ua en ru

Третій друг президента: як Луценко став генпрокурором

Третій друг президента: як Луценко став генпрокурором Фото: Луценко пообіцяв, що піде з ГПУ через півтора року
У четвер, 12 травня, Україна нарешті отримала нового генпрокурора. За призначення на цю посаду Юрія Луценка проголосували 264 народних депутата. Епопея з призначенням нового глави ГПУ тривала майже 2 місяці і ще у вівторок було неясно, чи зможе глава фракції БПП отримати цю посаду. Адже тоді депутати провалили голосування за коригування законодавства, яка дозволяла б Луценко працевлаштуватися в ГПУ. Підніжку Луценка підставили його ж колеги по БПП. У голосуванні не брали участь 31 депутат президентської фракції. У ситуацію довелося втрутитися президенту Петру Порошенку. Щоб вирішити питання з генпрокурором, йому довелося скасувати візит до Великобританії. Як йшли переговори навколо призначення нового генпрокурора, і хто допоміг Луценка отримати цю посаду - в матеріалі РБК-Україна.

У четвер, 12 травня, Україна нарешті отримала нового генпрокурора. За призначення на цю посаду Юрія Луценка проголосували 264 народних депутата. Епопея з призначенням нового глави ГПУ тривала майже 2 місяці і ще у вівторок було неясно, чи зможе глава фракції БПП отримати цю посаду. Адже тоді депутати провалили голосування за коригування законодавства, яка дозволяла б Луценко працевлаштуватися в ГПУ. Підніжку Луценка підставили його ж колеги по БПП. У голосуванні не брали участь 31 депутат президентської фракції. У ситуацію довелося втрутитися президенту Петру Порошенку. Щоб вирішити питання з генпрокурором, йому довелося скасувати візит до Великобританії. Як йшли переговори навколо призначення нового генпрокурора, і хто допоміг Луценка отримати цю посаду - в матеріалі РБК-Україна.

Квиток в один кінець

Останні вихідні перед призначенням в ГПУ Юрій Луценко провів у компанії президента. У вівторок, 10 травня, після погоджувальної ради він вдруге за два тижні не прийшов на засідання фракції БПП.


- Як такої зустрічі з кандидатом в генпрокурори Луценка у нас не було. Втім, ми і так за ці півтора року добре усвідомили, кого і як потрібно посадити. Юрій Віталійович свою позицію озвучував нас постійно, - сказав РБК-Україна депутат Сергій Березенко. Він запевняє - Юрій Луценко не проводив мобілізацію голосів під своє призначення на нову посаду.

- Напевно, це і позначилося на голосування у вівторок. Але сьогодні ми дали максимум з того, що можна було залучити, - міркує Березенко.

Замість того, щоб спілкуватися з соратниками по президентської фракції, Луценко у вівторок пішов на зустріч з колегами з "Народного фронту". Розмова мала бути не з легких, адже колеги БПП по коаліції всерйоз вважали голову фракції БПП ініціатором "винесення" Арсенія Яценюка Олегом Барною з трибуни парламенту, а потім і відставки прем'єр-міністра.

- Скажіть, а чому після всього, що ви говорили і писали про Яценюка, ми повинні вас підтримувати, - запитала у кандидата в генпрокурори депутат Вікторія Сюмар.

- Розумієте, такою була позиція команди президента, а я працювати в півсили не звик. Це можна вважати моєю вадою. Тому це виглядало занадто яскраво, - пожартував Луценко.

Сюмар продовжила підколювати і поцікавилася, що ж це за команда така була.

На що кандидат відповів, що з Яценюком, як і з главою МВС Арсеном Аваковим він вже помирився, і тепер картинки з кроликом в його комп'ютері замінять інші персонажі.

Луценко пообіцяв, що на посади в ГПУ буде представником "обох політичних команд". Він також підтвердив, що його першим заступником стане представник "Народного фронту" Дмитро Сторожук. Також "фронтовики" запитали Луценка, чи він розуміє, що його провал на цій посаді буде провалом президента. На що той спокійно відповів "так". За словами депутатів, Луценко ясно дав зрозуміти, що розуміє, куди він іде, і що квиток у нього тільки в один кінець.

Зустрічі на Банковій

Після візиту до "Народного фронту" кандидат в генпрокурори провів досить тривалу зустріч з депутатською групою "Відродження" Віталія Хомутинника і Віктора Бондаря. Хоч парламентська більшість офіційно і налічує 232 депутати, але на практиці голосів для прийняття рішень все одно не вистачає.

Екс-союзники БПП і "Народного фронту" по коаліції - "Батьківщина", "Самопоміч" і Радикальна партія Ляшка публічно відмовилися підтримувати і Луценко, і міняти під нього законодавство. Тому президент і його команда змушені, що називається, шукати голоси на стороні. В першу чергу - у депутатів з груп "Відродження" і "Воля народу".

