В УПЦ КП вже проінформували, що підтримують ініціативу Порошенка. Аналогічне прохання також підписав єпископат Української автокефальної православної церкви, йдеться у заяві Київського патріархату. Крім того, там висловили сподівання на підтримку такої ініціативи і ієрархами УПЦ Московського патріархату.
У вівторок, 17 квітня, президент Петро Порошенко запросив на зустріч керівників усіх парламентських фракцій. Предметом обговорення була підтримка Верховною Радою створення єдиної української помісної православної церкви. За словами Порошенка, на сьогодні Україна як ніколи близька до появи єдиної церкви. Вперше за 26 років відповідне звернення до Вселенського патріарха Варфоломія підписали всі ієрархи Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви. Як припускають парламентарії, голосування за звернення до Вселенського патріарха відбудеться вже в четвер, 19 квітня. Детальніше про це - в матеріалі РБК-Україна.
Ще з початку 90-х років в Україні існує три православні конфесії - Українська православна церква Київського патріархату (УПЦ КП), Українська автокефальна православна церква (УАПЦ) та Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП). Перші дві - неканонічні і не визнані іншими православними церквами. Остання - канонічна, самоврядна православна церква з особливим статусом у складі Російської православної церкви на території України.
За даними Центру Разумкова в 2017 році, прихожанами Київського патріархату себе вважають майже 39%, прихильниками Московського патріархату - 17%. Ще, як показують різні дослідження, приблизно 2-3% є вірними УАПЦ.
Вперше найбільший інтерес до питання об'єднання церков проявив екс-президент Віктор Ющенко в 2005 році. Однак спроби Ющенка ініціювати міжконфесійний діалог не увінчалися успіхом: і УПЦ КП і УАПЦ не могли прийти до компромісу між собою; і формат можливого об'єднання не зовсім вписувався в інтереси Московського патріархату.
Про створення єдиної православної церкви знову заговорили вже під час президентства Петра Порошенка, що особливо актуалізувалася на тлі російської агресії. Спроби об'єднання у Помісну православну українську церкву в 2015 році робилися і між УПЦ КП і УАПЦ, однак ці переговори зайшли в глухий кут. У Київському патріархаті заявили, що автокефали відмовилася від попередніх домовленостей, де-факто зірвавши злиття організацій.
У червні 2016 року, Верховна Рада проголосувала за звернення до Вселенського патріарха Варфоломія з закликом про надання автокефалії (незалежності) Православної церкви в Україні - "видати Томос (указ, окружне послання предстоятеля помісної православної церкви з деяких важливих питань церковного устрою; шляхом надання томоса деякій частині "материнської" церкви офіційно проголошується автономія в управлінні або автокефалія, - ред.) про автокефалію Православної церкви в Україні, на основі якого вона могла зайняти належне місце в родині Помісних православних церков". Метою постанови було прискорення зміни статусу української Церкви та утвердження її незалежності від держави-агресора. Після цього, за повідомленням президента, Вселенський Патріархат прийняв до розгляду звернення парламенту і сформував комісію, яка почала вивчення цього питання.
У вівторок, 17 квітня джерела РБК-Україна в Адміністрації президента повідомили, що Порошенко найближчим часом оголосить про початок процедури створення єдиної української православної церкви. За словами джерел, відповідну угоду досягнуто в ході переговорів Порошенка з патріархом Варфоломієм. Зазначимо, що на початку квітня Порошенко був з офіційним візитом у Туреччині, під час якого у нього відбулася зустріч з Вселенським патріархом.
Паралельно, джерела видання у фракції БПП поінформували, що вдень у перерві між засіданнями ВР президент збирає у себе голів парламентських фракцій. Предмет зустрічі - обговорення створення єдиної української православної церкви.
В АП Порошенко попросив лідерів фракцій підтримати цю ініціативу. "Я як президент прийняв рішення звернутися до Вселенського патріарха з проханням про надання Томосу українській помісній автокефальній церкві і просив би вас, шановні колеги, щоб і парламент підтримав це звернення. І зробив це якомога швидше", - заявив президент.
Він повідомив, що після прийняття відповідного рішення парламенту, питання створення церкви буде розглядатися в Синоді. "Якщо буде це рішення парламенту, я його, а також звернення президента, звернення церковних ієрархів, передам Вселенському патріарху, щоб воно було як можна швидше, на Соборі, в Синоді розглянуто та прийнято відповідне рішення", - заявив він. І припустив, що це рішення може бути прийнято до 1030-річчя Хрещення Русі - 28 липня 2018 року.
За словами Порошенка, після зустрічі з патріархом Філаретом всі єпископи православної церкви Київського патріархату поставили свої підписи на зверненні до Вселенського патріарха про надання Томосу новій українській автокефальній православній церкві. А після зустрічі з митрополитом Макарієм, главою Української автокефальної церкви, звернення підписали і все архієпископи УАПЦ. "За 26 років це перший документ, який об'єднав усіх ієрархів цих церков. Патріарша рада Української автокефальної православної церкви також приєдналася до цього звернення. Двері відкриті, єпископи інших церков підписали або розглядають можливість підписання звернення до його святості про надання нам Томосу на автокефалію", - додав Порошенко.
Президент також запевнив, що єдина українська православна церква не буде державною. "Всі віруючі мають право вільно обирати собі як конкретний храм, так і церковну юрисдикцію. Хочу окремо підкреслити, що хто захоче залишитися в тій церкві, яка зберігає єдність з Російською православною церквою, то вони також зберігають за собою гарантоване право власного вибору. В цьому питанні примус або заборона не допустимі", - зазначив Порошенко.
