За останні роки в Україні люди розділилися на два табори - адептів "перемоги" та "зради". Прихильників останнього можна зустріти частіше і, насамперед, у соцмережах. Незважаючи на всі труднощі, хочеться поглянути на минулий 2016-й рік з позитивом. Хоча б для емоційного балансу. Тому РБК-Україна підготувало свою добірку 10 успіхів країни у 2016 році. Ці події, які додали позитивного іміджу країні і завдяки яким про Україну заговорили у світі. До неї увійшли і події, які хоча б на крок наблизили нашу державу до цивілізованого світу. Хочеться сподіватися, що все це якимось чином змінило українське суспільство на краще. Або хоча б змусило його повірити, що країна може досягти багатьох висот.
Лише на 23 бали менше отримала артистка з Австралії Демі Лі. На третьому місці опинився представник Росії Сергій Лазарєв. Цікаво, що він набрав найбільшу кількість балів за підсумками голосування телеглядачів. Однак цього не вистачило, щоб "компенсувати" голоси професійного журі, яке віддало йому п'яте місце. Останній раз перемагав представник України у популярному пісенному конкурсі у 2004 році. Тоді музичну Європу "запалила" Руслана зі своїми "Дикими танцями". Після неї у кроці від перемоги були Вєрка Сердючка (2007 рік) та Ані Лорак (2008 рік), що займали друге місце. До своєї європейської слави Джамала йшла, пройшовши спочатку національний відбір на "Євробачення-2016". На ньому за можливість представляти Україну на відомому пісенному конкурсі змагалися 18 музикантів і колективів. Потім їй довелося пройти через інформаційну "агресію" - окремі російські політики натякали на політичний "кримський" підтекст у пісні Джамали. За умовами конкурсу це заборонено, так як він повинен бути поза політикою. Пісню Джамала почала писати у 2014-му, в ній розповідається про насильницьку депортацію кримських татар у Радянському Союзі у 1944 році. Про ці події вона співала англійською мовою, а кримсько-татарською виконала приспів з народної пісні. Навіть після перемоги у Джамали намагалися відібрати нагороду. Якийсь Артур Ованесян з Єревану зареєстрував на сайті Change.org петицію, адресовану Європейському трансляцыйному союзу, з проханням переглянути результати конкурсу. Але організатори "Євробачення" відмовили.
У Ріо спортсмени отримали 117 медалей. З них - 41 "золото", 37 срібних і 39 бронзових медалей. Українці встановили 109 рекордів у трьох видах спорту: плавання (94), легка атлетика (14), пауерліфтинг (1).
Найбільше національна команда завоювала перемог у плаванні - 74 медалі (25 золотих, 24 срібних і 25 бронзових). Варто відзначити, що у змаганнях брала участь найбільша кількість спортсменів за всю історію виступів нашої країни - 172 людини.
"Укриття" може повністю накрити статую Свободи чи стадіон Stade de France. Нову захисну споруду будуть експлуатувати протягом 100 років. Зазначимо, що хоча Чорнобильську АЕС остаточно закрили 15 грудня 2000 року, але процес виведення її з експлуатації повинен закінчитися тільки в 2064-му.
З жовтня таке оформлення стало обов'язковим для всіх, хто досяг 14-річного віку. При бажанні змінити прізвище, у разі втрати, псування паспорта або необхідності вклеїти фотографію в 25 і 45 років будуть оформлятися нові документи. Всі інші зможуть обмінювати старі паспорти на нові за власним бажанням. Ціна питання - 10% від мінімальної зарплати, тобто, з 2017 року це буде коштувати 320 гривень. Для окремих категорій громадян місцеві громади зможуть зробити випуск документів безкоштовним. Особи, які оформлюють паспорти у віці 14-18 років, будуть отримувати їх з терміном дії чотири роки, після 18 років він видається на 10 років. Передбачається, що такі внутрішні паспорти можна буде отримати не тільки у відділеннях Державної міграційної служби, а й у центрах надання адмінпослуг. ID-карта має вигляд пластикової картки із безконтактним електронним носієм (чіпом). На документі зазначаються ім'я, стать, громадянство, дата і місце народження, фотографія, оцифрований підпис. Нові паспорти також містять ідентифікаційний код, нанесений на паспорт графічно і занесений в електронний чіп. Отже, довідку з податкової інспекції носити з собою не потрібно. На ID-карті - написи українською і англійською мовами. Біометричні дані (відбитки пальців) заносяться тільки за бажанням. У паспорті немає відміток про шлюб або його розірвання.
