Три роки чекають: чому ЄС затягує зі скасуванням віз для України

Три роки чекають: чому ЄС затягує зі скасуванням віз для України
Точну дату відміни віз для українців в ЄС не називають

Надання Україні безвізового режиму затягується. Незважаючи на те, що профільний комітет Європейського парламенту ще 26 вересня схвалив проект відповідного рішення, документ не включили до порядку денного найближчого засідання законодавчого органу ЄС. Воно заплановане на 24-27 жовтня. Хоча за інформацією РБК-Україна, канцлер Німеччини Ангела Меркель в одній з останніх телефонних розмов з президентом Петром Порошенко обіцяла, мовляв скасування віз для українців "питання не місяців, а днів". Натомість тепер європейці навіть не впевнені чи це питання буде вирішене до кінця року.

Чому європейці знову відтермінували скасування віз для українців, та коли, зрештою, це може статися у матеріалі РБК-Україна.

Складнощі перекладу

Те, що ЄС скасує візи для українців саме в жовтні, європейські високопосадовці обіцяли ще місяць тому. Так, 20 вересня єврокомісар з питань розширення та політики сусідства Йоганнес Ган заявив: "Я сподіваюсь і я переконаний, що це (скасування віз – ред.) станеться у жовтні. Дуже позитивні сигнали є, як зі сторони країн - членів ЄС, так і зі сторони Європарламенту. Тому це має статися". Однак тепер риторика європейців змінилася.  "Євросоюз ніколи не говорив (що надасть безвіз – ред.) в жовтні. Тобто це не Євросоюз говорить. Українська сторона хоче, щоб було в жовтні, і  багато країн хотіло б, щоб це було в жовтні", - пояснює РБК-Україна посол Франції в Україні Ізабель Дюмон.

При цьому, як українська влада, так і європейці підкреслюють – Україна виконала всі умови для надання безвізу. Так, місяць тому міністр юстиції Павло Петренко на спільній прес-конференції з Ганом підкреслив – Україна виконала безпрецедентну кількість зобов’язань перед ЄС - усі 156 пунктів. Показово також і те, що Молдова, яка подала заявку на безвіз майже одночасно з Україною, отримала безвіз ще у 2014 році.

Деякі українські політики вже публічно сумніваються в тому, що ЄС дійсно хоче скасувати візи для українців. Так, віце-спікер парламенту Оксана Сироїд вважає, що чергове відтермінування рішення у часі говорить про те, що європейці не хочуть надавати Україні безвіз. "Насправді це є певної міри маніпуляція і шантаж. Україна виконала всі формальні умови, які були поставлені для отримання безвізового режиму. Те, що немає рішення, означає, що європейці не хочуть це рішення приймати", - зауважує Сироїд та додає, що європейці можуть використовувати питання безвізу для України, щоб схилити парламент до необхідності ухвалення законодавства про вибори на окупованих територіях Донбасу та внесення змін до Конституції щодо особливостей місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу.

Українські дипломати пояснюють - каменем спотикання України на шляху до безвізових поїздок в ЄС стали суто внутрішньоєвропейські питання. А саме, розробка і затвердження механізму призупинення безвізового режиму. І поки такий механізм не буде знайдено, ні Україна, ні інші країни, що також очікують надання безвізу - Грузія, Косово та Туреччина - не отримають безвіз. При тому, що, наприклад, Грузія вже навіть отримала схвальне рішення Європарламенту, якого ще тільки чекає Україна.

Механізм скасування безвізового режиму буде стосуватися не тільки країн, що тільки чекають на нього, але й тих, громадяни яких вже давно вільно їздять до Європи. "Зараз між Європейською комісією, країнами членами і Європарламентом ведеться дискусія. Сенс цієї дискусії - хто матиме більше повноважень у визначенні, як реагувати на міграційну кризу", - говорить голова МЗС України Павло Клімкін. Так, в інтерв’ю "5 каналу" заступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль пояснила, що, і Єврокомісія, і Європарламент хочуть відігравати вирішальну роль у питанні призупинення безвізу. "Це буде працювати не для України, а для всіх країн, в яких буде безвізовий режим, у яких є сьогодні. Наприклад, з якоїсь країни за місяць чи за два збільшується кількість шукачів притулку в 10 разів. Хто приймає рішення про початок консультацій, що робити далі з безвізовим?",- додав Клімкін.

Причому в уряді не приховують, що Німеччина грає не останню роль у протидії швидшому завершенні цього процесу. "Іноді здається, що це дійсно гра, яка інспірована декількома країнами. Бо дуже дивно, коли німці не сприймають позицію парламенту щодо ролі парламенту в прийнятті рішення, а впарламенті цю позицію представляють також німці", - зазначила Зеркаль.