Два тижні тому внесення законопроекту про зміни до законів про ГПУ і НАБУ провалив профільний комітет багато в чому стараннями депутатів цих двох груп. 20 квітня лідер "Відродження" Віктор Бондар говорив, що потрібно міняти систему ГПУ, а не прізвища. Але після зустрічі з Луценком "Відродження" змінило свою позицію. На цьому тижні Бондар вже запевняв, що тільки у Луценка в нинішній ситуації "вистачить духу довести до кінця справи по Януковичу і Майдану".

Окремої зустрічі з "Волею народу" Луценко не проводив. Хоч за тиждень кілька разів зустрічався з її лідером Ярославом Москаленком. Депутат від БПП Сергій Лещенко заявив, що голоси "під Луценко" у залі допомагав збирати член "Волі народу" Олесь Довгий. Його соратники по депутатській групі це не заперечують, але жартують, що вони самі іноді не розуміють, на що і як збирає голоси Довгий.

Але старань Луценко не вистачило – у вівторок Рада провалила голосування за зміни законодавства під нового генпрокурора. Насамперед, недодала голосів фракція БПП, "Народний фронт" проголосувала майже у повному складі, а у "Волі народу" і "Видродженни" проголосувало більше половини депутатів.

У ситуацію довелося втручатися президенту Петру Порошенку. Як повідомили джерела РБК-Україна в Адміністрації президента, після голосування у вівторок глава держави викликав до себе Москаленко. Ще до зустрічі лідер "Волі народу" заявляв, що згоден підтримати Луценка. Але частина депутатів його групи відмовлялися голосувати за зміну законів під Луценко і наполягала на зміні деяких формулювань. Зокрема, щодо заочного засудження. У результаті зміни закону підкоригували.

Тоді ж ЗМІ поширили інформацію, що в Україну спішно прилетів співвласник групи "Приватбанк" Ігор Коломойський. Він - бізнес-партнер Віталія Хомутинника і контролює частина депутатів його групи. Втім, в АП запевняють, що президент з Коломойським не зустрічався.

За інформацією РБК-України, також у вівторок на Банкову приходили один з лідерів "Опозиційного блоку" Сергій Льовочкін і власник корпорації Interpipe Віктор Пінчук. Обидва мають вплив на частину депутатів від БПП. Зокрема, Льовочкін контролює окремих представників президентської фракції, які пройшли до парламенту за квотою Удару Віталія Кличка.

Відзначимо, що 10 травня у голосуванні не брали участь 6 соратників мера Києва. Їхні колеги запідозрили, що таким чином мер намагався нагадати президенту обіцянку річної давності. Справа в тому, що влітку минулого року УДАР проголосував за звільнення Валентина Наливайченка з посади голови СБУ. Цей пост він отримав за квотою соратників Кличка. Натомість президент пообіцяв мерові Києва компенсацію у вигляді кількох посад рангом нижче. Зокрема, прокурора Києва. Але цю посаду команда Кличко так і не отримала.

Столичною прокуратурою досі в статусі в. о. голови керує Олег Валендюк, нібито близький до соратника Ігоря Кононенка - Олександру Грановському. Сам Кличко заперечує, що під час голосування за зміни законів під Луценко і його соратники торгувалися за посади. "Луценко – політик, а для політика, якщо спалиться, то це вже все", - багатозначно прокоментував ситуацію мер Києва. Тим не менш у четвер, 12 травня, перед голосуванням за призначення Луценка в ГПУ до парламенту приїхав Кличко, а також соратник Коломойського, мер Дніпропетровська Борис Філатов. Обидва пояснили свій візит "мерської роботою". Але на цей раз "ударівці", як і "Відродження" голосували повним складом.

Закон "під Луценко"

Стане Луценко генпрокурором, вирішувалося вчора на ранковому засіданні парламенту, коли депутати розглядали черговий проект змін. На зміну проваленій у вівторок проекту Руслана Князевича та Сергія Алексєєва (обидва БПП) був зареєстрований проект Віктора Короля (БПП) і Сергія Драюка (НФ). У ньому були уточнені норми щодо заочного засудження, які викликали протест багатьох народних депутатів.

Крім того, проектом переноситься на рік, до 15 квітня 2017 року, вступ в силу реформи прокуратури, а генпрокурор отримує право призначати на адміністративні посади. Тобто, обрання ради прокурорів і дисциплінарної комісії як органів самоврядування заморожено. РБК-Україна писало, що Луценко відмовлявся обіймати посаду генерального прокурора без можливості впливати на кадрові призначення.