В основі сюжету - однойменний твір сучасного українського дитячого письменника Антона Сіяніки. У мультфільмі розповідається про 12-річного сина знаменитого героя народних казок Кирила, який переміг останнього Змія. У Микити немає надсили батька, а перемогти дракона йому доведеться тільки з допомогою сили духу. "Голосами" героїв стали українські зірки: Василь Вірастюк (Микита Кожум'яка), Віктор Андрієнко (кажан Едді, троль Фоллки), Руслана Писанка (відьма Сірінга), Сергій Сивоха (Дракон). "Микита Кожум'яка" був розроблений українською анімаційною студією "Panama Grand Prix". Над створенням мультфільму в команді працювали професіонали світового рівня. Автор візуальних спецефектів - Михайло Славов, який допомагав у створенні фільмів "Форсаж-6" і "Аліса у задзеркаллі". Консультант візуальних спецефектів - фахівець з комп'ютерної графіки Марк Пінхейро, який перед цим працював над серіалом "Ігри престолів". При роботі над сценарієм допомагав Філ Паркер, він також консультував авторів оскароносного "Уоллес і Громіт і прокляття кролика-перевертня".
В основі сюжету - журналістське розслідування. У паризькому передмісті Сент-Женев'єв де Буа у російському домі доживає останні дні старий, у якого є щоденник його бабусі - Каплан. З нього київська журналістка Марина дізнається історію "сліпої" любові Каплан до Віктора Гарского, який двічі використав Каплан у своїх політичних іграх.
Ще одним проривом став документальний фільм "Лобановський назавжди", який завоював головний приз міжнародного фестивалю спортивного кіно і телебачення у Мілані.
Фільм Антона Азарова, світова прем'єра якого відбулася у червні 2016-го на Шеффілдському міжнародному документальному кінофестивалі, розповідає про відомого футбольного тренера Валерія Лобановського у період з 1960-х років до останнього його виходу на поле. У фільмі є архівні матеріали, розповіді футболістів, тренерів, функціонерів. Серед них - Андрій Шевченко, Олег Блохін, Мішель Платіні, Ігор Бєланов, Йожеф Сабо, Сергій Ребров і Карло Анчелотті.
Інша кінострічка "Коли цей вітер стихне" перемогла у номінації "Кращий документальний студентський фільм" на найбільшому у світі фестивалі документального кіно IDFA в Амстердамі.
Це вперше за час незалежності, коли українсько-польська знімальна група, у складі якої українці - тільки режисер і оператор, зайняла перше місце на кінофестивалі такого рівня. Стрічка розповідає про кримсько-татарську сім'ю, що живе на території окупованого Криму. Глядач дізнається про чотири особисті історії, труднощі, з якими стикається сім'я, вимушена жити під постійним пресом політичного режиму.
Ще одним успішним проектом стала короткометражка Дмитра Сухоліткого-Собчука "Інтерсекція". Вона перемогла у Болгарії на 3-му Міжнародному фестивалі студентських фільмів "Нова хвиля" у номінації "Кращий документальний фільм".
Стрічка спільного виробництва України і Румунії. У фільмі розповідається про один день життя спільноти ромів малого румунського міста, яке живе на перехресті провінційної дороги і міжнародного шосе.
Відразу дві нагороди у Німеччині отримав проект екранізації роману Сергія Жадана "Ворошиловград" на кінофорумі Connecting Cottbus 2016 - однієї з головних подій європейського кіноринку. Продюсер Володимир Яценко, режисер Лодигін і сценарист Наталія Ворожбит отримали 1500 євро та акредитацію на Producers Network у рамках кіноринку Каннського кінофестивалю у 2017 році. Екранізацію однойменного роману Сергія Жадана спільно знімають Україна і Швейцарія. Загальний бюджет фільму - майже 31 млн гривень, Держкіно виділить 15,5 млн гривень. Дата виходу фільму поки невідома.
Літак відрізняється простотою в управлінні і невибагливістю в експлуатації. Український "Антей" побував на аеродромах 89 країн на п'яти континентах.