Три гріха Порошенко і його команди: самовпевненість, запальність і недалекоглядність
На питання: "Коли Петро Порошенко вирішив, що хоче відставки прем'єра Арсенія Яценюка?" один з його найближчих соратників без роздумів відповів: "У день, коли Арсенія Петровича призначили прем'єр-міністром".
Люди з оточення глави держави запевняють, мовляв, у президента до Яценюка немає нічого особистого, просто той переконаний, що прем'єр повинен бути "його людиною". А ще вони стверджують, що Порошенко не "ввімкнув задню", і рано чи пізно доб'ється відставки прем'єра. Це вже справа принципу.
За півтора року президентства Петро Порошенко привчив до того, що любить "підвішувати ситуацію" і "заморожувати конфлікти", а на радикальні дії йде тільки, коли на 100% впевнений у своїх силах.
найяскравішим прикладом таких дій глави держави стала відставка Ігоря Коломойського з посади голови Дніпропетровської ОДА. Спочатку в те, що співвласник групи "Приват" добровільно піде з посади не вірилося. Але після 18-тичасовых переговорів з Порошенком він зробив це. Зате конфлікти між людьми зі свого оточення Порошенко волів заморожувати.
Коли в лютому 2016 року президент публічно запропонував прем'єру звільнити свою посаду, здалося, що історія з Коломойським може повторитися. Адже, якщо президент все ж зважився довести конфлікт до кінця, значить, він упевнений у своїй перемозі.
Але час показав, що чіткого розуміння як саме Порошенко прибере Яценюка, і на кого поміняє, у Порошенка спочатку не було. Всю активну фазу конфлікту з прем'єром президент діє ситуативно, виходячи з обставин. Більш того, "атака на Сєню" чітко показала слабкі боку президента і його команди.
Самовпевненість
Ще під час візиту в Київ у грудні минулого року віце-президент США Джо Байден чітко дав зрозуміти Петру Порошенку - прем'єра він може змінити тільки в тому випадку, якщо відразу ж запропонує йому адекватного змінника. Те ж саме Байден сказав президенту України на січневій зустрічі в Давосі.
Тим не менш, в кінці лютого Порошенко спробував звільнити Яценюка з допомогою парламенту, не пропонуючи альтернативи натомість. Схоже, президент діяв в дусі "авось прокотить".
Не прокатали.
Напередодні голосування Байден по телефону знову нагадав президенту свою позицію, і в підсумку, Порошенко довелося режисерувати провальне голосування в парламенті, а Яценюк отримав півроку імунітету від відставки.
Здавалося, після цього президент у своєму традиційному стилі "підвісить ситуацію" до осені. Півроку - достатній термін, щоб врахувати прорахунки, грунтовно підготується до нового "штурму" прем'єра і все-таки домогтися свого.
Але Порошенко на цей раз вирішив не відступати, і спробувати "уламати" Яценюка піти добровільно. Вже майже місяць президент вмовляє прем'єра піти по кілька разів на тиждень на засіданнях Стратегічної ради.
"Таке відчуття, що у нас керівництво країни - латентні геї. Самі посудіть - сім мужиків зустрічаються ночами, замикаються в кабінеті і по 5-6 годин говорять про одне й те ж. Як ніби більше нема чого робити", - говорить один з нардепів.
Запальність
В результаті Порошенко все ж вдалося видавити з Яценюка згоду поступитися посаду глави Мінфіну Наталії Яресько. Але, виявилося, що прем'єр може сьогодні погодитися, а завтра - передумати. Особливо, якщо йому для цього дають привід. Команда президента, що називається, підставилася.
На одному з засідань стратегічної "сімки" Яценюк трохи не побився з главою фракції "Блок Петра Порошенко" Юрієм Луценком. Ніби як конфлікт спровокував сам прем'єр, сказавши, що Юрій Віталійович два з половиною роки "сидів як на курорті".
Відразу після цього в ЗМІ "злили" інформацію про згоду Яценюка піти добровільно. У підсумку Яценюк звинуватив Порошенка в нечесній грі, і йти з посади відмовився.
Недалекоглядність
Співробітники Адміністрації президента в неофіційних розмовах часто повторюють фразу про те, що у них "горизонт планування - тиждень, максимум два". Мовляв, зазвичай команда президента діє інтуїтивно, по ситуації.
Поки що команда президента не може виразно пояснити, що зміниться в країні з-за звільнення Яценюка. Цього тижня команда Порошенка в терміновому порядку оприлюднила так званий план реформ на 2016 рік. Це своєрідна відповідь на програму уряду, яку презентував Кабмін Яценюка.
Але складывется враження, що розуміння того, що потрібно робити, у команди президента немає. Показово, що один з членів Стратегічної ради на питання про те, які саме реформи повинен провести технократичний Кабмін, відповів, що "так званий "План Яресько" по суті зводиться до двох пунктів - виконання вимог МВф та виконання умов договору про асоціацію з ЄС". Після чого додав, що президента така програма цілком влаштовує.
Крім того в команді Порошенко особливо не приховують, якщо все-таки Яценюка "дотиснуть" і він поступиться прем'єрське крісло Яресько, главою уряду вона буде максимум до кінця року.
Більше того, оточення глави держави вже зараз гадає, що приводом для майбутнього звільнення може служити те, що Наталя Яресько не відмовиться від громадянства США. Нагадаємо, за законом, для цього у неї є два роки, які закінчуються якраз в грудні 2016 року.
Що стосується ще одного претендента на прем'єрство - спікера Володимира Гройсмана, то в чому полягає його програма дій - взагалі загадка.
Таким чином, у Петра Порошенка був шанс добре підготуватися до атаки на прем'єра. Швидке і рішуче звільнення Арсенія Яценюка могло б, як мінімум, не тільки сповільнити падіння президентського рейтингу, але і чітко показати всім основним політичним гравцям, хто в країні головний. Тепер, навіть якщо президент все таки дотисне прем'єра і змусить його піти у відставку, цього ефекту Порошенко навряд чи доб'ється. Не найкращий результат для політика, націленого на другий президентський термін.