В УПЦ КП вже проінформували, що підтримують ініціативу Порошенка. Аналогічне прохання також підписав єпископат Української автокефальної православної церкви, йдеться у заяві Київського патріархату. Крім того, там висловили сподівання на підтримку такої ініціативи і ієрархами УПЦ Московського патріархату.
Реакція послідувала і від Московського патріархату. Там, у свою чергу, заявили, що згодні на появу власної автокефальної помісної церкви, але на канонічних засадах. Про це на своїй сторінці у Facebook написав заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ МП протоієрей Миколай Данилевич. "Я думаю, що це все закінчиться великим пшиком, як це було багато разів до цього. Буде багато галасу в ЗМІ, і на цьому все закінчиться", - заявив він. За словами Данилевича, "починати таку роботу потрібно з УПЦ (Московського патріархату), а не з її сепаратними частинами". Протоієрей повідомив, що УПЦ МП виступає за подолання розділення і за єдину церкву. На його думку, церковну тему чинна влада використовує, "щоб залишитися на другий термін". А обговорення президента з главами фракцій питання про створення єдиної Української православної церкви не в його компетенції, написав Данилевич.
Як прогнозує депутат від БПП Ірина Фриз, підтримка президентської ініціативи в залі буде. "Вважаю, що така ініціатива є вкрай необхідною для нашої держави. Я її повністю підтримую. Переконана, що фракція БПП і всі, хто є патріотами нашої держави, також підтримають цю ідею. Оскільки відділення нашої помісної церкви від так званого протекторату Московського патріархату - крок вперед, крок до закріплення нашої самоідентичності на всіх напрямках нашого життя, а головне - нашого майбутнього. Думаю, в залі можуть бути різні коливання, але в цілому зараз парламент дуже рішуче налаштований на кардинальні реформи. Сподіваюся, це рішення буде схвалено", - розповіла РБК-Україна парламентарій.
Голова фракції "Народного фронту" Максим Бурбак також заявив, що його політична сила підтримує це починання. "Хочу нагадати, що в 2016 році ми голосували за звернення до Вселенського патріарха. Фракція "Народного фронту" дала максимальну кількість голосів. Ми почули пропозицію президента, буде оформлятися відповідна постанова. Будемо на фракції розглядати і в четвер (19 квітня - прим.) будемо голосувати. Попередньо така домовленість", - розповів він.
За оцінкою заступника голови фракції "Самопоміч" Руслана Сидоровича, створення єдиної Української православної церкви - явно позитивна ініціатива. "На сьогоднішній день в Україні функціонує кілька православних церков. Це православна церква Московського патріархату, це православна церква Київського патріархату, це автокефальна православна церква. І, безумовно, що таке роз'єднання не є позитивним для консолідації народу", - прокоментував виданню нардеп. Однак, за його словами, вирішення цього питання лежить не в політичній площині, і навіть не в площині держави. "Центр прийняття рішень знаходиться за межами держави Україна. Це не буде рішенням виключно Вселенського патріарха, це рішення має прийняти Синод. Синод вже не збирався багато-багато століть. Буде почуто прагнення українців до створення єдиної православної церкви - час покаже. Всередині держави я не бачу абсолютно ніяких перешкод", - уточнив Сидорович.
Ініціативу президента підтримують і в "Батьківщині". "Дискусія з приводу того, що в Україні повинна з'явитися єдина українська православна церква йде давно. У України як незалежної держави за всіма церковними канонами є право мати свою церкву. Безумовно, завдання всіх політиків і парламенту - щоб така церква відбулася: якщо будуть злиті всі три частини православної церкви. Єдність усіх цих трьох частин православної церкви було б дуже серйозним об'єднуючим фактором для українського суспільства. Для "Батьківщини" це питання є цілком логічним, ми це підтримуємо", - розповів РБК-Україна нардеп Іван Крулько.
За його прогнозами, такому рішенню з боку президента і парламенту будуть протидіяти в Москві. "Ми розуміємо, що зараз включиться Москва. У зв'язку з цим з їх боку буде жорсткий опір, вони будуть робити все для того, щоб такого об'єднання не відбулося. Оскільки вони чудово розуміють, що таке рішення посилить єдність української нації і призведе до того, що Україна буде зміцнювати свою соборність і єдність", - повідомив Крулько. Він також вважає, що Рада підтримає дану ініціативу. "Більше того, сподіваюся, це призведе до того, що і третя частина української православної церкви - УПЦ МП, у якої в Україні офіційно найбільша кількість зареєстрованих парафій - також буде в цьому об'єднанні. Тоді у нас в Україні справді відбудеться одна з найбільших подій в українській історії. Але давайте дочекаємося. Тому що раніше ми вже були близькі до цих процесів, однак з якихось причин вони не відбувалися", - прокоментував виданню парламентарій.
У той же час, критично сприйняли ідею Порошенка про створення єдиної української помісної православної церкви в "Опозиційному блоці". "Вважаю, що це абсолютно неадекватна заява президента, пов'язана з майбутніми президентськими виборами. Впевнений, що держава не повинна втручатися у справи церкви, і подібні дії і заяви тільки посилюють розкол у суспільстві. Вони призведуть лише до посилення протистояння. Я категорично проти такої ідеї", - повідомив РБК-Україна нардеп від "Опозиційного блоку" Микола Скорик. Глава фракції ОБ Юрій Бойко в бесіді з журналістами зазначив, що фракція ще буде визначатися. "Але ми сьогодні бачимо, що йде спроба політичних діячів втрутитися в церковні речі. Це дуже небезпечно, і ми це не підтримуємо", - сказав Бойко.