Проти голосування за проект висловилися всі ті ж "Батьківщина", "Самодопомога" і "радикали". "Тут є абсолютно справедливі норми про відстрочку діяльності ДБР (державного бюро розслідувань), тут є абсолютно справедливі норми про перенесення розгляду визначених Генеральною прокуратурою кримінальних справ. Тут є абсолютно справедливі норми про можливість занятті прокурорських посад особами, які не мають прокурорського стажу. Це слушні норми, - заявив під час обговорення позафракційний депутат Віктор Чумак. Але абсолютно невідповідна норма, такі посади можуть займати люди, які не мають вищої юридичної освіти. Це не політична посада, це посада професійна! І тут має бути абсолютно чітке професійне підстава для того, щоб приймати необхідні процесуальні рішення, покладаються на Генерального прокурора".

Але, незважаючи на протести, проект все ж набрав 258 голосів. Якщо у вівторок фракція БПП дала лише 113 голосів з 144, то в четвер вже 130. "Народний фронт" дав 76, "Відродження" - 20, "Воля народу" 14, позафракційні – 14 і 3 голоси дав "Оппоблок".

Після цього, за 2 години, закон був відправлений на підпис президенту, підписаний і навіть надрукований в газеті "Голос України". Після чого до парламенту надійшло подання на нового генпрокурора і тут же було розглянуто комітетом.

Початок розгляду подання кандидатури генпрокурора в залі депутати зустріли плакатами "Президент обіцяв посадити трьох друзів, а третій раз робить генпрокурором одного"."чи Могли ми собі уявити два роки тому, що в країні, де люди вийшли на Майдан, у тому числі проти корупції, генерального прокурора будуть вибирати, ламаючи через коліно колишніх соратників, роздаючи преференції союзникам олігархів і, переступаючи через вимоги і очікування суспільства?", - заявив Мустафа Найєм.

Сам Луценко визнав, що йому соромно, що під нього змінюють закон, але він не знайшов іншого кандидата, хто б зміг впоратися з цим завданням. Кандидат, а слідом і його дружина, заявили, що не будуть брати участі в голосуванні з-за конфлікту інтересів. Луценко також нагадав Юлії Тимошенко, що в 2012 році їх посадили у в'язницю саме професіонали з юридичною освітою.

"Я знаю книгу Лі Куан Ю вже півтора десятка років, у мене трохи інша філософія. Треба так вибирати друзів, щоб їх не треба було садити в тюрму", - відповів кандидат у генпрокурори на питання про трьох друзів, яких треба посадити.

В результаті після півгодини дебатів на табло з'явилася цифра 264 голоси. Рік тому за Віктора Шокіна депутати віддали 318 голосів. Указ про призначення президент підписав у залі, і Луценко тут же склав депутатські повноваження. Вперше процедура призначення пройшла без вручення метрових червоних троянд і брежнєвських поцілунків.

Вийшовши до преси, Луценко був незвично спокійний і стриманий. Він сказав, що найближчі тижні буде знайомитися з положенням справ в ГПУ, і тільки потім прийме кадрові рішення. Він також пообіцяв заслухати всіх заступників по резонансних справах.

- "Мону Лізу" Леонардо да Вінчі малював 12 років, одні очі. У нас немає навіть 12 місяців на те, щоб дати суспільству результат. Ми не такі багаті на час, щоб знову дозволити собі тільки слова, - сказав Луценко журналістам.

Він підкреслив, що попередив президента, що стає генпрокурором тільки на 1,5 року і сподівається, що за цей час в ГПУ з'являться ті нові люди, які змінять цю систему.

Луценко не став говорити про те, кого приведе з собою в ГПУ, але уточнив, що навряд чи у відомство повернеться Давид Сакварелідзе, оскільки той вибрав для себе шлях політики, а їй у прокуратурі не місце. В оточенні нового глави ГПУ також назвали брехнею з'явилися в пресі повідомлення про те, що в ГПУ повернеться адвокат Луценка Олексій Баганець, а також екс-керівник слідчого управління Ігор Щербина.

На питання про внесення подання на одного з лідерів "Опозиційного блоку" Юрія Бойка у справі про закупівлю скандально відомих бурових вишок, Луценко сказав, що його завдання, насамперед, стежити, щоб справи не розсипалися в судах.

- Мій адвокат Ігор Фомін зараз працює з багатьма такими справами, і каже, що позиція ГПУ виглядає досить слабо, - упевнений новий генпрокурор.

- Якщо б вони могли, то давно б нас посадили за щось. А так всі ті, кого реально є за що посадити, вже давно втекли в Росію. І їм залишається тільки засудити їх портрети, - заявив один із соратників Бойко, йдучи з Ради.

Але сам новий генпрокурор обіцяв усіляку підтримку управлінню по спецделам Сергія Горбатюка, висловив надію, що справи Майдану до осені потраплять до суду і заявив, що подумає над тим, а чи не стати державним обвинувачем у справі проти Віктора Януковича.