ua en ru

Тиха втрата суверенітету: чому Кабмін повинен піти у відставку

Тиха втрата суверенітету: чому Кабмін повинен піти у відставку
Валерий Коновалюк
Валерий Коновалюк
экономический эксперт, лидер ВО "Новая Украина"

Сьогодні прем'єр-міністр Володимир Гройсман відзвітував за рік перебування на цій високій посаді. Він знову продемонстрував гарні картинки і "підсипав гречки" — дав обіцянки підняти пенсії. За модною презентацією не видно головного — самостійної економічної політики українського уряду. Не було сказано ні слова про пріоритетні сфери розвитку економіки, підтримку національного виробника-експортера, створення нових робочих місць.

Гройсман продовжує гнути свою економічну політику, а насправді — просувати інтереси Міжнародного валютного фонду. Ми втрачаємо державний суверенітет, з кожним днем, з кожним виконаним пунктом меморандуму між Україною і МВФ.

Кредитний зашморг потихеньку затягується на шиї української незалежності. Влада здає держінтереси у всіх сферах, які стосуються життєдіяльності держави. Україна все більше стає несамостійною у своїй політиці.

Про що не сказав Гройсман — так це про реальні плани роботи на наступний рік. За порожніми обіцянками стоїть здача національних інтересів.

Економічна політика

Уряд відмовився від підвищення мінімальної заробітної плати, і в результаті країна в короткостроковій перспективі отримає зубожіння і зниження купівельної спроможності громадян. Наслідком цього стануть падіння попиту, банкрутство виробників і подальша стагнація. МВФ не потрібен середній клас в Україні, тому що середній клас — це основа сучасної демократії. А навіщо колонії самостійна політична сила?

У меморандумі також прописано, що український уряд погодився на введення ринку землі сільськогосподарського призначення з 2018 року. Кабмін погодився, щоб українська земля стала дешевим товаром: в умовах війни та кризи її скуплять за безцінь. За кредит в 1 млрд доларів (який, до того ж, необхідно буде повернути з відсотками) Кабмін віддав МВФ нашу землю.

Уряд Гройсмана також погодився провести приватизацію державних промислових гігантів. Турбоатом, ОПЗ і "Укрспирт" завжди були ласим шматком, на який задивлялися олігархи. Тепер на вимогу МВФ буде влаштований атракціон небаченої щедрості — іноземні інвестори або вітчизняні олігархи задешево скуплять національну власність.

Зовнішньоекономічна політика

Верховна рада прийняла всі необхідні законодавчі акти для запуску державного експертно-кредитного агентства. Планувалося, що ця структура здешевить кредити для вітчизняних експортерів і стане гарантом стабільного експорту. Агентство повинно було також займатися страхуванням і перестрахуванням контрактів.

Такі державні організації вже давно стимулюють експорт в країнах — лідерах світової торгівлі: США, Франції, Японії, Німеччині, Нідерландах, Бразилії. Збільшення експорту — це зростання валютних надходжень, конкурентні робочі місця, підйом промисловості і всіх сфер бізнесу.

Але, під тиском МВФ, український уряд відклав (а може і скасував) запуск цієї важливої інституції. Фонд хоче самостійно контролювати наш експорт – ніяка українська самостійність йому не потрібна.

Соціальна політика

Влада погодилася провести пенсійну реформу. Якщо раніше мова йшла про підвищення пенсійного віку, то зараз міністри і віце-прем'єри наввипередки поспішають запевнити, що ніякого підвищення віку не буде. Судячи з усього, дійсно не буде – просто вимоги до страхового стажу будуть такі, що раніше 65-ти, а то й 70-ти років на пенсію виходити не буде сенсу, оскільки нарахують копійки навіть порівняно з нинішніми мізерними пенсіями. Так що, якщо ви вважаєте, що вже заслужили пенсію, Фонд думає інакше. Реформа буде запущена з 2018 року.

Ще одне нововведення від уряду на догоду МВФ. Якщо ви раніше жили добре, але тепер у вас немає грошей заплатити на "комуналку", до вас прийдуть соціальні "колектори" і оцінять ваш реальний добробут. Кабмін зобов'язався перед МВФ до цього літа ввести спеціальних перевіряючих, які будуть оцінювати, чим володіють люди, які отримують соцдопомогу. Якщо колектори вважають, що людина живе добре, допомога їй буде скасована.

Бюджетна політика

На вимогу МВФ уряд буде скорочувати бюджетників і держсектор. До кінця нинішнього року Кабмін зобов'язався звільнити 4% бюджетників, і ще 10% до кінця 2019 року. Це —десятки тисяч безробітних фахівців, удар по освітній та медичній сферах. У держслужбі до кінця нинішнього року звільнять 5% державних службовців, а до кінця 2019 року — ще 10%. Безробітними легше керувати — як економічно, так і політично. В цьому і є мета Фонду.

Ті, хто працюють, будуть і далі бідніти завдяки постійно зростаючим тарифам. Мова йде про автоматичне підвищення ціни на газ власного видобутку, якщо ринкова підвищується більш ніж на 10%. Тепер разом із зростанням ціни на імпортний газ буде автоматично підніматися ціна на український.

Фінансова політика

Під дудку МВФ влада збирається скасувати держгарантії для вкладів у державних банках. Тепер ваші зарплати, пенсії і соціальні виплати будуть позбавлені державного захисту.

Кабмін також погодився на жорсткість умов роботи для малого і середнього бізнесу: відмова від єдиного податку, зняття мораторію на перевірки, збільшення штрафів для підприємців. Це означає згортання роботи десятків тисяч підприємств.

МВФ також наполегливо "попросив" легалізувати азартні ігри. Країна ще не забула, як на кожному розі стояли гральні автомати, а через будинок – казино. Результатом нової хвилі ігроманії стане тільки зростання соціальної напруженості і злочинності.

Як видно, за кожним напрямом державної політики влада віддає кермо влади в руки клерків з МВФ.

Наступним кроком стане неприхований контроль Фонду над кадровою політикою — саме в його штаб-квартирі публічно будуть затверджуватися кандидати на ключові посади.

Ось так влада і віддає наш суверенітет. Повільно, але впевнено. І за це Кабмін повинен піти у відставку – за здачу національного суверенітету.

Нам потрібні реформатори, які не будуть працювати за вказівкою Фонду, а відроджувати вітчизняне виробництво. Нам потрібні професіонали, здатні перезапустити економіку і працювати в національних інтересах. Саме це і є патріотизм. Якщо ти любиш рідну землю, ти не будеш її продавати.