA
У Національному банку України (НБУ) не виключають можливість зниження частки держави в Центральному депозитарії. Про це в ході дискусії "Україна і її інвестори: хто буде контролювати власність на цінні папери?" заявив глава ради НБУ Ігор Прасолов. "Я вважаю, що це правильно і доцільно, якщо держава буде брати участь на першому етапі в побудові інфраструктури фондового ринку, а потім через кілька років продасть свої пакети і піде з цього ринку", - сказав він.

У Національному банку України (НБУ) не виключають можливість зниження частки держави в Центральному депозитарії. Про це в ході дискусії "Україна і її інвестори: хто буде контролювати власність на цінні папери?" заявив глава ради НБУ Ігор Прасолов, передає кореспондент РБК-Україна.

Читайте також: Нова редакція закону "Про депозитарну систему" дозволить НБУ створити Центральний розрахунковий центр

"Я вважаю, що це правильно і доцільно, якщо держава буде брати участь на першому етапі в побудові інфраструктури фондового ринку, а потім через кілька років продасть свої пакети і піде з цього ринку. Залишиться 25%-й пакет, і цього вистачить, щоб держава брала участь і якось контролювала цей ринок. Згодом держава може взагалі повністю перетворити організацію на приватну", - заявив Прасолов.

Раніше Прасолов заявив, що Розрахунковий центр приступить до повноцінної роботи до кінця літа 2013 р. Він також зазначив, що після створення Центрального депозитарію та Розрахункового центру Всеукраїнський депозитарій цінних паперів (ВДЦП) можуть відключити від системи електронних платежів (СЕП), оскільки таке підключення не відповідає чинному законодавству. Однак, за словами Прасолова, керівництво НБУ на даний момент не може відключити ВДЦП від СЕП, оскільки в цьому випадку припиняться торги на "Українській біржі" і ПФТС.

"Думаю, відключать. Але говорити однозначно не можу, оскільки не знаю, якою буде доля самого ВДЦП. Можливо, акціонери вирішать ліквідувати його, або будуть домагатися злиття з Національним депозитарієм, або отримають ліцензію на здійснення клірингової діяльності", - зазначив напередодні глава ради НБУ.

Нагадаємо, закон "Про систему депозитарного обліку цінних паперів" був прийнятий Верховною Радою 6 липня ц.р. "За" проголосували 257 народних депутатів при мінімально необхідних 226-ти. 1 жовтня 2012 р. Президент України Віктор Янукович підписав закон № 9428, ініційований Кабінетом міністрів України, "Про систему депозитарного обліку цінних паперів", згідно з яким буде створений Центральний депозитарій. Даний документ був опублікований 11 жовтня. Відповідний закон набирає чинності через 12 місяців, тобто 11 жовтня 2013 р.

Читайте також: Учасники ринку виступили проти створення Нацбанком Центрального розрахункового центру

Зазначимо, що основними завданнями закону є створення централізованої депозитарної системи в Україні, уніфікація принципів і порядку здійснення діяльності учасниками депозитарної системи та взаємодії між ними.

Також закон усуває існуючі недоліки в системі обліку прав власності на цінні папери, вводить чіткі та прозорі механізми здійснення розрахунків за операціями з цінними паперами, вирішує коло корпоративних конфліктів, пов'язаних з веденням реєстру власників іменних цінних паперів.

Читайте також: НКЦПФР планує погоджувати кандидатури глав фондових бірж і депозитаріїв

Законом встановлено мінімальні вимоги до статутного капіталу Центрального депозитарію (100 млн грн). Частка НБУ повинна становити не менше 25% + 1 акція. Також регулюються його виняткові повноваження, підстави призначення тимчасової адміністрації Центрального депозитарію, вимоги до його статуту і узгодження внесення до нього змін, порядок і принципи формування органів управління Центральним депозитарієм, а також порядок прийняття ними рішень.

Законом передбачено порядок і принципи взаємодії Центрального депозитарію та депозитарних установ по забезпеченню депозитарного обслуговування обігу цінних паперів в Україні, у тому числі порядку складання та надання реєстру власників іменних цінних паперів.

Читайте також: Держава отримала 95,9% акцій Нацдепозитарію

Крім того, закон встановлює механізми захисту від розкриття і розголошення інформації із системи депозитарного обліку емісійних цінних паперів і вводить застосування електронного документообігу та використання електронного цифрового підпису між професійними учасниками депозитарної системи України, в тому числі з обліку прав власності на цінні папери.

Як повідомлялося, у вересні "Українська біржа" призупиняла торги на одну годину на знак незгоди із законом про депозитарну систему. "З метою залучення уваги Президента України до негативних наслідків можливого вступу в силу закону "Про депозитарну систему України" біржовою радою 19 вересня 2012 р. було прийнято рішення про призупинення торгів на ПАТ "Українська біржа" 20 вересня 2012 р. з 10:00 до 11:00, відповідно до статті 24 правил біржі", - йшлося в повідомленні.