ua en ru

Цар в чужому королівстві

Автор: RBC.UA
Андрій Шевченко увечері 27 липня в прямому сенсі ошелешив громадськість свої заявою про намір йти у велику політику. До цього в ЗМІ обговорювалися різноманітні варіанти продовження життєвого шляху великого футболіста, однак ніхто й подумати не міг, що Шева - Цар всієї футбольної Україні-Русі - вибере настільки брудну і невдячну справу як політика. Маючи на руках багатомільйонні пропозиції від команд США і Китаю, не кажучи вже про "Динамо", яке за будь-яких розкладів запропонувало б Шеві новий контракт, Цар відмовився від улюбленої гри на користь іншої, не менш прибуткової, але такої, що позбавляє людину її достоїнств, а часто і поваги суспільства.

Андрій Шевченко увечері 27 липня в прямому сенсі ошелешив громадськість свої заявою про намір йти у велику політику. До цього в ЗМІ обговорювалися різноманітні варіанти продовження життєвого шляху великого футболіста, однак ніхто й подумати не міг, що Шева - Цар всієї футбольної Україні-Русі - вибере настільки брудну і невдячну справу як політика. Маючи на руках багатомільйонні пропозиції від команд США і Китаю, не кажучи вже про "Динамо", яке за будь-яких розкладів запропонувало б Шеві новий контракт, Цар відмовився від улюбленої гри на користь іншої, не менш прибуткової, але такої, що позбавляє людину її достоїнств, а часто і поваги суспільства.

Сьогодні не можна з упевненістю сказати, що спонукало легенду українського футболу йти в депутати, однак в умовах інформаційного вакууму не зайвими будуть і будь-які припущення з цього приводу. Тут ми спробуємо описати кілька можливих мотивів і наслідків цього рішення Шевченко.

Шева в політиці - це жарт

Коли Андрій Шевченко після матчу його рідного "Динамо" з "Говерлою" виголосив свої вже епічні: "Напевно, я зараз усіх шокую: моє майбутнє ніяк не буде пов'язане з футболом. Це буде пов'язане з політикою", - відразу ж подумалося, що Шева жартує. Мабуть Андрію набридли одноманітні запитання про його футбольне майбутнє, і він вирішив пограти з пресою. Але це виявилося не жартом, Андрій Миколайович дійсно йде в політику. Вболівальники на форумах всі як один вибухнули єдиним питанням: "Навіщо тобі це, Андрію?".

Гаразд би Шева просто пішов з футболу - рано чи пізно це трапляється з усіма футболістами, та й нашій легенді вже 35, але він обрав в якості своєї майбутньої діяльності ту, від якої адекватну частину українського суспільства вже нудить. "Дуже сумно дізнатися, що мій ідол Андрій Шевченко завершив кар'єру футболіста. Мій улюблений гравець всіх часів. Удачі тобі, Андрію", - саме цими словами відомого форварда Едіна Джеко можна описати настрої українського вболівальника після вчорашнього вечора. Як же так, виходить, тепер Шевченко буде висіти на біг-бордах по всій країні з обіцянками, які навряд чи виконає? І тут виникло ще одне запитання: "А до кого це Шева надумав примкнути, чию емблему він буде тепер носити?".

Цар вибирає команду молодих лідерів

Ще вчора вся Україна почала гадати, до кого піде Шевченко. А вгадати було не так просто. Адже раніше Андрій Миколайович завжди позиціонував себе як людину аполітичну, людину, яка грає для народу, незважаючи на політичні чвари всередині країни. Лише одного разу Шевченко явно став на одну із сторін, коли влітку 2004 р. відкрито підтримав кандидатуру ... Віктора Януковича на майбутніх президентських виборах. "Після перемоги Віктора Федоровича в президентській кампанії у вітчизняному футболі відбудуться зміни на краще", - говорив тоді Шева. Проте в липні 2004 р. він ще не знав, чим закінчаться події президентської кампанії. У підсумку в президентство Віктора Ющенка ставлення влади до персони Царя було трохи прохолодним - напевно "помаранчеві" не могли забути, кого той підтримав під час революції.

