Ключовим в ухваленні рішення Трампом все-таки залишається фактор Росії. Основну роль зіграє те, які вигоди отримають Штати від того, що нададуть Україні таку підтримку.
Питання можливого надання Україні летальної зброї з боку США виникло після анексії Росією Криму і початку конфлікту на Донбасі. Саме тоді Київ звернувся до західних партнерів по допомогу, в тому числі, закликаючи надати летальну зброю. Допомога була надана, однак, в основному у вигляді фінансів на реформування армії, навчання військовослужбовців, відправлення груп військових інструкторів, а також надання військової техніки і різного роду засобів несмертельного характеру. Що стосується летальної зброї, дискусії з цього питання досі тривають в колах західних політиків та експертів, у тому числі в США. Чи надасть найпотужніша держава летальну зброю Україні – в матеріалі РБК-Україна.
14 листопада 2017 року Палата представників Конгресу США ухвалила законопроект про оборонний бюджет на 2018 рік, який передбачає допомогу Україні у сфері безпеки на 350 млн доларів. Це ж рішення підтвердив і американський Сенат. Таким чином, законопроект був схвалений і переданий на підпис американському президентові Дональду Трампу.
Сума допомоги Україні в цьому документі зберігається на рівні минулого року, однак, найцікавіше в ньому – можливість надання Україні летальної зброї оборонного характеру. Вперше на законодавчому рівні пропонується надати Україні такі оборонні засоби: радіолокаційні засоби протиповітряної оборони і спостереження за надводною ситуацією, військово-морські протимінні засоби, кораблі берегової охорони. Крім того, законопроект продовжує на 2018 рік дію обмежень у військово-технічному співробітництві між США і Росією. Мова йде про те, що передбачені бюджетом кошти не можуть бути використані на співпрацю з РФ, поки триває окупація території України. Крім того, цей пункт прив'язаний до виконання Росією Мінських угод.
Що стосується надання Україні летальної зброї, то з цим питанням не все так просто. Відомо, що адміністрація колишнього президента США Барака Обами не підтримувала таку допомогу Україні, щоб не провокувати ескалацію конфлікту. Республіканці завжди були більш рішучими у цьому питанні. Сенатор Джон Маккейн неодноразово закликав не просто зберігати і посилювати санкції проти Росії, але і надати Україні летальну зброю. Керівництво України піднімало це питання на всіх переговорах з американською стороною, хоча в офіційних коментарях президент Петро Порошенко був стриманий, акцентуючи увагу на тому, що Україні потрібно більше не летальна зброя, а сучасні оборонні засоби і розробки. Більш різкий і категоричний у своїх заявах секретар РНБО Олександр Турчинов. Він критикував західних партнерів за їх нерішучість дати відсіч Росії. "США вже кілька разів ухвалювали таке рішення, але від ухвалення рішення до поставки ми ніяк не можемо пройти цей відрізок, але я сподіваюся, що це станеться. Це для нас принципово і з політичної позиції, тому що це виконання зобов'язань щодо забезпечення нашої безпеки і незалежності", - сказав Турчинов журналістам 24 листопада, коментуючи відповідне рішення Конгресу.
І головна інтрига сьогоднішнього дня – чи підпише Трамп це рішення законодавців. Посол України в США Валерій Чалий в інтерв'ю РБК-Україна акуратний у прогнозах щодо того, яке рішення ухвалить американський президент. Однак, за його словами, той факт, що Конгрес схвалив законопроект, який передбачає розширення військово-технічного співробітництва між Україною і США – це вже величезне досягнення. Адже ні для кого не секрет, що Росія всіма шляхами і силами намагається протистояти цьому процесу. "Питання розширення військово-технічного співробітництва, яке включає надання, в тому числі прямої допомоги з боку США - це один з пріоритетів і України, і нашої двосторонньої взаємодії. Ви знаєте, що звучало дуже багато заяв в самій Україні, що рівень взаємодії та підтримки з боку США знижується. Так ось цей законопроект показує, що цей показник не тільки не знижується, він розширюється не тільки в обсягах фінансування, але і за напрямами і типами оборонної допомоги, яка передбачена для України", - підкреслив посол.
За його словами, список оборонних коштів для України суттєво розширено, а сам факт включення в законопроект положення про надання летальної зброї оборонного характеру – це результат важкої роботи української сторони. Більш того, 350 млн доларів – це не межа американської допомоги, адже існують окремі програми, за якими США може надавати підтримку Україні у сфері безпеки. "Повні обсяги надання Україні допомоги можна оцінити тільки після ухвалення повного консолідованого бюджету на наступний рік. Адже ці 350 млн – це ті кошти, які проходять по лінії Пентагону. Але є ще можливість отримати кошти по лінії Держдепу. І хоча з самого початку запит Держдепу на цей напрямок був нульовий, то зараз ми працюємо над тим, щоб цей показник досяг 85-95 млн доларів", - пояснив Чалий.
Тому, за словами посла, якщо президент США підпише цей законопроект – це стане потужним політичним сигналом не тільки для України, але і для всього європейського регіону, в тому числі для Балтійських країн.
Чи дозволить президент США постачати Україні летальну зброю, що передбачає відповідний законопроект, буде залежати від того, що це дасть американській стороні. Адже для Росії це питання дуже чутливе. Тому в політичних та експертних колах говорять, що Трамп максимально використовує питання летальної зброї для України в своїх інтересах. І прогнозувати, чи підпише він чи ні відповідне рішення – справа невдячна.
