ua en ru

ФРУ: Трудовий кодекс готовий на 95%

Автор: RBC.UA
Федерація роботодавців України (ФРУ) і Федерація профспілок України (ФПУ) на 95% закінчили розробку проекту нового Трудового кодексу, яка триває вже чотири роки. Організації знайшли компроміс практично по всіх позиціях, неврегульованими залишилися лише близько десятка спірних норм, пише "Коммерсант-Україна".

Федерація роботодавців України (ФРУ) і Федерація профспілок України (ФПУ) на 95% закінчили розробку проекту нового Трудового кодексу, яка триває вже чотири роки. Організації знайшли компроміс практично по всіх позиціях, неврегульованими залишилися лише близько десятка спірних норм, пише "КоммерсантЪ-Україна".

За словами голови парламентського комітету з питань соціальної політики та праці Василя Хари, переговори організацій триватимуть весь наступний тиждень, щоб 22 лютого п. р. члени комітету розглянули документ.

Спірні питання стосуються розміру штрафних санкцій за порушення термінів видачі заробітної плати. У прийнятому в першому читанні Трудовий кодекс передбачає норму про введення пені в обсязі подвійної ставки Національного банку України за кожен день затримки виплати на рівні 15%.

На стадії переговорного процесу знаходиться і не врегульований чинним Кодексом законів про працю України (КЗпП) питання про можливість виплати зарплат страйкуючим працівникам в період страйку.

Спірним виявилась і вимога Федерації профспілок зобов'язати роботодавців надавати кандидатам мотивовану відмову в прийомі на роботу. Також немає поки домовленості і про скорочення пільг і соціальних гарантій - запропоновано не поширювати їх на всіх співробітників з сімейними зобов'язаннями, а тільки на одного члена сім'ї. Серед неузгоджених норм залишається питання про надання найманим працівникам права керувати підприємством, а також перехід від мінімальної зарплати до мінімального доходу.

У той же час компроміс ФПУ і ФПУ знайшли за чотирма позиціями. Так, схвалено пропозицію роботодавців не погоджувати з ними питання розірвання трудових договорів (обмежившись консультуванням), системи стимулювання та перегляду норм праці, тривалості робочого дня. Узгоджено також терміни підписання підприємствами колективних договорів, які повинні самостійно визначатися підприємством і працівниками. У схваленому у першому читанні кодекс передбачав термін до 1 лютого.

За словами заступника голови ради Федерації роботодавців України Олексія Мірошниченка, Трудовий кодекс уже готовий на 95%. Допрацьованим майже на 100% вважають документ і в Міністерстві соціальної політики та уряді.

Водночас дата голосування по новому Трудовому кодексу поки невідома, а голова Верховної Ради України Володимир Литвин зазначає, що парламент не планує найближчим часом приймати документ.

У свою чергу віце-прем'єр міністр - міністр соціальної політики Сергій Тігіпко вважає за необхідне прийняття Трудового кодексу саме в поточному році.

За словами Тігіпка, ефект від прийняття Трудового кодексу, який спостерігається в інших країнах, - вивільнення та легалізація до 20% фонду зарплати. "Я б не був таким оптимістом, але близько 10% зростання фонду зарплати отримати реально", - відзначає віце-прем'єр міністр.

Сьогодні в Україні трудові відносини регулюються КЗпП від 1971 р., нова редакція Трудового кодексу була подана у Верховну Раду і прийнята в першому читанні в 2007 р. Проте через масові протести населення подальший розгляд кодексу було відкладено.