Відразу було зрозуміло, що ні до партії влади, ні до опозиції Шевченко не примкне. Це все одно, що викреслити своє ім'я з пам'яті половини країни. Та й не потрібно ім'я Шевченка у виборчому списку ні Партії регіонів, ні "Батьківщиниі" - у перших і так достатньо своїх лідерів, а другим образ Шеви не підходив під політичний образ. Залишалися лише нові команди, своєрідний "центр" української політики. Втім, Інтернет відразу ж і замайорів повідомленнями типу: Шева та Кличко створять спортивну команду. Це здавалося логічним, адже два спортсмени, два яскравих представники України на міжнародній арені, давно знайомі, можна навіть сказати в якійсь мірі дружать. Чому б і ні. І навіть назва "УДАР" підходить як ніколи. Ажіотаж підігрів сам Кличко, повідомивши, що Шевченко йому дзвонив і пропонував зустрітися, а також висловивши припущення, що футболіст приєднається саме до команди боксера.
Але Шевченко сьогодні ошелешив країну вдруге, заявивши, що піде на вибори за списком партії Наталії Королевської "Україна - Вперед!".

Переваги союзу

Яким чином Шевченко опинився в далеко не найпопулярнішій політичній силі країни, яка до того ж може і не пройти в парламент, і що чекає надалі сторони такого політичного союзу? Не сміючи щось стверджувати, тут ми розглянемо кілька варіантів відповідей на ці настільки цікаві запитання.

Варіант 1. Ім'я Шевченка було "куплено" партією Королевської перед виборами заради додаткових балів рейтингу політсили. А чому б і ні, адже політика - це, по суті, великий бізнес, як і сучасний футбол. І можливість того, що Королевська запропонувала Шевченку більш вигідний контракт, ніж китайці і американці, не варто скидати з рахунків. А що в такому випадку скажуть вболівальники? І чи не втратить Шевченко більше, ніж придбає?

Варіант 2. Шевченко планує в майбутньому стати видатним футбольний функціонером і зараз має намір через політику піднімати спорт в Україні. "Я хочу реалізувати себе в політиці, поділитися тим досвідом, який придбав в Європі, зробити щось для своєї країни ... У політиці я планую підтримувати соціальну сферу і спорт, адже мій головний девіз - в здоровому тілі здоровий дух!", - заявив Шевченко сьогодні. Якщо це так, то це правильний шлях, відмінний початок кар'єри. Однак, відомо, що сім'я футболіста знаходиться в Лондоні, та й сам Шева після закінчення кар'єри був не проти жити за кордоном. А цей факт суперечить вищесказаним словами. Навіщо йти в політику знаючи, що основну частину часу будеш проводити в іншій країні?

Варіант 3. За допомогою депутатського мандата Шевченко хоче захищати свій бізнес в Україні. І навіть розвивати його. Однак, чи потрібно це, коли ти Андрій Миколайович Шевченко - Цар, якого шанує вся країна? Питання риторичне.

Варіант 4. Шевченко приєднався до партії Королевської через особисті зв'язки з лідером (-ами) цієї політичної сили. На жаль, такою інформацією ми не володіємо, а тому стверджувати чи заперечувати подібну можливість не станемо.

Варіант 5. Шевченко надихнувся політичним досвідом Олега Блохіна, Віталія Кличка і ряду інших спортсменів, які змінили спорт на велику політику. Ну а й справді, чим це Шева гірший за інших спортсменів? І по іменитості навіть Кличку не поступиться.

"Великих спортсменів девальвують в політичних іграх"

Саме так прокоментував рішення Шевченка йти в політику міністр Віктор Балога. Відповідно до неофіційної інформації, Шевченку пропонують друге місце в списку партії Королевської. Очевидно, що політична сила таким чином хоче залучити більшу кількість голосів виборців. Однак українське суспільство скептично оцінює такі "рекламні проекти". Згадаймо хоча б епізод з історії Народної партії Володимира Литвина, коли в першу п'ятірку була включена відома співачка Софія Ротару. Чи багато виграла партія від такого союзу?

Тут же логічно згадати гучний список "Нашої України" після Помаранчевої революції. Партія Королевської ризикує також не отримати додаткових бонусів. На форумах українці не висловлюють захоплення від цього рішення Шевченко, мова йде більше про подив українців. Та й сам Шева ризикує своїм авторитетом в суспільстві. Ні, звичайно, він залишиться одним з кращих футболістів в історії України, але образ людини, на яку рівняється країна можна і втратити. Адже політика - брудна справа, супроводжувана махінаціями і скандалами. Колишні політики не раз говорили, що в цьому процесі легко втратити своє справжнє обличчя. Тому слово "девальвація", застосоване Балогою, найкраще підходить до обговорюваної проблеми.

Залишається тільки побажати Шевченку, щоб він, в незалежності від того, стане він депутатом чи ні, не знецінив своє ім'я - Царя, легенди українського футболу, людини, обожнюваної суспільством. А чи виявиться українська політика підходящим королівством для Царя, ми дізнаємося пізніше.

Сергій Звиглянич