Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило кредитний рейтинг Словенії на один щабель - з А - до ВВВ+. Прогноз по рейтингу - "негативний", повідомляється в прес-релізі агентства.
Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило кредитний рейтинг Словенії на один щабель - з А - до ВВВ+. Прогноз по рейтингу - "негативний", повідомляється в прес-релізі агентства.
Причиною зниження рейтингу стало значне погіршення макроекономічних та фіскальних перспектив Словенії з моменту останньої оцінки Ficth в серпні 2012 р. Згідно з прогнозами агентства, в 2013 р. ВВП Словенії скоротиться на 2%, а в 2014 р. - на 0,3%. При цьому дефіцит бюджету складе 5% ВВП в 2013 р., у той час як уряд країни очікує показника дефіциту бюджету в 2,8% ВВП.
Крім того, відзначає Fitch, країну очікує збільшення обсягів державної заборгованості у зв'язку з реструктуризацією банків країни - з 22% ВВП в 2008 р. до 72% ВВП у 2013-2014 рр. Раніше Fitch прогнозував, що обсяг держборгу складе 63% ВВП в 2014 р. Занепокоєння агентства викликає також той факт, що уряд країни не вживає достатніх зусиль для вирішення економічних проблем країни.
Читайте також: Словенія стане другим Кіпром, - Президент
В кінці квітня ще одне рейтингове агентство - Moody's Investors Service - знизило довгостроковий кредитний рейтинг Словенії з Ваа2 до Ва1, прогноз за рейтингом збережено на рівні "негативний".
Провідним фактором зниження рейтингу стали проблеми в національному банківському секторі і як наслідок можлива необхідність проведення заходів щодо їх рекапіталізації з боку держави. Зокрема, серйозні проблеми з зростанням "токсичних" кредитних зобов'язань відчуває державний банк Nova Ljubljanska Banka. Всього, за розрахунками Moody's, на рекапіталізацію банківської системи може знадобитися сума у розмірі 8-11% від валового внутрішнього продукту (ВВП).
Другою причиною для зниження оцінки кредитоспроможності Словенії є зростання боргового навантаження на державному балансі. Так, за підсумками 2012 р. заборгованість склала 54,1% від національного ВВП, в той час як в 2008 р. її обсяг досягав лише 22% від ВВП.
Читайте також: Наступною жертвою боргової кризи може стати Словенія
На початку весни кредитоспроможність Словенії погіршувалася найбільш високими темпами у світі після Кіпру, оскільки інвестори вважають, що саме ця країна слідом за Кіпром стане шостою економікою зони євро, яку доведеться рятувати від дефолту.
За останній час в банківському секторі Словенії різко збільшилася частка неповернутих кредитів. В середньому по країні обсяг поганих боргів вже досяг 15%, а в трьох найбільших банках (включаючи Nova Ljubljanska Banka, NLB) "поганим" є кожен п'ятий кредит.
Словенський державний Nova Ljubljanska Banka, найбільший кредитний інститут в країні, завершив 2012 р. зі збитками в 275 млн євро, а інший великий гравець на ринку - Nova Kreditna Banka Maribor - втратив 205 млн євро.
Більш того, у найближчій перспективі ситуація буде погіршуватися. Згідно з прогнозами, ВВП країни за підсумками цього року впаде як мінімум на 2%. Раніше МВФ підрахував, що уряду необхідно не менше 1 млрд євро (3% від ВВП) на рекапіталізацію банківської системи і ще 3 млрд євро додаткового фінансування в цілому. Між тим владі Словенії все важче знаходити необхідні кошти.
Читайте також: ОЕСР не бачить необхідності негайного виділення екстреної допомоги Словенії
На думку експертів, влада ЄС спочатку дасть Словенії можливість самостійно зробити спробу по збору засобів і тільки у разі її провалу буде нав'язувати допомогу по кіпрському сценарію. Зовнішній борг Словенії не такий вже й великий - 48% ВВП. Однак з урахуванням того, що багато інвесторів тепер не будуть вкладатися в економіку країни, якій загрожує дефолт, уряду доведеться шукати внутрішні резерви - не менше 10% від ВВП.