Голова парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Сергій Пашинський в коментарі РБК-Україна зазначив, що США повинні дати чіткий сигнал всьому світу в питанні російської агресії. "США – це президентська республіка і це питання лежить виключно в компетенції президента. Яке рішення ухвалить Трамп, я не знаю. Але в будь-якому випадку – це буде сигнал всьому світу, що в США вірять у перспективу відсічі агресії РФ. Нам потрібні сучасні розробки, електронні засоби, радіолокаційні станції, сучасні технології", - сказав Пашинський.
Директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак звертає увагу на той факт, що рішення Конгресу про військову допомогу Україні – це вже важливий психологічний сигнал іншим партнерам України, в першу чергу членам НАТО. "Це рішення може розгерметизувати ситуацію навколо України і відкрити шлюзи для передачі сучасних оборонних технологій. Адже прикрим фактом досі залишається неоголошена заборона на продаж Україні комплектуючих – радіоелектроніки, елементної бази для систем протиповітряної оборони, радарів та іншого", - говорить експерт. А рішення США про надання зброї Україні може змінити існуючу останнім часом політику подвійних стандартів Заходу.
Проте підписання президентом законопроекту, ухваленого Конгресом, не достатньо. Для початку поставок необхідно ще одне окреме рішення Трампа, який санкціонує поставки зброї в Україну. Тому українські дипломати звертають увагу на той факт, що потрапляння законопроекту на стіл президента - суттєвий крок вперед, але ще не перемога. Крім того, ніхто не забороняє Україні купувати летальну зброю, в тому числі американського виробництва. Що, насправді, Київ негласно вже робить. Дипломатичні джерела стверджують, що Україна, як суверенна держава, яка виконує всі режими експортного контролю, за останній рік дійсно закуповує у США летальну зброю оборонного характеру. "Для когось, може, й стала сенсацією заява відповідної американської компанії, яка постачає в Україну, але це нормальна взаємодія і поглиблення ВТС. Тобто ми вже отримуємо від США летальну зброю оборонного характеру. Тільки це зброя тактичного характеру, з обмеженим радіусом дальності дії. Ті ж гранатомети або стрілецьку зброю, боєприпаси", - розповіло джерело.
Як відомо, раніше Голос Америки повідомив, що компанія з Техасу AirTronic USA поставляє в Україну гранатомети. "PSRL - це система летальної зброї. Але це оборонна летальна зброя. Це не якісь серйозні ракетні установки, у них дальність потрапляння тільки 1000 метрів. Так поки ці системи озброєнь будуть залишатися на українській частині від кордону, це не наступальна зброя. Але якщо наступальні війська почнуть перетинати кордон, тоді, я думаю, українські збройні сили могли б використовувати наші системи, щоб зупинити наступ", - заявив директор компанії Річард Вандівер.
Додатковим аргументом на користь рішення про постачання летальної зброї Україні стане і той факт, що за останні роки українська армія пройшла суттєве реформування. "Адже раніше основний аргумент не надання Україні такої зброї складався з двох частин. Перше – що українська армія не може гарантувати належне використання таких типів зброї і, по суті, воно може потрапити в руки ворога. Тепер такого аргументу вже немає, адже є аналіз ситуації, оцінка ефективності ЗСУ та захищеності у цьому контексті цих видів зброї. Другий – щоб не спровокувати Росію на подальші агресивні дії. Цей аргумент, як ми бачимо, не спрацював. Адже саме слабка позиція щодо Росії провокує її на активність, а сильна позиція – навпаки, втихомирить агресора. І це розуміння все більше приходить в США", - розповіло РБК-Україна дипломатичне джерело.
Тому в Києві впевнені, що на сьогоднішній день аргументів того, що США повинні надати Україні летальну зброю, вже істотно більше, ніж було раніше. Україна в цій ситуації вже передала в Пентагон список зброї та оборонних засобів, які б хотіла отримати в якості військової допомоги від США. А минулого тижня американські ЗМІ повідомили, що Рада нацбезпеки рекомендує Трампу надати Україні летальнау зброю, зокрема – "джавеліни". Американський канал ABC з посиланням на свої джерела в Державному департаменті повідомив, що президенту Трампу буде представлена рекомендація продати протитанкові ракети Україні – крок, спрямований на стримування російської агресії. "Якщо Трамп ухвалить рішення про постачання летальної зброї оборонного характеру, то кошти в бюджеті США на це є. Тобто умовно, якщо він дає добро на надання Україні "джавелін", то поставки можуть початися відразу ж", - говорить джерело у дипломатичних колах.
Істотним чином на рішення американського керівництва буде впливати внутрішньополітична ситуація в Україні і проведення ключових реформ в країні. Вже сьогодні суттєво ускладнює цей процес політична конкуренція, яка виходить за межі України. Українські дипломати нарікають, що роблять велику і складну роботу, яка б дозволила поставки летальної зброї, а в цей час в Конгрес приїжджають українські політики і, бажаючи отримати підтримку Вашингтона, заявляють про масову корупцію, неефективні дії і відсутність реформ.
Однак і українські політики, і дипломати, і експерти стверджують, що ключовим в ухваленні рішення Трампом все-таки залишається фактор Росії. Основну роль зіграє те, які вигоди отримають Штати від того, що нададуть таку підтримку і на що готова піти Росія, щоб американська сторона не ухвалила таке рішення.