В неформальних бесідах українські дипломати висловлюють сподівання, що останнє слово в скасуванні віз зрештою отримає саме Європерламент. "Там ми маємо широку підтримку, яка суттєво зменшує шанси на скасування безвізу вподальшому", - пояснив РБК-Україна один з високопоставлених українських дипломатів.

Привід знайдеться

В МЗС пояснюють, що  рішення європейців аж ніяк не стосується України, а відповідно – загрози потоку нелегальних мігрантів з нашої держави до ЄС, що тим більше може виглядати загрозливо з огляду на продовження бойових дій на сході України.

В ЄС хочуть бути готовими до введення безвізу, у перспективі, із Туреччиною. Адже саме через Туреччину наразі йде найбільший потік нелегальних мігрантів через військові конфлікти у Сирії та Іраку. До того ж у вересні, строни домовилися про поновлення діалогу після двомісячної перерви, зумовленої похолоданням відносин через спробу державного перевороту в Туреччині. Звісно, про безвіз Туреччини з ЄС говорити ще зарано, адже немає ще ні рішення Єврокомісії, ні парламенту, ні Ради Міністрів ЄС.

"Це питання не пов’язане на пряму з Україною. Це більше пов’язано з Туреччиною і з питанням взагалі позиції Європарламенту і країн-членів ЄС по наданню Туреччині безвізового режиму також", - пояснює Зеркаль.

Самі європейці, хоч і погоджуються з тим, що Україна виконала всі необхідні вимоги, щодо візової лібералізації, відзначають, що їх турбують питання темпу впровадження реформ та боротьби з корупцією. "Питання, які ставляться щодо України, скоріше стосуються корупції. Це всі знають і це відверто. Але конфлікту на Донбасі це не стосується. Це пов’язано з документами. Ваша українська влада чудово знає про це", - туманно пояснила причини занепокоєння європейців РБК-Україна Ізабель Дюмон. Проте, про які саме "документи" йде мова, вона не уточнила.

Народні депутати пояснюють – насправді європейці чекають на закінчення терміну подачі українськими чиновниками декларацій про доходи. Нагадаємо – зробити це вони мають до 1 листопада. "Теоретично, якщо, наприклад, буде зірвано електронне декларування, що є однією з вимог, з якихось причин – база не спрацює, саботаж, то вони теоретично можуть взяти це до уваги, і деякі країни можуть не проголосувати тому, що це питання консенсусу 28 країн на Раді ЄС", - говорить нардеп від БПП, член комітету у закордонних справах Світлана Заліщук.

Хочеш до Європи - плати

Та навіть, якщо Україна отримає безвіз, це ще не означає що в’їзд на територію ЄС буде для українців безкоштовним. Так в ЄС зараз розмірковують, чи не запровадити плату для громадян, які в’їжджатимуть до ЄС без віз. І це стосуватиметься не тільки українців. Яка це буде плата і чи буде взагалі наразі не відомо. Європейці пояснюють, що така необхідність пов’язана із необхідністю боротьби європейців із тероризмом. Адже перш ніж перетнути європейський кордон громадянин буде зобов'язаний зареєструватися в певній електронній системі, яка має його ідентифікувати, а плата стягуватиметься для того, щоб система могла функціонувати.

"Це є нормальна практика, яку в світі вже десятки країн мають. Це є електронна реєстрація пасажирів, які летять в Штати чи Австралію, Канаду. Це не візова політика. Це питання контролю, боротьби зі злочинністю, тероризмом, щоб відсіяти тих людей. Тобто буде попередня верифікація цих людей – всіх, хто матиме безвізовий режим і за невелику оплату зареєструється в тій системі за кілька хвилин чи навіть годин і отримаєе підтвердження, що може їхати", - пояснює співрозмовник.

Підтвердили, що відповідне питання вивчається в ЄС і у вітчизняному МЗС. "Зараз ніяких дискусій, чи буде це коштувати і скільки це буде коштувати поки що немає. Зараз Єврокомісія це вивчає, і не потрібно передавати знову ці спекуляції. Я вже чув 14 євро і 24 євро. Поки що таких дискусій Єврокомісія не веде",- розповів Клімкін.

Проте від  такої ідеї не в захваті у парламенті.  "Я уявляю, як би реагували європейці, які би прилетіли до Борисполя, а тут би на вході стояв кіоск, де треба було купити прохідний квиточок. І щоби нам тоді розповідали? Що ми є варварською країною?", - обурюється віце-спікер Сироїд.

Тож коли саме Україна зрештою отримає безвіз? У представництві ЄС в Україні з цього приводу не багатослівні. Там не називають конкретних термінів, коли це може статись, і чи взагалі це відбудеться до кінця цього року. "Європейський Союз не може назвати конкретної дати. Проте ми маємо надію, що безвізовий режим уже буде запроваджений найближчим часом. Україна виконала всі умови для надання такого режиму", - зазначив РБК-Україна прес-аташе ЄС в Україні Давид Стулік.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся